| Octavian199 a întrebat:

De ce se zice ca Maria a ramas inca fecioara? Nu l-a nascut pe Iisus?

29 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce era maritata cu unul si a facut un copil cu altul trebuiau cumva sa ii spele imaginea, asa ca au facut-o fecioara la loc.

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Corect.Am vazut pe Facebook ca la una i s-a intamplat o minune.A ramas insarcinata, desi barbatul ei nu putea face copii rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Pentru ca Insusi Dumnezeul in care nu credeti a ales in cazul Intruparii Sale sa se nasca prin aceasta minune. Precum avem Ps.52, 1 : "Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!" tot la fel, valabila este aceasta nebunie si in cazul care neaga posibilitatea lui Dumnezeu de a face o minune... sad

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Cum faci tu copii fara spermatozoid, sa zicem ca ovulul era al lui Maria.

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Intruparea putea sa se faca si fara ajutorul lui Maria

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Vrei sa zici ca Iisus a fost facut de Maria si inca un barbat, dar Dumnezeu a facut un hocus pocus si s-a incarnat in Iisus?

| RAY a răspuns:

Milan te ai facut sectanct si tu, da tot vesetul
1. Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!"
2. Stricatu-s-au şi urâţi s-au făcut întru fărădelegi. Nu este cel ce face bine.
3. Domnul din cer a privit peste fiii oamenilor, să vadă de este cel ce înţelege, sau cel ce caută pe Dumnezeu.
4. Toţi s-au abătut, împreună netrebnici s-au făcut; nu este cel ce face bine, nu este până la unul.
5. Oare, nu vor cunoaşte, toţi cei ce lucrează fărădelegea? Cei ce mănâncă pe poporul Meu cum mănâncă pâinea,
6. Pe Domnul nu L-au chemat. Acolo s-au temut de frică unde nu era frică,
7. Că Dumnezeu a risipit oasele celor ce plac oamenilor; ruşinatu-s-au, că Dumnezeu i-a urgisit pe ei.
8. Cine va da din Sion mântuirea lui Israel? Când va întoarce Domnul pe cei robiţi ai poporului Său, bucurase-va Iacob şi se va veseli Israel.

nici vorba de atei in acele versete si de fii lui dumnezeu care au cunoscut femeile umane

| RAY a răspuns:

Acum o oră | milan9 a răspuns:
Pentru ca Insusi Dumnezeul in care nu credeti a ales in cazul Intruparii Sale sa se nasca prin aceasta minune.

in nici o profetie nu scrie ca iisus trebuia sa se nasca dintr o fecioara nici pavel nu a pomenit de asa ceva, mesia promis era un profet atat

| RAY a răspuns:

Iisus asta trebuia sa fie din samanta lui david, maria nu era desi profetia nu s-a implinit

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Un laborant poatesa obtina un organism uman clonat pornind doar de la un ovul, iar lui Dumnezeu crezi ca ii este cu neputinta?
Iti lipseste cu desavarsire credinta in existenta lui Dumnezeu, si e avenurezi in nebunia blasfemiilor.
Important este faptul ca tu insuti esti constient ca, daca acest Dumnezeu exista, tu nu te-ai situat in alta pozitie in raport cu El decat aceea de blasfemiator al Lui... sad

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Deci.Zeul evreu avea tehnologie avansata? Da un link unde ai vazut asta.

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Aha, gata.Automat ca din celule stem.Deci. Zeul evreu avea celule stem?

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Plus ca clona nu o sa aiba aceleasi ganduri si emotii ca cel dupa care a fost clonat. Experimentul a fost facut pe soareci.Nu compari tu omul cu soarecele rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Deci Iisus a fost clonat nu nascut?

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am mai zis ca principala cauza a avariei tale e nebunia? Nebunia de a desfasura fapte si cuvinte a caror consecinte nici macar nu indraznesti sa le intuiesti...

Si nici macar nu esti sincer. De ce mai negi posibilitatea unei minuni cand de fapt tu negi in primul rand existenta lui Dumnezeu? sad thinking

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Zeul evreu nu exista, nici alti zei. Poti sa aduci dovezi daca exista?

| VictorJulien a răspuns:

O prostie infinita pe care oamenii o cred orbeste fara sa se gandesca daca e adevar sau doar o poveste. Oricum virgina care a nascut este importata din alte mitologi

| Octavian199 explică (pentru VictorJulien):

Dupa ce l-a nascut pe Iisus a ramas tot virgina (fecioara), oare pe unde l-a scos? rolling on the floor

| VictorJulien a răspuns (pentru Octavian199):

Prin fund

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Da, eu pot aduce o dovada palpabila ca Dumnezu exista dar nu cred ca mintea ta va putea intelege deoarece orice individ de pe fata pamantului care are cat de cat o farama de asa zis inteligenta deja stie acest lucru. Si ca sa-ti dau un "indiciu" (para malaiata in gura lui Natafleata) aceasta dovada a aparut in secolul 1 (unu) si a avut momentul culminant in secolul 20. Restul vine din ceva studiu (probabil mai greu la un ateu ca tine). rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Incearca-ma rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Degeaba cu tine, te declari ateu iar eu nu vad de ce te-as schimba. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Mai rar ateu sa se schimbe rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ce zisesi, chestie de "incrancenare" (blocaj) mintal la voi. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ia baga la tata.Deci.Dumnezeu de pedepseste daca muncesti in ziua de inviere, nu? Exemplu.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu. (de exemplu). La ora actuala Dumnezeu NU pedepseste pe nimeni dar mai sunt anumite exceptii (crima cu premeditare asupra unui om a lui Dumnezeu).

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Zeul evreu se razgandeste mere.Crima? Cati oamemi sunt omorat si acei criminali nu mai sunt pedepsiti.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

O, dar tu pe ce lume traiesti? Zilnic sunt omorati de la cateva sute la cateva mii de crestini in lume pentru care nimeni nu "plateste", dar eu m-am referit DOAR la oamenii lui Dumnezeu iar pedepsirea unui criminal nu se numeste crima ci aplicarea LEGII.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Eu zisei ceva despre politie? rolling on the floor