| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca a fost nevoie de inventarea unor zeitati, precum Zeus, Jupiter, Isis, Baal, Dumnezeu, Allah, Ahura Mazda?

Răspuns Câştigător
| mariusres a răspuns:

Pai e simplu. Omul e slab, are nevoie sa creda ca cineva e deasupra lui, ca ii va oferi viata vesnica. Credinciosul prefera sa petreaca o eternitate in iad, dar sa stie ca dupa ce moare constiinta sa va supravietui! E vorba de instinctul de supravietuire: omul nu vrea sa moara nicicum! Desi stie ca va muri fizic si ca fi mancat de viermi el se amageste ca va trai ulterior intr-o alta forma. Spune-i credinciosului ca nu exista viata dupa moarte si te va injura de mama. El nu suporta ideea ca dupa moarte nu mai e nimic.

6 răspunsuri:
| Alexandrinaa a răspuns:

Eu asa cred, asa am studiat: omul, de cand se afla in lume, tindea in perioada politeista sa multumeasca cuiva pentru tot ceea ce primea bun, sau sa critice pe cineva pentru tot ceea ce se intampla nedrept cu el, atunci el se ruga soarelui, pentru ca-i dadea caldura, se ruga apei, ca-i hranea plantele, se ruga noptii, ca-i dadea odihna, si uite asa oamenii si-au creat idoli, au inceput sa sculpteze, sa picteze aceste zeitati, oamenii au inceput sa creada mai mult, au inceput sa cumpere, uite asa incepeau deja sa faca si comert. Ei bine, cand a venit religiunea monoteista, evreii, cu un singur Dumnezeu, fara chip, in care trebuie sa crezi si doar atat, oamenii de atunci s-au revoltat, pentru ca nu puteau concepe o zeitate fara chip, care nu face pentru ei nimic: ei stiau una si buna, ca pamantul le da roade, ca soarele le da caldura, ca noaptea le da odihna, si erau prea limitati sa inteleaga ce inseamna de fapt Dumnezeu. Dar cum oamenii au diferite pareri si pareri, nu s-au inteles si s-au tot impartit, iar desi Biblia reprezinta CARTEA MORALA SUPREMA, pentru ca moralitatea se trage din religie (sau poate religia din moralitate, nu stim, exact ca oul si gaina), unii oameni au inceput s-o tot comenteze si sa descopere eventuale erori si pur si simplu au creat tot felul de secte, unii au ramas politeisti... daca ati citit Maitreyi, acolo mama ei spune un lucru intelep occidentalului nostru: "poate ca religia ta este mai buna (cea crestina), dar noi acum nu putem sa dam cu piciorul intr-o cultura de aproape 5000 de ani, din respect pentru stramosii nostri care au crezut in ea". Foarte adevarat, unii oameni nu renunta, altii in schimb da (se convertesc, sau pur si simplu refuza sa mai fie credinciosi). Ei bine, Dumnezeu a luat diferite nume: Iahve la evrei, Allah la musulmani, Buddha la buddhisti si tot asa, dar Dumnezeu e UNUL si noi trebuie sa ii iubim pe cei din jurul nostru, pentru ca asa cum zicea si Sartre, desi era reprezentant al existentalismului ateu: "mai bine sa crezi decat sa nu crezi", asa ca... happy sper ca ai inteles istoria acestei necesitati a omului sa aiba o entitate superioara lui, care sa-i fie sprijin atunci cand simte ca nu mai are de la omul de langa el...

| Paula a răspuns:

Oamenii tind a face rau si ca sai " opreasca" din a face rau, fura, omora ar trebui sa inventeze ceva iar apoi sa convinga lumea, pur si simplu sa creada. daca faci aia vine Zeus si nu stiu ce-ti va face, daca meri din'colo D-zeu nu te va primi in rai... si asa oamenilor era frica si nu faceau.

| eumi a răspuns:

Pentru ca prin ntura lui, omul ar fi readus haosul in univers

| galileo a răspuns:

Ceau. Credinta este acel lucru ce da sens vietii. Dar nu sunt de acord cu tine in privinta urmatorului lucru : tu afirmi ca Dumnezeu este o zeitate creata de mintea omului. Priveste in jurul tau si gandeste-te de unde provin toate aceste lucruri. Pentru a crea toate aceste lucruri este nevoie de o forta imensa, de o intelepciune mai mare decat mintea unui om. Ai grija de tine. Dumnezeu sa ti se descopere.winking

| vololo a răspuns:

VREM NOI SA FIM CONDUSI DE CINEVA.SA LASAM PE ALTUL SA DECIDA.CA SA AVEM PE CINE DA VINA CIND NU MERGE CEVA. EU CRED CA NOI SINTEM SINGURII NOSTRI STAPINI. NU CRED CA EXISTA CINEVA PE"SUS' SAU PE "DEDESUBT'CU PUTERI DE VIATA SI MOARTE DE BINE SI RAU.PAREREA MEA...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumneze nu a fost inventat.De unde si pana unde intrebari cu asa mare exactitate? Sunt numeroase dovezi si numeroase marturii ca Dumnezeu exista.Nu ar mai exista religia si credinciosii daca Dumnezeu nu exista, ma refer in 2009. Universul nu are sens fara o putere superioara.NU A FOST INVENTAT NIMIC!