| DesdemonaHortensia a întrebat:

Ce zodie era Iisus Hristos? Dar Fecioara Maria?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu cred că şi personajele basmelor au zodii.
Iar chiar dacă ar fi reali (în varianta biblică), tot nu am avea cum să aflăm zilele lor de naştere (cele care se sărbătoresc de religioşi sunt puse doar de formă şi alese în aşa fel ca să coincidă cu marile sărbători "păgâne", să prindă mai bine la turma - aşa cuazi au reuşit să monopolizeze sărbătorile de iarnă şi nu numai).

| doctorandus a răspuns:

Nu se stie. Nu le-a consemnat nimeni data nasterii.

| NOname a răspuns (pentru doctorandus):

...nici existenţa.

| DesdemonaHortensia explică (pentru NOname):

Miroase a ateu.

| NOname a răspuns (pentru DesdemonaHortensia):

Aşa-ţi miroase raţiunea?

| DesdemonaHortensia explică (pentru NOname):

Bine,ma,ca voi, ateii, sunteti "rationali" si destepti si crestinii sunt prosti ca doar cred in D-zeu, nu? Mai da-o dreacu de ratiune, mai asculta-ti si inima!winking straight face

| NOname a răspuns (pentru DesdemonaHortensia):

Cu "mai dă-o dreacu de raţiune" preainimoşii tăi au ars la inchiziţie oameni de ştiinţă, cu "mai dă-o dreacu de raţiune" într-o ţară săracă, unde educaţia şi sănătatea sunt la pământ, am ajuns să avem zeci de mii de biserici şi să le finanţăm din puţinul nostru, ca să le înconjoare, desigur, cu "mai dă-o dreacu de raţiune", babele în patru labe.

Dar ai redat foarte bine esenţa religiei: ca să adopţi una, trebuie să nu gândeşti.

| danay72 a răspuns:

Ei nu cred in zodii, pentru ca acestea au legatura cu lucrurile pe care Dumnezeu le uraste.Deuteronom18:10-12

| zurick a răspuns:

O întrebare care combină o pseudoștiință cu niște personaje inexistente.Foarte interesant...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pai daca Iisus a fost nascut pe 25 decembrie, asta inseamna ca era capricorn.
Iar Fecioara Maria pe 8 septembrie, daca nu ma insel, fiind fecioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus era peste iar Maria fecioara.

"if you know what i mean"

Pentru cei care fac afirmatii gen
"nascut pe 25 decembrie"... daca puteti sa-mi ziceti cum ati ajuns la concluzia asta si sa o sustineti cu dovezi pe bune, in ziua urmatoare ma duc sa ma botez in crestinism.

| IcyBlu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica? E nascut pe 25 decembrie deci e peste, logic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IcyBlu):

"E nascut pe 25 decembrie"... nu chiar. In realitate, personajul respectiv NU s-a nascut in 25 decembrie. Nici macar in decembrie nu s-a nascut.

"deci e peste, logic"... logic.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Iisus Hristos s-a nascut de Craciun iar Fecioara Maria, cred ca este vorba de 8 septembrie, daca are o importanta mare pentru tine zodia Lor.

Zodiacul nu are importanta, zodiacul tine de stiintele oculte. Si tot ca veni vorba, sunt marcat profund cum, voi credeti in zodii, in vrajitoriile astea si va ghidati viata dupa astre, ignorand dreapta credinta.