| malvinacroft a întrebat:

De ce scriu ateii la aceasta categorie? Inteleg sa scrie cei care au Dumnezeu, fie ca se numeste Dumnezeu, Allah, Yehova, Ahura Mazda, Marele Spirit sau Brahma. Dar cei care nu au niciun Dumnezeu, de ce sa scrie aici - e ca si cum eu as fi jucator profesionist de baschet dar scriu pe forumuri la fotbal, desi nu stiu nici macar cati jucatori sunt intr-o echipa. Poate ar trebui sa cerem la TPU sa se faca o pagina separata, "Ateism".

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Esti in eroare. Ateii nu scriu pe rubrica religie. Ateii detin rubrica religie. Cand intri pe site, ai sa observi ca sunt fruntasi la raspunsuri.

Pt cativa este un divertisment, insa pentru altii este o ura identica cu a fanaticilor. musulmani sau atei din veacul trecut. Fanatismul se caracterizeaza in primul rand prin ura; iar dragutii de atei sunt pe locul 2 (dupa musulmani) la capitolul asta. Insa s-ar putea sa ii depaseasca in curand.

41 răspunsuri:
| Daavidd a răspuns:

Atei sunt super (un cerştin)! Chiar daca ei neagă existenţa lui Dumnezeu nu înseamnă că aceasta nu există.

| LePotato a răspuns:

Categoria asta se numeste "Religie". Deci daca ai oricat de putina cultura religioasa, ai dreptul sa "dai" pe aici, nu?
Nu vad de ce ateii ar trebui sa aiba interdictie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dreptul la opinie!

| Alcyon a răspuns:

Exista mai multe variante: unii atei de pe-aici sunt sariti de pe fix (vezi cazul Dorugar, care bate campii pe TPU cat e ziulica de lunga; ma intreb cu ce se ocupa), in timp ce altii se considera un soi de salvatori ai omenirii, simtindu-se datori sa-si bata joc de semenii lor ce au alte opinii. Probabil ca asta le ofera un soi de satisfactie jalnica.

| Alcyon a răspuns:

"Uite, daca esti atat de obsedata de copiat, iti zic eu acum "postarea asta cu "sa se faca o categorie speciala pentru atei"" e plagiata. Gata? Te simti mai bine?"

Cred ca ateii de pe TPU sunt campioni la plagiat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

"campioni la plagiat"... irelevant plagiatul. Am explicat mai sus. Te depaseste?

Eu cel putin pot sa ma laud cu aducerea unor noi idei in discutie daca chiar e vorba. Malvina poate? Tu poti? Daca da, bravo voua. Astept sa va citesc ideile si sa discutam.

Ce fac altii nu ma intereseaza. Nici daca ma copiaza altii nu ma intereseaza daca... vezi ce am scris in comentariu trecut legat de copiat.

Daca pentru tine e mai important plagiatul decat intelegerea subiectului, imi pare rau pentru tine.

In plus de asta, nu cred ca a venit nici un ateu sa o arda gen "iote ba ce geniu sunt, m-am gandit personal la asta deci cum comentati" iar afirmatiile lui sa fie plagiate.

Cand copiezi ceva, nu zici ca tu te-ai gandit la asa ceva.

Sa copiezi si sa pretinzi ca tu te-ai gandit la asa ceva, da, e gresit. Prezinta-mi un caz de ateu care a facut asa ceva. Nu zic ca nu exista dar afirmatia ta " ateii de pe TPU sunt campioni la plagiat" e gresita.

Eu pot sa ofer detalii legate de evolutie, big bang sau alte chestii de genul acesta luate de pe wikipedia spre exemplu. Asta inseamna ca am plagiat? Sigur ca nu.

| Ben00 a răspuns (pentru malvinacroft):

Asa e. Crestinii au fost exterminati de pe rubrica.

Si pentru ateii de aici ar trebui creata o rubrica (de suflet) "cu-Klux-Klan", nu "ateism". Ca ateism au pe stiinta si filozofie dar nu le miroase bine. Unde si-ar mai duce lupta de exterminare a crestinilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E printre putinele locuri unde se pot da destepti, discutand despre ceva ce ei nu cred si nici nu cunosc.e un paradox, dar ei nu-si dau seama.cu un singur neuron nici nu ar avea cum.

| RAY a răspuns:

Nu stiam ca religie =crestinism, ca ateu ma exprim liber atat

| costis a răspuns (pentru NOname):

Eu credeam ca deja erai data pe spate.

NOname
| NOname a răspuns (pentru costis):

O credinţă iraţională în plus ce mai contează?