| Roses a întrebat:

De ce unii oameni pur si simplu, nu cred in Dumnezeu? Asta chiar nu-mi pot explica... El, care ne-a creat si care L-a trimis pe Domnul Isus pe pamant pentru noi, ca sa fim mantuiti...

62 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ce-ar fi faptura mea fara Dumnezeu?
http://www.youtube.com/watch?v=XGs8iVKLGHw

| Raniia a răspuns:

Motivul pentru care nu cred este necunoasterea Cuvântului lui Dumnezeu. Ignorarea Bibliei va scurtcircuita puterea lui Dumnezeu in viata, in plus nu poti avea credintă în ceva ce nu cunosti.Pentru a-ti exprima credinta în mod eficient trebuie să existe cunoastere, deoarece credinta vine din Cuvânt.Isus a rezolvat problema păcatului si l-a învins pe cel rău.Multi însă sunt mai degrabă victime ale nestiintei,decât ale păcatului si ale Diavolului.Ei suferă,sunt învinsi, bolnavi, zdrobiti si lipsiti pentru că nu înteleg viata făpturii noi.Ei niciodată nu s-au gândit că există o viată superioară în Cristos.Cunoasterea-o fortă eliberatoare!

Apache
| Apache a răspuns:

...poate pentru ca sunt doar povesti. nimic concret!
poate pentru ca Dumnezeu nu se arata atunci cand copii din somalia mor de foame, poate pentru ca dumnezeu nu s-a aratat atunci cand a avut loc holocaustul ...pentru ca,pentru ca.
Sunt multe motive sa nu crezi, putine sa crezi!
Da poate chiar exista ceva acolo. undeva, dar majoritatea oamenilor nu pot trai cu presupuneri

| ramona30 a răspuns:

Eu sunt dintre aia care nu cred in dumnezero si in isus. Intai de toate nu poti crede in ceva pentru ca asa ti s-a spus sau ai citit intr-o carte scrisa de mii de ani. ca sa crezi in astfel de bazaconii ai nevoie de dovezi studii, probe ADN, infatisari, exercitii logice, descoperiri arhelologice. Ori toate aceste categorii de probe arata exact contrariul. Acela ca d-zeu nu exista. Tu de ce crezi in el? L-ai vazut? ai vorbit cu el? ai dat mana cu el?
Probabil ti-a spus cineva. Nu e suficient. Realitatea este ca omul l-a creat pe dumnezeu si nu invers.

| Trinitas a răspuns:

Dar tu de ce nu crezi in Buddha? Pana la urma, Siddhartha Gautama a trait si el, si a indeplinit rolul de "indrumator spiritual", ca un fel de Iisus.
Cu alte cuvinte, posibilitatea ca zeul budist sa te fi creat este aceeasi cu a dumnezeului crestin sau a oricarui alt zeu, excluzand varianta ca lumea sa nu fi aparut datorita unei fiinte superioare. De asemenea, scrierile despre Iisus au aparut la sute de ani dupa viata sa, deci Iisus ar putea fi la fel de real ca Scufita Rosie.
In concluzie, ori esti o fiinta patetica, plangandu-te ca lumea nu crede in dumnezeul crestin desi nu ai nici un fel de dovezi care sa-i confirme veridicitatea, ori nu te duce capul sa rationezi.

| Bogdanux a răspuns:

Dati cu pietre ca a scris Iisus cu-n singur i. Daca erati atenti, doar neoprotestantii scriu cu un singur "i".

Revenind la intrebare.In primul rand, crestinismul nu e raspandit peste tot in lume, deci implicit, nu toti cred in Dumnezeul biblic.In al doilea rand, nu toti au aceleasi conceptii privind divinitatea.Imi suna a egosim sa vrei sa fie toti la fel.Este practic imposibil. Diversitatea va continua mereu sa existe printre oameni.

| Wehrmacht a răspuns:

De unde sti tu ca e asa? Pentru ca o carte si niste oamenii ti-au spus asa? Pai asa ma apuc si eu sa scriu niste aberatii, ingrop carte in care le-am scris si peste 2000 de ani prostii aia se roaga lu' Dildo, si se duc la sexshop(biserica) sa se f**a(roage).Tu de ce crezi? Care sunt dovezile LOGICE ca el exista(sa nu spui tampenii cum ar fi ca noi existam.)

| mgtow a răspuns:

Vor dovezi reale, fara ele ei cred doar in stiinta si stiinta e o inventie asa cum au aparut calculele matematice si gramatica pe care v-o bagati in cap din cauza unor vechi matematici si scriitori la fel e cu stiinta. Eu cred in biblie pentru ca nu are cum sa fie falsa, daca e big bangul asa faimos el nu s-a declansat singur Dumnezeu a facut sa fie asa el a stiut ca e ca un fel de piniata care odata lovita cu bata cad bomboanele jos numai ca universul s-a raspandit in toate directiile asa cum o grenada explodeaza si arunca bucatile de metal in diverse directii.

| ramona30 a răspuns (pentru mgtow):

Nu stiinta este inventie. Stiinta te-a adus in situatia de a tasta la calculator in loc sa fii la loc in copaclaughing))))))). Inventie este dumnezero. este o inventie a omului.

| Apache a răspuns (pentru mgtow):

Si totusi te-ai contrazis singur ...nu poti sa crezi si in biblie si in big bang in acelasi timp!
Big bang spune ca totul a pornit de la un punct ...in schimb biblia spune ca am coborat din norisori atunci cand ne-am demonstrat prostia in rai...
2 chestii diferite care se bat cap in cap!
daca tu le combini. atunci te poti considera agnostic!
Crezi ca exista o entiate suprema care ne-a creat, dar consideri ca nu cunoastem toate raspunsurile si ca multe din ele sunt inventate de oameni cu gandire limitata...si voila in sfarsit ai o opinie logica

| Inferno a răspuns:

De obicei atei sunt mai realisti, mai materialisti. Ei nu aprofundeaza nimic. Ei cred doar in simturile lor. Nu sunt de acord cu asta. Ochiul iti mai arata si lucrri false. Halcinatiile.
Urechia iti mai joaca si feste.

| Polaris a răspuns:

Because you touch yourself at night.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pur și simplu nu toți au aceleași convingeri religioase!
Pa, pa.

| GusWaters a răspuns:

1.Nu am avut nicio dovada concludenta,ca exista Creatorul.Zic Creatorul,pentru ca simpla idee de Dumnezeu,asa cum ni-l prezinta Biblia si religia,e cretina,si doar un om limitat mental ar putea crede in acel Dumnezeu. Poate Creatorul,acea minte fascinanta si nelimitata exista, dar Dumnezeul vostru, nu.
2.Nu ne-a creat niciun Dumnezeu, prost sa fii sa crezi ca esti facut dintr-o bucata de argila de un mos care sta in cer si are capricii de copil fitos.
3. Iisus nu a existat, e doar o poveste pentru copii mici.
4.Omenirea,prin simpla sa existenta,mentalitate si mod de viata,pe care le-a avut dintotdeauna,chiar si in perioada premergatoare si antemergatoare a acelui presupus Iisus al vostru,nu poate fi mantuita,pentru ca ideea de mantuire este o amagire si o fantamasgorie. Ceva atat de negativ precum sunt oamenii nu pot fi mantuiti de nimic,plus ca mantuirea nu este psihic,si nici fizic posibila, pentru ca nu exista Raiul, sub nicio forma.

| VladimirPutin a răspuns:

Pentru că unii și-au dat seama că mai târziu că au fost îndoctrinați de mici

| Roses explică:

Si tara asta isi zice ca e crestina...Crestina cu numele doar.

| ramona30 a răspuns (pentru Roses):

Pai suntem cea ma credincioasa tara din Uniunea europeana potrivit studiilor. Si in acelasi timp cea mai saraca. Cele mai atee tari sunt Germania, Norvegia, Suedia si Finlanda. Nu e o coincidenta.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Şi...dovezi ai?
Sayonara!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Buna intrebare.Si oamenilor de stiinta le trebuie dovezi ale existentei Domnului, deoarece vezi tu,"ei stiu sa explice totul"si de aceea ei cred ca "totul are o explicatie"si de aici ajung la negarea existentei Domnului. Unii oameni adoptand aceasta teorie si devenind atei.Nici nu pot sa imi imaginez ce izolat te simti daca esti ateu, sa stai zi de zi gandindu-te ca esti ceva care trece asa prin chestia asta pe care o numesc credinciosii"viata".

| Maariiaa a răspuns:

Unii oameni nu cred în Dumnezeu pentru că au o altă gândire,consideră că nu există. E simplu! Eu cred în Dumnezeu. Fiecare crede în ce vrea, sau nu crede în nimic. Cum scrie și în biblie, nu avem dreptul să judecăm pe nimeni.

| MâţulMov a răspuns:

Ei sunt tipii ''detectivi'' carora le trebuie dovezi.

| Laura1092 a răspuns:

" Drept răspuns, Isus le-a zis: „Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." Matei 22:29

| laurentiu80 a răspuns:

Pentru ca existenta lui Dumnezeu nu a fost dovedita. iar biblia este plina de falsuri si pasaje care se contrazic intre ele. Pentru ca Dzeu nu a dat demult un semn ca ar exista, pentru ca nici preotilor nu le pasa de Dzeu ...si sunt motive pana la infinit

| Andr3yyy94 a răspuns:

Nu vreau sa par rautacios dar se scrie Iisus, isus inseamna asin

| Roses explică (pentru Andr3yyy94):

Ai cautat tu in dictionar(DEX, DOOM) si ai gasit ca Isus cu un "i" inseamna magar?

| crazybunny a răspuns:

Uni oameni nu pot crede in Dumnezeu deoarece nu au dovezi ca exista sau se intreaba daca Dumnezeu nu a fost creat de imaginatia oamenilor happy

| anss23 a răspuns:

Asa cum tu esti convins ca Dumnezeu exista, unii pur si simplu NU cred ca exista.Si nu pot sa-mi dau seama de ce toti crestinii vor sa-i convinga pe atei ca Dumnezeu exista, fiecare are dreptul la parerea lui.Cred ca la intrebarea asta s-ar potrivi poza asta: http://9gag.com/gag/1257873

| Pralină a răspuns:

Poate pentru ca s-a aratat doar atunci, pana sa se scrie Biblia.De atunci, oameni mor de foame/firg.Nedreptatea o iei cu lopata de oriunde.Rar daca mai vezi pe cineva sa zambeasca. Unde a D'zoo in momentele astea? Atunci cand sa se scrie cartulia aia care se contrazice ea cu ea la fiecare 2 pagini, tot aparea, facea minuni, alea alea.

| DCSHOE a răspuns:

Pai spre exemplu: tu ai vreo dovada ca Dumnezeu exista? De ce s-au facut minuni asa mari doar in trecut? Acuma de ce nu?

| AxyLexy a răspuns:

Iisus de scrie cu 2 de ii este foarte gresit sa scrii cu un singur i pentru ca inseamna magar sau asa ceva numai stiu sigur thinking

| Wehrmacht a răspuns (pentru AxyLexy):

Cu 2 de i de scrie in tara in care inseamna magar.Aici e Romania.Tu nu esti instare sa intelegi la ce se refera daca nu scrie cu 2 de i?

| Esperança a răspuns (pentru Wehrmacht):

Tocmai asta e problema. Ca Isus nu se poate traduce. Nu inseamna in nici o limba magar. Este o falsa dezbatere! Iar persoanele care zic ca Isus se scrie neaparat cu 2 de i ca altfel inseamna nu stiu ce imi provoaca mila! Si ce imi place cel mai mult, este faptul ca aceste persoane nici macar nu il cunosc pe Isus. Iisus dar stiu si ele ceva si ne lumineaza si pe noi astia... mai intunecati.

| Roses explică (pentru Esperança):

Bliss20,nu vezi ca pentru ei ceea ce au retinut din intrebarea mea a fost ca am scris Isus cu un singur "i", nicidecum continutul intrebarii.

| Esperança a răspuns (pentru Roses):

Cum spuneam. Daca il cunoasteau cu adevarat pe Isus nu mai spuneau lucrul asta! Dar ei zic ca asa au fost invatati de mici. Si eu as putea zice de ei multe dar are vreun sens? In limba ebraica pe care Isus a vorbit-o, sunt 4 cuvinte pentru "magar" scrise în Biblie: "chamor", "ayir", "athown", sau "arowd". Nici unul nu are o legatura cu cuvantul "Isus". In limba greaca vorbita de Pavel sunt 3 cuvinte pentru "magar"
scrise în Biblie: "hupozugion", "onarion", si "onos". Deci, este o minciuna si un pacat sa spuna ca "Isus" inseamna "magar".
Intr-o zi ma gandeam sa nu mai zic Isus pe TPU ci Yeshua si in loc de Dumnezeu, Iahwe sa vad ce mai zic atunci:)
http://www.youtube.com/watch?v=fu7vgWsPt6A&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VCMBkxr2WSc&feature=related

| xxxxxxxxxxxxxx a răspuns (pentru Esperança):

In engleza stiu ca se zice jesus, arhanghei gabriel si mihail sunt gabriel(geigrial sa zic asa) si michael, zaharia este zacharia...

| feuerundwasser a răspuns:

Dar daca tu crezi in Dumnezeu, de ce scrii Iisus cu un singur ''i''?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate pentru ca la un moment dat se roaga sa le indeplineasca dorintele si El bineinteles ca nu o va face happy funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus, Corectie! Cu doi de i!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare foarte frumoasahappy, Unii oameni nu cred in Dumnezeu poate pentru ca au trecut prin esecuri foarte mari cum ar fi moartea cuiva din familie[ei bine am si un exemplu, surioara colegei mele de clasa a murit cazand de la etajul 3 unde locuia bunica eisadavea doar 2 anisori si jumate. Dumnezeu S`o Ierte. Tatal ei repeta intruna:"NU CRED IN DUMNEZEU. NU CRED IN DUMNEZEU. DACA DUMNEZEU EXISTA NU-MI MAI LUA FETITA. NU CRED IN DUMNEZEU".] Tocmai de aceea unii oameni nu vor sa creada in Dumnezeu. Probabil ca unii au religii diferite si cred doar in zei, asa cum sunt unii indieni ei cred doar in zei. Ar mai fii posibile multe variante pentru ca unii oameni nu cred in Dumnezeu, altii prefera sa fie "satanisti" sa ia droguri si sa se comopoarte ciudat, doar pentru ca ei asa cred ca se dau in spectacol si sunt buricul pamantului, dar se insala amarnic.
Ai dreptate El ne-a creat, El a creat tot ce este viu ar trebui sa-i multumim si sa-l laudam sa ne rugam mereu pentru ceea ce el ne ofera.
Dumnezeu iubeste pe fiecare asa cum e, ca e desfranat si ii place viata din lume, ori ca e pocait si la casa Domnului.
Oamenii nu vor sa mai creada in Dumnezeu in ziua de azi, lor le plac fanteziile de azi le plac desfranarile de azi, le place sa bea si sa-si traiasca viata in dezmat.
Sper ca te-am ajutat cu ceva.
Mult bine.
Si nu uita multumesti Domnului pentru ceea ce ai:*.

| ramona30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea celor ce nu cred in dumnezeu se bazeaza pe logica, ratiune si lipsa dovezilor privind existenta lui Dumnezeu. Este un rationament cel care ne-a dus la concluzia ca dumnezero, allah, isus si alte caricaturi din astea nu exista si nicidecum un eveniment nefericit ce a avut loc.