| MirceaCal a întrebat:

Craciunul, pastele, ziua muncii si multe alte sarbatori au origini pagane. De ce le-au ''furat'' crestinii si de ce le sarbatoresc si astazi?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

A sărbători înseamnă a ne aduce aminte, a cinsti memoria unei persoane sau a unui eveniment. Ne-a interzis cumva Dumnezeu asta? Nu, nicidecum. A consacra o zi de sărbătoare înseamnă a acorda atenţie şi importanţă acelui eveniment.

Aşa cum de multe ori aceste evenimente au fost profeţite cu mult timp înainte de a se produce, tot la fel, ele în mod normal rămân în memoria oamenilor prin importanţa deoasebită pe care au avut-o în istoria mântuirii…

Ce zice Biblia despre sărbători?,, Unul socotește o zi mai presus de alta. Pentru altul toate zilele sunt la fel.
Cine face deosebire între zile pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile pentru Domnul n-o face.
Pentru ce judeci tu pe fratele tău? Sau pentru ce disprețuiești tu pe fratele tău? Căci toți ne vom înfățisa înaintea scaunului de judecată al lui Hristos...Așa că fiecare dintre noi va da socoteală pentru el însuși lui Dumnezeu
. Încredințarea pe care o ai, păstreaz-o pentru tine înaintea lui Dumnezeu.( I Corinteni, 14)

| milan9 a răspuns:

Unele aspecte care ţineau de cultura veche, păgână, precum vechi sărbători din anumite momente ale anului (de ex. data solstiţiului) au fost DOAR ACOPERITE de evenimente cu semnificaţie creştină, pentru ca cele păgâne să dispară!

Deci important este că nu "s-au împrumutat" nici "elemente străine de creştinism (păgâne) şi nici măcar "semnificaţii"...

Singurul punct de tangenţă a fost data calendaristică. Dar "data" nu are nimic păgân în ea însăşi. Nu păgânii au inventat solstiţiul şi zilele anului, ci Dumnezeu...

"Înlocuire" a datei (pentru ca cele vechi si pagane sa dispara in mod pasnic) nu înseamnă "împrumut"! Cele vechi au fost înlocuite ce Revelaţia lui Dumnezeu care venea să explice ceea ce oamenii doar puteau intui".

Nu numai că scopul era eliminarea elementelor şi semnificaţiilor păgâne, ci era chiar SINGURA MODALITATE pentru a fi eliminate!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Mda, crestinismul a distrus peste tot pe unde a ajuns traditiile si credintele popoarelor. O mizerie infecta.

| Holiday a răspuns:

Ziua Muncii nu e sarbatoare religioasa.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca asa este crestinismul.
Spune unui fanatic crestin, ca pastele, craciunul si alte sarbatori importante pentru el, au origine pagana si o sa te scuipe pe fata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Omul meu, tu chiar ai spus negru pe alb și neironic că ziua muncii are origini păgâne?

Zi-mi și mie ce ai fumat că văd că are priză tare

| MirceaCal explică (pentru CostinAlamariu):

Da. Mai citeste si altceva in afara de intrebari de pe TPU si nu o sa te mai minunezi asa la informatii banale.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru MirceaCal):

Nah man, cred ca esti troll. Niciun om normal nu crede că ziua muncii are origini pagane

| MirceaCal explică (pentru CostinAlamariu):

Niciun om care nu stie istorie*
E mai usor sa crezi ca sunt troll decat sa citesti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru MirceaCal):

Să citesc ce? Ziua muncii nici macar nu are legatura cu crestinismul. Ziua muncii a fost inventata de socialisti/comunisti. Unde ai citit tu ca ziua muncii e sarbatoare pagana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Craciunul, pastele si alte sarbatori coincid cu sarbatori crestine. Nu s-a furat nimic, s-au asimilat niste denumiri si traditii/obiceiuri de multe ori pentru a promova consumerismul dar si pentru a fi mai usor de perceput de diferite culturi/religii.
Crestinismul nu a fost niciodata "batut in cuie". Acesta a fost si este folosit ca o unealta de manipulare pentru interesele unor persoane/grupari.

| pacatosulBogdan a răspuns:

E foarte bine ca au fost inlocuite sarbatorile paganesti cu cele crestine, inchinate singurului Dumnezeu adevarat si revelat, Sfanta Treime! Niste pescari saraci si fara carte, cu putere de la Dumnezeu, au distrus paganatatea cu marturia lui Iisus, pentru care si-au pus sufletul lor.
"Toata suflarea sa laude pe Domnul!" - Psalmul 150, 6

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Nu ma mira deloc asta.
Intregul personaj Iisus este plagiat de la Osiris.
Faza la Craciun(Saturnalias la romani) e ca aceea a cam fost ziua eliberarii crestiniilor din robia romana si ziua in care imparatul Constantin a declarat religie in roma, crestinismul.Practic e ziua in care s ar zice ca daca crestinii au renascut, a renascut si sefu reformei, adica Iisus.

| Denly a răspuns:

Asa au decis preotii vechi. Sarbatorile erau stabilite intr-adevar dupa fazele lunii sau dupa echinoptiu.

| Teddy1517 a răspuns:

Fiindca sunt obisnuiti sa fure zile. Uite, de exemplu, stiu pe unul care s-a nascut pe 20 iulie de ziua sfantului Ilie. I-a furat ziua, practic, si acum o sarbatoreste el. Si o mai sarbatoreste si astazi(anul asta)!

| MirceaCal explică (pentru Teddy1517):

Asta stiu, sunt puscariile pline de icoane

| Teddy1517 a răspuns (pentru MirceaCal):

Furtul zilelor e o infractiune pedepsita cu puscaria? :o