| dany1988122 a întrebat:

De ce sarbatoresc crestinii pastele? De ce sarbatoresc un genocid? Nu vi se pare ca uciderea pruncilor de catre Irod a fost plagiat din Vechiul Testament? Ma refer finalul celor 10 plagi

50 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Se sarbatoreste invierea, nu uciderea sau uciderile.
La fel cum de ziua Unirii sarbatoresti formarea unui stat nou, nu miile si miile de morti dati ca sacrificiu pentru ca aceasta unire se se intample.
Invierea asta are multiple semnificatii, nu e vorba doar despre "procesul" in sine.
Dar toate la timpul lor. Acum e prea devreme sa le intelegi. Acum esti doar copilul Gica Contra care crede ca s-a urcat on top of the world...

| dany1988122 explică (pentru SharpEagle):

Pastele crestin provine de la evrei. Si evreii au sarbatorit iesirea din Egipt

| dany1988122 explică:

Ia citeste tu un pic din Iesirea.

| dany1988122 explică:

Deci pastele l-a inventat Jesus? Ma, tu nu ai citit Biblia, Ia de aici https://biblia.resursecrestine.ro/exodul/12

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Si du-te si pe la capitolul 11, ca sa nu zici ca rup din context. Si Jesus nu era crestin, ci iudeu, botezul nu e crestin, ci iudeu, pentru ca Ioan nu era crestin, ci sectar iudeu. Si voi sunteti sectari iudei, la fel si musulmanii.

| dany1988122 explică:

Si unde se ducea familia lui Jesus cand avea 12 ani si l-au pierdut? Sau cati ani avea. Amatori

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Voi ati plagiat multe sarbatori din alte religii pagane. Inclusiv spalatul picioarelor de la hindusi. Ia uite cum Krishna ii spala picioarele lui Sudama, ca Jesus. Stai asa ca Jesus a calatorit in trecut inainte sa se nasca https://prnt.sc/0lVubGS6Okmq

| Mayhem666 a răspuns:

"Hris cum ii ziceau prietenii"

Hai ca m-ai facut sa rad rolling on the floor
Asa ii ziceau cand ieseau la bere? laughing
Ba Hris, ce zici? Iesim sambata in club? laughing rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Mayhem666):

Ei sunt mari credinciosi, dar il jignesc pe Jesus. rolling on the floor

| alex598 a răspuns:

Sarbatorim pastele pentru ca atunci a inviat Isus din morti.

| CostinAlamariu a răspuns:

In caz ca n-ai observat, Pastele nu este despre uciderea pruncilor de catre Irod.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Am zis eu ca e despre uciderea pruncilor de catre Irod? Am zis ca e vorba despre uciderea pruncilor de catre Barbos. Exodul, unde zice despre cele 10 plagi.

| MadaIinPopescu a răspuns:

Intreaba-te mai degraba ce cauti la rublica de religie.Se pare ca esti un ateu cu multe probleme nerezolvate la capitolul acesta.
Un ateu adevarat are ideile clare si nu se baga in discutii cu religiosii.Ii respecta si isi vede de treaba.

| dany1988122 explică (pentru MadaIinPopescu):

E o dezbatere dintre atei si religiosi. Sau un ateu nu face asta? Voi respectati ce fac eu? Sa zicem ca am 10 gagici si umblu cu ele prin sat. Oare ce o sa ziceti?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu stiu despre ce barbos vorbesti. Daca ai intrebari legate de crestinism te ajut, daca ai intrebari legate de barbosi nu pe mine trebuie sa ma intrebi

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Zeul iudeo-crestin-musulman.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Îmi pare rau să te anunț dar nu există un zeu iudeo-creștin-musulman așa cum nu există nici religia iudeo-creștină-musulmană. Aceste 3 religii sunt separate și la fel de separat este și ceea ce se înțelege prin divinitate

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Serios? Am zis eu ca exista religia iudeo-crestina-musulman? Cu acest zeu o ardeti voi, iudeii si musulmanii.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Vreau sa ma contrazici daca poti

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Desigur că pot să te contrazic. Orice religie are propriul set de dogme și propria interpretare asupra divinitatii. Dacă divinitatea ar fi exact aceeasi la iudei, creștini și musulmani atunci și religia tot aceași ar fi, dar având în vedere că sunt 3 religii diferite atunci și divinitățile sunt 3 divinitati diferite

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ete na. Parca era cuvantul Barbosului, nu? Si cum se poate interpreta diferit de la dogma la alta?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ți-am zis, nu știu despre ce bărbos vorbești. Dacă o să tot folosești acel cuvânt n-o să te pot ajuta pentru că nu stiu la ce te referi

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

La zeul iudeo-crestin-musulman, cu care o arzi si tu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ti-am spus că nu exista un zeu ideo musulmano creștin. Pur și simplu nu există așa ceva. Exista o divinitata iudee, una musulmana si una creștină. 3 divinitati diferite. Și ca idee niciuna dintre ele nu are atribute fizice umane fiind complet transcendentale. Degeaba pui o poreclă unei divinitati că poreclele tale nu au nicio noimă și refuz să-ți răspund la întrebări dacă continui să poreclești vreo divinitate de orice fel

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci cu acest zeu nu o ard crestinii, musulmanii si iudeii?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

I-a intreaba tu un musulman ''Pe cine a facut Allah prima data?''. Si o sa iti zica ca pe Adam.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Si ca Jesus e profetul lui Allah, nu fiul sau.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Vreau sa vad si eu in Biblie ca se zice ceva despre zeul crestin.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Si musulmanii o respecta si pe Maria. Ei zic ca e mama lui Jesus, dar nu stiu cu cine zic ca l-a facut pe Jesus. Habar nu ai ca si islamul e religie avraamica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu stiu ce intelegi prin "o ard". Foloseste un limbaj coerent și serios dacă vrei să-ți răspuns la întrebări. Făra figuri de stil