| fightBack a întrebat:

De partea cui a fost Dumnezeu in Al Doilea Razboi Mondial?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pai da, dar Uniunea Sovietica a fost o tara comunista, iar comunistii sunt atei. Bineinteles ca soldatii de rand, sau cetatenii obisnuiti puteau sa creada in zeii lor, dar statul in sine promova ateismul.

51 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Se pare ca a fost de partea sovieticilor atei.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

De partea Martorilor Sai fideli, pe care i-a ajutat sa faca fata persecutiilor, umilirii, si sa stea fermi chiar si in fata mortii.Au luptat hoardele lui Satan intre ele (Cica au fost si sunt crestini, vai de ei )asa sunt si azi, iata tipul acela de crestini se lupta si azi, chiar daca duc un razboi rece. Dumnezeul care ne-a creat uraste violenta.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

De unde stii tu ca Dumnezeu uraste violenta!? Nu ai citit biblia?

| fightBack explică (pentru sublime89):

De ce crezi ca a fost de partea lor?

| pietrean a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Dumnezeu care ne-a creat uraste violenta."
Citeste cartile de religie pentru scolari si vezi cum ii"pedepseste" al de sus(bunul de el!) pe acei copii nevinovati, daca trec strada pe unde nu trebuie, daca nu merg la biserica, etc, etc.De ce refuza popa(care este trimisul lui D-zeu pe pamant), sa duca la groapa un biet copil care s-a sinucis de dorul parintilor, plecati in strainatate sa aduca un ban acasa? Mai vrei exemple, ca ala de sus din cer(cum ziceti voi credinciosii), este o entitate buna? Mai bine ma abtin!

| sublime89 a răspuns (pentru fightBack):

Pentru ca ei au castigat.
Apropo, eu nu cred in d-zeu, asa ca sa nu ma iei drept crestin.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

DAca doresti te rog sa citesti in Biblia ta in Psalmul11:5; Tefania 1:9; Maleahi 2:16; Geneza 6:11. 2Tesaloniceni 1:6.Mi-as dori sa citesti si tu Biblia atat cat am citit eu, dar si mai mult. Succes.

| fightBack explică (pentru sublime89):

Nu te iau dar am intrebat pentru ca : "Biserica Ortodoxă Rusă este biserica creștină dominantă în Federația Rusă. Islamul este a doua religie importantă a țării. Mai există și alte culte: catolic, iudaic, budist și diferite biserici protestante. Inițierea religioasă se face, de obicei, pe linie etnică. Rușii sunt în cea mai mare parte ortodocși, în timp ce persoanele de origine turcică sau caucaziană sunt musulmani."

| mODIN a răspuns:

Cred ca juca carti cu Zeus, ca nu prea a fost iubire si iertare in perioada aceea.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu mi-as dori ca fiecare om care citeste Biblia si doar crede, pasaje desprinse din text, interpretandu-le intr-un mod favorabil asa numitului Atotoputernic sa se opreasca pentru o clipa si sa GANDEASCA.

Ar fi o evolutie extraordinara.

La fel cum imi dai trimiteri in Biblie si eu pot sa iti dau trimiteri unde Dumnezeu omoara si se adreseaza in cel mai jignitor mod posibil, sunt irelevante.

Ce e trist e ca daca nu iti utilizezi cat de cat gandirea nu iti dai seama ca in exact astfel de citate credeau, de exemplu, si cei care omorau negri pe plantatie in perioada sclavie, dand exemplu sclavilor ca din biblie, cum sa asculte de stapanul lor. Dar asta doar daca Gandesti!

| fightBack explică (pentru sublime89):

Asa e!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru pietrean):

Acum nu fi tu atat de pornit impotriva lui Dumnezeu, ca nu este el de vina pentru toate prostiile sau nenorocirile ce i le pun multi oameni pe seama lui, dar mai cu seama preotii care il invinuiesc pe nedrept pe Dumnezeu, pentru moartea copiilor, indiferent in ce situati a avut loc tragedia, ei oricum lupta impotriva lui Dumnezeu. Nu cunosc adevarul, nu-l practica, nu pot nici sa-si invete enoriasii ca nici ei nu stiu, decat sa joace teatru in fata oamenilor pentru bani, aducandui acuze lui Dumnezeu, ca i-a luat pe cei dragi ai nostri la el, fiindca i-a iubit mai mult. Dar oare Dumnezeu care ne-a creat si stie ce este mai bun pentru noi, ne cauzeaza suferinta? Gandeste-te ca El l-a trimis pe fiul sau sa-si dea viata pentru a ne rascumpara din pacatul lui Adam, si a ne impaca cu Dumnezeu, atunci prin dovada iubirii Sale de sacrificiu, ne-a dorit moartea,. sau viata? Ei draga,

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Zici aceleasi lucruri, care sunt pastrate din tata in fiu, "ca noi nu cunoastem adevarul, nu il practicam", folosesti pana si acelasi exacte cuvinte ca TOTI ceilalti pierduti in credinta oarba.

Singuratate si frica omului sunt responsabile de existenta unui asemenea personaj.
Asa cum inaintea acestui zeu au fost altii, asa cum acuma pe Terra sunt si alte credinte cu alti zei:
Nu Dumnezeu l-a creat pe om, Omul l-a creat pe dumnezeu!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Daca tu ai ajuns sa-l judeci pe Dumnezeu fara sa-l cunosti, rau ai ajuns, slabe sanse ai sa te mai recuperezi, dar totusi daca doresti sa te autodepasesti, ai putea sa studiezi Biblia, nu doar s- o citesti, o posibilitate de-a studia ti-ar face lumina si o speranta, dar altfel nu ai nici un scop in viata ta.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

O persoana ca tine niciodata nu o sa poata face fata unei realitati crude, de aia vrei cu toata convingerea doar sa crezi, ar fi frumos sa existe un zeu si sa nu mor pur si simplu ca si oricare alta fiinta de pe aceasta planeta, sa sist doar sa exist, ar fi de vis, cel mai frumos vis posibil as zice eu!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Ai timp sa cauti adevarul, acu' bati campii, nu stii ce vrei. Numai bine.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Gresesti, TU crezi ca nu exista alt scop in viata decat sa crezi intr-un zeu. Eu fac chestii practice pentru cei din jurul meu care Dumnezeul tau ar trebui sa le faca la cat e de bun.

Eu ajut oameni nu pentru ca mi-e frica de cineva sau ca vreau sa ajung in rai, ci pentru ca asa e corect si moral si bine pentru toti!

Stii cum e, Dumnezeu te iubeste atat de mult incat a construi un loc special pentru tine in caz ca nu il iubesti si tu inapoi, Iadul!

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Simplu trebuie sa fiu la inteles incat tu ti-ai si dat seama ca eu nu stiu ce vreau.
Sau ti-o fi zis Dumnezeu?!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Bay, bay...o sa-ti gasesti companie potrivita pentru tine la dialog.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Asta e o urare de bine din bunatatea lui dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce intrebare... Dumnezeu ar trebui sa urasca razboiul

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Daca nu poti sa prezinti seriozitate si interes pentru lucruri adevarate, nu vrei sa crezi ca viata noastra depinde de Dumnezeu care doresti viata pentru fiecare om, fara sa faca deosebire, atunci nu avem pentru ce sa purtam dialog, numai pentru tepi. NU? Omul mandru, plin de sine, nu are nevoie de Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce gluma buna!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cu antartica... dumnezeu iubeste pinguinii.

| Polonic1 a răspuns:

Sigur nu cu evreii.

| pietrean a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Dumnezeu care ne-a creat"? Mama si tatal meu,au avut o clipa de tandrete, au facut dragoste(sex) si astfel am aparut eu(daca stii chestia cu ovulul si spermatozoidul).Ce legatura a avut al de sus, cu faptul ca ai mei au facut sex? Daca nu era "pacatul lui Adam", nu mai apareai nici tu! Dar fii convinsa si tu ai aparut cum am aparut si eu, tot prin sex.Doar ai o varsta inaintata, ce naiba, nu stii cum se fac copii?
"....stie ce este mai bun pentru noi".Eu am capul pe umeri,am un creier neafectat si cu el gandesc ce este mai bun pentru mine si pentru cei din jur! In eventualitatea unei greseli,unde este el,sa ma bata la popou ca sa nu gresesc? Daca gresesc,platesc,doar eu!
Eu gandesc si de asta am ales ateismul si nu inghit toate minciunile spuse de popi,doar pentru a subjuga gandirea oamenilor slabi,care nu sunt in stare sa gandesca cu propriile creiere!
Spiritul de turma,distruge spiritul! Draga Rodica, ai un creier, judeca cu el si nu mai crede tot ce scrie prin cartile scrise tocmai de acei oameni, care voiau sa aiba supusi, care nu gandesc si se supun fara cracnire, fiindu-le frica de ceva care nu era palpabil.

| pietrean a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Asta este raspunsul unui credincios adevarat: la misto!
Argumente nu ai mai avut, nu ti-a mai soptit nimic al de sus, ce sa spui? Ca sunt sigura, cu mintea ta indoctrinata de popi, nu ai mai stiut ce sa spui.

| William a răspuns:

De partea pacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De partea pacii.dar a pacii lui, care o dadea oamenilor.nu a pacii oamenilor care fost-a foarte zbuciumata.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu se baga in razboaiele oamenilor, mai ales ca aceasta lume e condusa de Satan. 1Ioan5:19