| CherryLove a întrebat:

De ce se spune sa nu poftesti la ce are altul si sa ii ceri Lui Dumnezeu? Mie mi se intampla des sa-mi doresc lucruri pe care le vad la altii...

31 răspunsuri:
| gabe34 a răspuns:

Tu vorbesti de invidie. Parerea mea e ca toti avem in noi o anumita proprotie de invide. Chiar despre asta am discutat cu un coleg de-al meu si si el zicea ca de multe ori cand aude ca la cineva ii merge bine, ii invidios pe el si nu se poate bucura deacest lucru(adica de faptul ca la celalalt ii merge bine). De ce iti spun astea, pentru ca aici vreau sa ajung, la bucurie. Daca eu ma bucur atunci cand aflu ca tie iti merge bine momentan, atunci imi accept si situatia mea si stiu ca Dumnezeu ma iubeste asa cum sunt si ca daca va vedea ca am nevoie de lucrurile ce ti le-o daruit si tie, mi le va da si mie cu siguranta. Cheia e iubirea. (m-am exprimat putin pe lung, dar sper ca ai inteles ce vreau sa zic).

| Wøodenpints a răspuns:

Asta este o mentalitate de om prost. De om care nu vrea mai mult, care are impresia că e păcat să-și dorească ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ii ceri..Doar sa nu poftesti la ce are altul. Daca il asculti pe Dumnezeu acesta iti va da tot ce ti-ai dori in paradis!

| Mădă0611 a răspuns:

Cum ai putea sti ca ceva exista daca nu vezi la altii?

| eliaclodia a răspuns:

Pai, pentru ca deja e a altuia. Respectarea proprietatii. Bineinteles ca poti sa faci schimb, sa ceri, etc, toate mai de bun simt decat alte variante. In principiu, poti sa zici: daca cineva poate pot si eu. De exemplu cineva are vacante, are o lejeritate financiara, are un iaht si tu poti zice: daca el a putut pot si eu. Sau poti sa incepi sa te milogesti, sa manevrezi, sa vrei sa furi cumva, ceea ce e o alegere proasta vis-a vis de ce alte alegeri puteai face. Ce anume pofteai, din ce ai poftit, cel mai intens?

| Tinna_Cristina_1989 a răspuns:

Eu zic ca se refera la faptul ca nu trebuie sa-l invidiezi pe cel care are si din mandrie sa vrei sa ai si tu...Fiecare are ce-i da Dumnezeu.Niciodata 2 oameni nu vor avea totul in egala masura.Mereu ne lipseste ceva.

| eliaclodia a răspuns (pentru gabe34):

Cand esti invidios e ca si cum ai refuza sansa pe care o are x, e ca si cum ai vrea sa nu existe pentru ca nu poti indura. Practic te autosabotezi si pui bete in roate unde poti. Esti pe drumul invers. Cornul abundentei ca metafora, nu s-a facut asa. Poate cornul falimentarii. Alegi sa nu poti, sa nu vrei si sa nu poti indura ce aleg altii. Deci nici nu vei colabora la metoda, poate numai unde e alta, in directia gresita. Din cauza asta e specia in pioneze si mediul si tot.

| eliaclodia a răspuns (pentru Wøodenpints):

Parca erai suparat pe astia, care fie poftesc la masina ta, fie la nu stiu ce si se apuca sa ti-o vandalizeze, ca nu o pot lua.Sau cine stie ce poftesc de se gandesc ca trebuie sa te necajeasca, poate poftesc la agresivitatea ta, poate poftesc la facalet, nu rade, la un viciu intre relatii. Eu am vazut masculi care poftesc sa simta forta in pumn a altuia, cum poftesc la a pune caini in lupte. nu vreau sa-mi iau pozitie critica, dar totusi, nu-mi place. Ma doare sufletul, uneori ma sperie, ma deprima, toate acestea fiind alegeri de cum sa te pozitionezi.Partea cu deprimarea e o alegere atat de proasta incat trebuie sa scap de obiceiul ei. Si cu speriatul si inraitul. E undeva cea mai tare alegere din ce am la dispozitie.

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum? Daca poftesti la dragostea lui sau a ei, daca poftesti la proprietatile sale sufletesti sau de gandire, uneori e foarte indicat sa ceri. Insa multi fac tot felul de manipulari ordinare si nu stii unde bat. Poate si pentru ca nu le-ai da. Nu conteaza. E inferior sa procedezi asa. Si mai scump. Alteori ti-se ofera cand poftesti, chiar daca nu ai cerut, pentru ca...nu stiu.

| eliaclodia a răspuns (pentru Mădă0611):

Buna replica. Insa mai e ceva ce nu ai vazut. Poti sti pentru ca ai doar tu. Cum ar fi caruta inainte sa o pui in practica dupa ce ai inventat-o teoretic. Roata, megafonul, televizorul... exemple aleatorii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deoarece asta poate duce la comiterea unor fapte rele. Dar dacă nu se ajunge la ele, invidia cel puţin ne va împiedica să ne bucurăm cu adevărat de situaţia noastră şi de modul de viaţă ce-l ducem.
Dumnezeu doreşte să ne ocrotească de ambele.
O zi bună!

| Mădă0611 a răspuns (pentru eliaclodia):

Pai daca ai inventat-o nu ai poftit la ce au altii, eventual la ceva asemanator.

| RAY a răspuns:

Astea sunt basme biblice, desigur ca cu toti poftim ce are altu

| eliaclodia a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca nu m-ai inteles pentru ca ai uitat ce ai raspuns tu. "Cum poti sa stii ca exista, daca nu ai vazut la altul?", iar eu am spus :pentru ca deocamdata e doar in gandul tu, cratita sub presiune, nu mai stiu cine a inventat-o. Daca nu pofteam la ea, nu se vindea. E clar ca pofta e si pozitiva, altceva nu e pozitiv.

| CherryLove explică (pentru gabe34):

Da eu nu stiu cum sa temperez invidia asta care ma impiedica sa ma bucur de viata. Fericirea altora nu ma bucura, ma oftica pentru ca traiesc cu impresia ca pentru ei totul e roz iar mie nu imi este dat sa fiu asa. Adesea simt ca vreau sa traiesc viata altuia, a mea fiind prea intunecata de propria rautate.

| CherryLove explică (pentru eliaclodia):

Cand am pus intrebarea nu am mentionat insa nu m-am referit neaparat la lucruri materiale. Eu am crescut intr-o familie cu o situatie precara care nu a putut sa ma ajute cu nimic si am invatat singura si singura m-am straduit iar altii au avut in spate parinti cu studii superioare care i-au ajutat si le-au pus la dispozitie meditatori si le-au asigurat scoli si licee bune. La facultate fiind ma lovesc de unele bariere si ii vad pe altii cum merg mai departe iar eu nu reusesc sa ma mai descurc singura. Si de aici incepe invidia care nu imi da pace si ma intreb mereu de ce unora le este dat sa aiba totul si altii care isi doresc, nu au sansa sa ajunga sus decat prin multa straduinta nervi stres lacrimi, in timp ce unii au toate conditiile si ce sa mai mentionam de cei care in profida acestor lucruri mai sunt si nepasatori. Cand stii ca succesul tau depinde de anumite lucruri de care nu dispui din cauza unor circumstante specifice situatiei financiare, mai ales cand vezi aceste lucruri la alti si vezi ca nu le gestioneaza rational si stii ca daca tu ai dispune de ele viata ta s-ar schimba mult, e greu sa iti stapanesti invidia si sa nu-i doresti altuia raul...

| eliaclodia a răspuns (pentru CherryLove):

Tu alegi cum simti. Ideea e ca ai un rol. Undeva e cineva care are legatura cu rolul tau si asa se scrie cartea. Si nu doar cineva, poate mai multi de cineva. De cum simti ai sa fi un personaj mai central, mai secundar, figurant, trecator, meteoritic, doamne fereste de haotic. Ai citit "Print si cercetor" de Mark Twain? E acolo un substrat care sa te ajute. In alta ordine de idei, povestea ta corespunde si cu a mea si cu a sotului meu. Nu am ajuns unde voiam, am vazut cum unii ajung sa aiba doar o hartie pe post de diploma si nimic in cap, dar stii cat de frumos vede el lucrurile. Ti-as spune, dar trebuie sa-mi gasesc rabdarea si cuvintele. Cand au terminat colegii, el i-a felicitat pe toti, pe unii i-a sustinut, cat a mers la cursuri a tras de ei sa vrea cu adevarat, acolo unde avea de cine sa traga, cand se clarifica ii clarifica si pe altii. Era cel mai bun, din zeci de generatii si profesand sunt sigura ca ar fi descoperit si inventat ceva, aratandu-si samanta de geniu. Nu e invidios, dar e ingrijorat pentru ce ar putea strica o persoana nepriceputa, sau...e prea mult de spus si nici macar eu nu inteleg. A studia fiinta umana si lectiile pe care le are in fata, fara a invidia sau a te enerva sau a.A vedea viata cum e si cum se scriu cartile si se intalnesc personajele, cum aleg sa devina, cum refuza sa se ridice, cum. Fiecare cu destinul lui. Asta trebuie sa te preocupe, cum ti-l faci pe al tau, nu conteaza ce face x sau y. E total aiurea sa auzi un personaj dintr-o carte, scrisa de el insusi de cand era mic, ca nu intelege ce e cu el si de ce altii, dar de ce eu, dar de ce acela. Nervozitatile astea nu au sens, sunt pe dinafara logicii. Pur si simplu esti in film. Nu ai cu cine sa te certi. Tu esti de vina pentru tot ce vrei si nu poti. Puteai sa nu vrei aia si aia si sa te faci padurar, sau sa alegi sa fi casnica sau pustnica. Daca vrei mult e vina ta ca nu poti sau ca poti sau ca te inraiesti sau ca iti iei si un sut in fund sau ca ajungi sa dai suturi in fund. Nu te vei putea scuza logicii universului, nici pe parcurs, nici la sfarsit. Doar poti sa afli cum se umbla cu instrumentul. Logic e sa dai datele: longitudine, altitudine, pornire -134 pentru, pornire=67 pentru. Ce n-au inteles parintii tai, nu ai inteles nici tu sau iti e mai greu sa intelegi decat le-a fost lor sau iti e mai usor sa intelegi decat le-a fost lor, depinde ce cu ce s-a combinat. Daca ai avea o samanta de geniu si prostii cum ai zice tu, risipitorii, care nu apreciaza ce au, ca financiar, ar zice: de ce nu eu, de ce tu? Sau daca ai avea ochi frumosi si, aici o sa razi, vine alta:sunt invidioasa, de ce ea, de ce nu eu, sau ai avea un barbat bun si alta cu bani, singura sau cu un bataus, ar zice: de ce ea, de ce nu eu? Ti s-ar parea ca ar avea vreo logica, ca aceste ganduri te duc sa descoperi un mare secret despre cum functioneaza? Poate da, poate nu. Ei bine, deci ar fi un rost sa te intrebi de ce, sau cel putin pare, poate ajungi pe coclauri cu creierul. Tu alegi. Asa cum si eu aleg.:} Eu am vizitat multe coclauri la viata mea, am ales prost.Dar am si dat de raspunsuri reale. Chiar aici intrezaresc ceva. De ce eu, de ce tu? Ce halucinant mi s-ar parea sa vad o familie de lei visand la viata caprioarelor sau hienelor sau vulturilor, cu lacrimi ilogice: de ce, de ce? Ar fi halucinant faptul ca nu ar sti. E ca si cum as uita cum ma cheama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu poti prin munca cinstita daca nu esti mostenitor sa detii asemenea averi! Dumnezeu nu incurajeaza furtul!

| CherryLove explică (pentru eliaclodia):

Raspunsul tau a fost foarte lung si cuprinzator, mi-a facut placere sa il citesc si recitesc. Mi-as dori sa stiu si eu cum reuseste sotul tau sa fie un om atat de bun cu ceilalti fara sa le invidieze succesul. Ai spus la un moment dat ca fiecare cu destinul lui iar apoi ai reluat ca destinul ti-l faci tu. Eu sunt de parere ca destinul nu ti-l faci singur pentru ca mereu exista un factor extern sau intern a carui interventie poate in orice moment rasturna situatia. Poate am tintit mereu prea sus pentru ca mi-am dorit sa reusesc si sa demonstrez ca se poate si fiind corect si neavand nimic dar adevarul este ca am obosit sa tot incerc. Sunt multe lucruri care ma apasa psihic si mi-as dori uneori sa nu ma mai afecteze nimic sa nu ma mai gandesc la ce cred altii la ce spun altii. Am obosit sa astept si sa mai sper la minuni sad

| HueyFreeman a răspuns:

Baliverne biblice. Daca vecina de la 3 are un vibrator rosu galben albastru care iti canta Desteapta-te Romane si vreau si eu unul, ce fac? La naiba, ma duc si imi cumpar.

| eliaclodia a răspuns (pentru CherryLove):

Factorul extern e doar astrologic. Trebuie sa fie doar astrologic. Trebuie. Jung ar zice ca trebuie sa devenim indivizi. Iubitul meu la fel si mai bine decat Jung ar zice, ca mai e ceva ce nu inteleg.Ce alegi din ce-ti ofera astrele in momentul nasterii, ca o rotita proaspata intr-un sistem de roti uriase. Si eu, ca tine, ma tot contraziceam cu sotul meu, ca mai exista un factor extern. Ceva care se baga intre mine siu astrele mele. "Daca vrei!""Asta daca s-ar putea" adica vezi se poate numai in subconstient, daca vrei, cu conditia asta, in rest nu, caci nu vrei sigur, subconstientul e altceva, ce? Vezi de asta reuseste, vede exact cum stau lucrurile. Slabiciunea noastra e "factorul extern". Adica ne determina ceva, pentru ca ne lasam determinate. ti-am spus ca nici eu nu prea inteleg si nu o sa fiu vreodata nici cat unghia de la piciorul lui mic, cu toate ca nu se poate spune ca nu am forta. Dar cred ca nu prea cunosc si nu inteleg cum sa urmaresc calitatea fortei. Pentru ce visezi e necesar ceva anume, nu orice forta sau nu forta aia oricum. De ce te temi, poti ajunge acolo, pentru ca ai ales forta gresit sau o combini gresit. Ce forta, ce forte? Si eu am obosit sa ma cenzurez sa nu aleg forta care ma duce exact unde nu voiam. Cred ca as putea sa rosesc? Asta inseamna ca nu ar fi prea grav, cu toate ca de la prea mult inrosit m-as putea "sinucide". M-as scalda in ceva care nu imi place la altii si m-as intalni chiar cu ei. Bine, la facultate e inerent. Cred ca ma refer la altceva. Mai grav e cand nu dau randament, ca ...Si cineva se bazeaza pe mine. Nu stiu textul, am sarit un pasaj din ce voiam sa spun. astrologic sunt predispusa la a cunoaste misterele subconstientului, a comunica, prin metode greu de inteles pentru cei care vad lucrurile concret. Dar tot astrologic, ca o lectie pentru superficialitatea nativului, Saturn e in momentul in care se opune sa fie usor, deci cu superficialitatea vointei as ajunge la texte extrem de confuze, nu doar in scris, ci si in capul meu. Dar tot nu-mi dau seama daca trebuia sa devin scriitor.Nu vad semnele clar. Daca am un obstacol, poate ca...sa renunt? Mai am si alte calitati astrologice, marea majoritate cu obstacole. Deci nativul eu s-a nascut in clipa in care pentru el pozitia universului era o lectie. Fugi de greu, ia sa fie greul chiar in calea pasiunii, sa te dau pe brazda. Stii cine a zis? Spiritul meu, cred. Daca dai de greu cazi daca nu e in calea pasiunii.Pasiunea pentru a fi mama, etc, toate calitatile la care am visat si lectia. ica para malaiata in gura lui natafleata? Nu a fost spiritul meu prea dur fata de suflet. cred ca da. Poate l-a determinat ceva bine sau gresit. Sa-ti povestesc despre lupta dintre spirite. Daca vrei si daca s-ar putea, adica numai subconstient.Si vreau, dar numai de spiritul iubitului meu si am obosit sa lupt sa fiu lasata in pace de altele.Si uite sentimentul meu si altau, e ales altfel decat la iubitul meu. Si ce? Daca vrei.

| Gekkō a răspuns:

CherrzLove, a-ţi dori ceva nu e un lucru rău. În primul rând, dacă e s-o luăm în sens biblic şi citeşti atent/ă Legea Vechiului Testament (Numeri, Judecători, Levetic...) vei observa că Legea nu a fost dată să o ţii şi nu e pentru tine, deoarece :
1. Legea a fost dată doar poporului evreu şi nimeni altineva şi niciun alt popor n-avea drept la legea lor şi erau consideraţi păgâni.
2. Legea a fost dată să arate imaginea lor, adică, să se vadă pe ei înşişi cum sunt (atunci, evreii nu puteau deosebi binele de rău şi nu se vedeau pe ei) iar Dumnezeu le-a dat Legea ca o oglindă să se vadă pe ei că nu pot să o ţină şi că nu sunt atât de sfinţi ca Dumnezeu să o poată ţină şi că au nevoie de Dumnezeu.
- De aceea era nevoie de o jertfă de ispăşire, pentru că odată ce ai încălcat Legea (o singură poruncă) eşti vinovat de încălcarea totală a Legii, iar plata păcatului e moartea. Astfel trebuia să vină Isus, un om perfect, divin, sfânt, să împlinească El Legea în locul nostru şi să-i pună capăt odată pentru totdeauna, iar El să ia pedeapsa tuturor asupra Lui.

Scuze de scurta introducere, dar nu e greşit să doreşti ceva, pentru că eşti om, şi ai sentimente, dorinţe, pofte...

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu. Decat cand esti copil. In rest nu incurajez, dar ma abtin de la ingustimea creierului. Si de la diabolic, ochiul dracului e banuuuul la altii, la mine nu, e ochiul ajutorului astrelor.Atunci, mai ales daca esti sarman, ma abtin sa te spun si ma abtin sa nu fiu rea cand furi de la mine. Dar nu-mi place cand tine cineva cu hotul contra mea, e asa greu sa vezi calea. De aceea am furat si eu, seminte de floarea soarelui si struguri de la C.A.P, ce sa-mi faca, eram copil si nu aveam, nesimtitii. Si mai ales nu aveam si eu sa dau la gaini ceva de la mine, bunica avea si eu nu si le iubeam. Le-am pescuit si pestisori cu tarbocul fara mamaliga culmea. Si alti copii vroiau struguri, eu nu ca imi placeau cei cu boabele mici, cum aveam in curte. Sau da, dar nu tineam neaparat.Ca sa ma abtin sa fiu nedreapta si ingusta la minte. Sa vad cum e.Astrologic sunt capabila si de mai mult, dar eu aveam nevoie doar pentru asta, pentru o cale a mea, echilibrata si inteleapta.

| eliaclodia a răspuns (pentru Gekkō):

Ia, ia tu pedeapsa te rog. Ce mitocan. Trebuia sa vi cand ma pedepsea mama sa stai tu pe coji de nuca in locul meu. Nu-mi place de tine. Hotul, hoootul, hotuullll.O sa ajungi paranoic ca o sa spun tot ce vad ascuns la tine la tot universul.Un vecin de al meu e paranoic stii de ce, pentru ca vrea sa o violeze pe maicasa si eu il tin sub lumina amenintator. E asa greu.M-am luptat cu el si nu stiam, pentru ca spiritul meu lupta si eu nu constientizez.Ma rog, el era capabil de multe, acum e ineficient:}Din pacate alegerea mea sufleteasca in continuare devine gresita, cand il vad pe el. Nu stiu care e calea. Nu stiu care e cale, nu stiu. Eu atat am de dus, restul sa faca si altii.Si nu a fost vina mea, ca tatal lui l-a batut cu ranga, din contra s-a bagat in treaba mea si acum mi-e groaznic cu o rotita care face figuri.Mi-e greu cand ma pandeste non stop, ca nu mai poate, ca lui ii vine sa faca ceva rau. e asa greu, ma bombardeaza non stop cu impulsurile lui. Ma vede pe geam, ma striga, ma pandeste si e nebun.Inconstientul lui se tine dupa mine, nu stiu tehnic cum suna. E un oedipian. Taca'su un ignorant, o bezna.Cred ca un oedipian apare cand se rupe poza omului in doua, relatia masculin feminin. E de ajuns sa vezi adevarul, asa controlezi. Beznele strica si nici nu stiu de ce. Tatal lui a devenit violent si nici nu stia de ce. El isi vedea de meseria lui. A devenit violent pentru ca ii era scarba de libidoul lui oedipian si se temea probabil de adevar.Bine, il batuse in cap cand era copil, el a rezistat ce a rezista, a ajuns tamplar, asa am aflat apoi a inceput."Imi vine, imi vine." Eu tot am cercetat in trecutul speciei, trecut care nu exista de asta i-se spune trecut, dar a lasat efecte in prezent, cum i s-a sfaramat spiritul de a ajuns un libidou asa scarbos. Cred ca spiritele astea se sfarama de la violuri, dar nu inteleg mai mult.Nu inteleg daca sunt produsul rupturii al violului, sau traseul violului. Cert e ca atunci cand vezi unul sfaramat, un libidou aiurea, ceva nu mai iti merge. Si nu vad calea.Nu vreau sa ma dezechilibreze ca pe taica'su. Dar toti avem si scarba si frica irationala, nemotivata, o slabiciune.Trebuie sa ai ochii deschisi si pe urma ce? Acum daca l-am vazut, l-am vazut. ce sa mai fac. Sa mai vada si altii.Deja m-am uitat prea mult pentru o biata fiinta sensibila. Vreau sa vad si lucruri frumoase. Nu e obligatia mea sa ma uit la lucrurile urate. Uite ce face violenta speciei. Sfarama.

| eliaclodia a răspuns (pentru CherryLove):

Te lupti sa te ridici deasupra propriei mosteniri genetice. Bravo! Bafta! Si eu la fel.

| N1no a răspuns:

Sa nu poftesti la ce are altul adica sa nu il iei sa nu il furi sa nu il ceri, este alta mancare de peste daca ti-l cumperi tu singur, sau til procuri singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu cred in Astre!

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica in astrologie? Sau nu crezi ca exista astre, denumirea poetica pentru planetele si sorii aceia de pe cer, in special sistemul nostru solar, ca nu inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru eliaclodia):

Eu cred ca te referi la zodii si lucruri din astea cand ai spus "Astre". Esti genul de persoana care se ghideaza in viata doar dupa ce ii spun stelele! Asta am inteles din ce ai spus tu!

Răspuns utilizator avertizat