| fightBack a întrebat:

De partea cui a fost Dumnezeu in Al Doilea Razboi Mondial?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pai da, dar Uniunea Sovietica a fost o tara comunista, iar comunistii sunt atei. Bineinteles ca soldatii de rand, sau cetatenii obisnuiti puteau sa creada in zeii lor, dar statul in sine promova ateismul.

51 răspunsuri:
| William a răspuns:

De partea pacii.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu se baga in razboaiele oamenilor, mai ales ca aceasta lume e condusa de Satan. 1Ioan5:19

| fightBack explică (pentru danay72):

Deci daca Dumnezeu s-o spalat pe mana de razboaie(desi in biblie scrie clar ca Dumnezeu facea razboaie, da vad ca tu nu prea te ai cu Biblia), atunci inseamna ca, dupa ideea ta, el pur si simplu o lasat atati de multi oameni sa moara fara nici o vina si atati de multi oameni sa sufere in lagare?! Asta e Dumnezeu tau?

| danay72 a răspuns (pentru fightBack):

Dar,curand va trece la actiune si va razbuna pe toti cei care a suferit in mod nedrept.Psalmi37:9-11.Iar pe cei care au murit, ii va invia in paradisul pamntesc care il va aduce in curand.Ioan5:28,29,Isaia65:20-25

| pietrean a răspuns (pentru danay72):

Esti dus rau de tot! Adica al de sus este razboinic,omoara oameni,ba ii invie,trebuie sa tii postul,doar ca sa-i fii pe plac,etc.
De ce, atunci cand se imbolnavesc credinciosii ortodocsi(vad ca pentru tine,doar astia exista,celelealte religii sunt "secte"), merg la medic, ca sa-i vindece? De ce nu merg la popa, ca sa "le ia"boala cu rugaciuni? Sau metodele folosite, sunt cele de la Tanacu!

| fightBack explică (pentru danay72):

Pai daca Dumnezeu nu are putere asupra raszboaielor, ci? Diavolul are, atunci ar trebui sa ne rugam la Diavol ca sa nu mai faca razboaie. Seara cand iti zici rugaciunea si te rogi sa nu iti dea razboaie iti raspunde Dumnezeu si iti zice: fiule eu nu am nimic de afaceri cu razboaiele, vorbeste cu Diavolul sa mai inceteze din ele!

Eu pot sa inteleg ca trebuie sa depinzi de un zeu, dar sa fii asa ipocit/a incat sa nu ceea ce ar fi daca ar exista, e un nivel mai inalt de ipocrizie!

| danay72 a răspuns (pentru fightBack):

Pentru a afla de ce permite Dumnezeu suferinţa trebuie să ne întoarcem în timp la momentul în care a început ea. Când Satan i-a determinat pe Adam şi pe Eva să nu mai asculte de Iehova, a apărut o problemă importantă. Satan nu a pus la îndoială puterea lui Iehova, deoarece chiar şi el ştie că Iehova are putere nelimitată. El a contestat dreptul lui Iehova de a guverna. Satan l-a acuzat pe Dumnezeu că este un conducător rău, făcându-l mincinos şi reproşându-i că îşi privează supuşii de ceva bun (Geneza 3:2–5). Satan a lăsat să se înţeleagă că omenirea ar duce-o mult mai bine fără conducerea lui Dumnezeu. Afirmaţia sa era un atac la adresa suveranităţii lui Iehova, a dreptului său de a guverna.
Adam şi Eva s-au răzvrătit împotriva lui Iehova. Cu alte cuvinte, ei au spus: „N-avem nevoie de conducerea lui Iehova. Putem stabili singuri ce e bine şi ce e rău". Cum putea Iehova să rezolve această controversă? Cum le putea el demonstra tuturor creaturilor înzestrate cu raţiune că rebelii nu aveau dreptate şi că modul său de a conduce era cel mai bun? După unii, Dumnezeu ar fi trebuit, pur şi simplu, să-i distrugă pe rebeli şi să creeze alţi oameni. Însă Iehova îşi făcuse deja cunoscut scopul de a umple pământul cu descendenţii lui Adam şi ai Evei şi voia ca aceştia să trăiască pe un pământ paradiziac (Geneza 1:28). Iehova îşi realizează întotdeauna scopurile (Isaia 55:10, 11). În plus, dacă i-ar fi distrus pe rebelii din Eden, controversa legată de dreptul lui de a guverna ar fi rămas nerezolvată.
Să ne gândim la următoarea ilustrare: Un profesor le arată elevilor cum să rezolve o problemă dificilă. Un elev inteligent se răzvrăteşte şi spune că metoda profesorului nu este bună. El susţine cu tărie că ştie o metodă mult mai bună, lăsând impresia că profesorul este incompetent. Unii elevi îi dau dreptate, răzvrătindu-se şi ei. Ce ar trebui să facă profesorul într-o asemenea situaţie? Dacă i-ar da afară pe rebeli, ce vor gândi colegii lor? Nu ar crede oare că elevul care s-a răzvrătit şi susţinătorii lui au dreptate? Toţi ceilalţi elevi din clasă şi-ar putea pierde respectul faţă de profesor, considerând că îi este frică să nu se descopere că n-a avut dreptate. Dar, să presupunem că profesorul îi permite elevului răzvrătit să demonstreze în faţa clasei cum ar rezolva el problema.
Şi Iehova a făcut ceva asemănător. Să ne amintim că la cele întâmplate în Eden au asistat milioane de îngeri (Iov 38:7; Daniel 7:10). Modul în care avea să acţioneze Iehova urma să aibă un puternic efect asupra acelor îngeri, iar, în final, asupra tuturor creaturilor înzestrate cu raţiune. Ce a făcut deci Iehova? El i-a permis lui Satan să arate cum ar conduce el omenirea. De asemenea, Dumnezeu le-a permis oamenilor să se guverneze singuri, sub influenţa lui Satan.
Profesorul din ilustrarea de mai înainte ştie că elevul răzvrătit şi cei de partea lui se înşală. Însă el mai ştie că, permiţându-le să încerce să-şi demonstreze afirmaţiile, toată clasa va avea de câştigat. Când se va vedea clar că nu au dreptate, toţi elevii sinceri se vor convinge că profesorul este singurul competent să conducă clasa. Ei vor înţelege, de asemenea, motivul pentru care profesorul îi va da afară pe elevii răzvrătiţi. În mod asemănător, Iehova ştie că oamenii cu inima sinceră şi îngerii fideli vor avea de câştigat văzând că Satan şi adepţii lui au dat greş şi că oamenii nu se pot guverna singuri. Ei vor învăţa un adevăr esenţial, ca şi Ieremia din vechime, care a spus: „Ştiu, DOAMNE, că soarta omului nu este în puterea lui; nici nu stă în puterea omului, când umblă, să-şi îndrepte paşii". — Ieremia 10:23.
DE CE ATÂTA VREME?
Totuşi, de ce a permis Iehova suferinţa atâta vreme? De ce nu pune el capăt răutăţilor? Să ne gândim la două lucruri pe care profesorul din ilustrarea noastră nu le-a făcut. În primul rând, el nu l-a oprit pe elevul răzvrătit să-şi spună punctul de vedere. În al doilea rând, nu l-a ajutat pe elev să-şi demonstreze afirmaţiile. În mod asemănător, nici Iehova nu a făcut două lucruri. În primul rând, el nu i-a împiedicat pe Satan şi pe adepţii lui să demonstreze dacă au sau nu dreptate. Dar aceasta cerea timp. Pe parcursul a mii de ani de istorie, oamenii au avut posibilitatea să încerce tot felul de forme de guvernare independentă de Dumnezeu. În pofida progreselor înregistrate în domeniul ştiinţei, dar nu numai, nedreptăţile, sărăcia, criminalitatea şi războaiele au luat o amploare fără precedent. S-a demonstrat clar până acum că guvernarea umană a dat greş.
În al doilea rând, Iehova nu l-a ajutat pe Satan să conducă această lume. Dacă Dumnezeu ar fi împiedicat, de exemplu, crimele oribile, nu ar fi arătat el că susţine cauza rebelilor? N-ar fi dat el de înţeles că oamenii se pot guverna singuri, fără să suporte consecinţe dezastruoase? Dacă ar fi procedat astfel, Iehova s-ar fi făcut şi el vinovat de minciună. Însă „este imposibil ca Dumnezeu să mintă". — Evrei 6:18.
Dar ce putem spune despre suferinţa îndurată de oameni de-a lungul acestei perioade în care Dumnezeu a permis răzvrătirea? Ar trebui să ne amintim că Iehova este atotputernic. Prin urmare, el poate să înlăture efectele suferinţei omenirii şi chiar o va face. Aşa cum am învăţat deja, procesul de distrugere a pământului va fi anulat prin transformarea planetei într-un paradis. Efectele păcatului vor fi înlăturate pe baza credinţei în jertfa de răscumpărare a lui Isus, iar efectele morţii vor fi anulate prin înviere. Astfel, Dumnezeu îl va folosi pe Isus pentru ‘a distruge lucrările Diavolului’ (1 Ioan 3:8). Iehova va face toate aceste schimbări la momentul potrivit. Putem fi fericiţi că el nu a acţionat până acum, deoarece, altfel, nu am fi avut posibilitatea să învăţăm adevărul şi să-i slujim (2 Petru 3:9, 10). Între timp, Dumnezeu îi caută pe oamenii sinceri care doresc să-i aducă închinare şi îi ajută să suporte suferinţele pe care le-ar putea avea în această lume plină de necazuri. — Ioan 4:23; 1 Corinteni 10:13.

| fightBack explică (pentru danay72):

Omule, numai prostii ai zis aici, faci tu niste presupozitii zici ca est purtatorul de cuvant al lui Iehova! De fapt tot ce faci e sa te convingi pe tine.

Si tine minte, DACA NU POTI SA EXPLICI CEVA SIMPLU, INSEAMNA CA NU AI INTELES DESTUL DE BINE!

E incredibil cat ai putut sa balaresti fara nici o consistenta, doar ca sa il aperi pe iehova. Tu esti pe gandire mono!

| danay72 a răspuns (pentru pietrean):

Eu nu sunt ortodoxa, nu stiu despre ce vorbesti.Iar religia adevarata care aplica normele biblice nu are legatura cu crestinatatea.

| danay72 a răspuns (pentru fightBack):

Tu ai intrebat, eu ti-am raspuns.Eu sunt convinsa, sper ca in cele din urma sa te convingi si tu.

| pietrean a răspuns (pentru danay72):

Inseamna ca sunt si reprezentanti ale altor religii, mult mai dusi cu sorcova, decat ortodocsii! "Religie adevarata","norme biblice", ce naiba, trebuie sa traim dupa cum ne ordona altii?

| danay72 a răspuns (pentru pietrean):

Oricum traiesti dupa cum ordona alti.De exemplu respecti legile, care sunt ordonate de alti, sau asculti de superiorii tai, deci oricum o iei te supui cuiva. Daca te supui normelor biblice, macar vei avea o viata mai buna si mai fericita.

| pietrean a răspuns (pentru danay72):

De ce? Imi da popa sau ala de sus,ceva degeaba,daca stau si ma rog toata ziua,ca sa fiu fericita si sa duc o viata mai buna? Eu am muncit si la stat s ca particular,ca sa am si eu si familia mea tot ce ne trebuie,ca sa fim fericiti si sa ducem o viata mai buna(asa cumai zis). Legile tarii mele,le respect,deoarece sunt un om civilizat si nu vreau sa fiu privata de libertate,sa stau departe de copii,de rude.
Nu vreau sa intru in discutii contradictorii cu nimeni, nu vreau sa te conving de nimic, doar vreau sa vezi ca nu ai dreptate ca sa fii atat de indoctrinat de credinta ta, sau oricare o fi, fara sa gandesti cu propriul creier si sa te supui orbeste!

| danay72 a răspuns (pentru pietrean):

Eu aici nu vorbesc de preoti, pentru ca ce fac ei nu are legatura cu Biblia, ci de principiile biblice care iti ofera indrumari practice in viata de familie si in relatile cu alti.Nici eu nu respect traditii si obiceiuri care nu fac decat, asa cum ai zis, sa ii indoctrineze pe oameni si de fapt, nici Dumnezeu nu vrea asta.

| fightBack explică (pentru danay72):

Eu am fost crestin si asa mi-am dat seama ca nu exista divinitate. Imi doresti un rau daca speri asa ceva.

| fightBack explică (pentru danay72):

Daca nu pui efort in gandire si doar crezi, tot timpul o sa fii fericit in viata pentru ca nu o sa intelegi ce se intampla in jurul tau. dar e amuzant cum te convingi tu pe tine ca oricum traiesti dupa cum iti spun altii asa ca ce mai conteaza un zeu in plus laughing

| danay72 a răspuns (pentru fightBack):

Multi nu mai cred in Dumnezeu din cauza a ceea ce vad in biserici, sau din cauza suferintei.Dar daca cineva intelege Biblia, observa ca Dumnezeu nu e de acord cu ce fac preotii, iar in Biblie ne e prezentat intr-adevar cum e El si care e scopul vietii noastre. Oricum eu iti doresc numai bine.Un sit util despre intrebari biblice poti gasi pe jw.org,daca vreodata vei dori sa te uiti.

| fightBack explică (pentru danay72):

Mersi, Pentru mine EU si oamenii de langa mine sunt scopul vietii! Numai bine!

| mODIN a răspuns:

Cred ca juca carti cu Zeus, ca nu prea a fost iubire si iertare in perioada aceea.

| milan9 a răspuns:

A fost de partea LIBERATATII UMANE!

Iar atunci cand preotii au fost lasati cu misiune speciala in Biserica lui Hristos, aceeasi LIBERTATE umana ii caracterizeaza, in a respecta cu cinste invataturile Bisericii a carei misiune au indraznit sa şi-o asume:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| fightBack explică (pentru milan9):

Total nefolositor, omule trebuie sa intelegi ca citate din biblie oricine poate sa dea, sustinand orice cauza!

Am citit biblia, la fel cum toti oamenii care nu mai cred in divinitate au facut-o, si daca as alege sa merg pe calea ta de a te bate in citate sunt multe in biblie foarte urate!

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, dar, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

| milan9 a răspuns:

Necredinta si neincrederea se poate naste si din tendinta de a generaliza incorectitudini.
"Creştini" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem de multe ori).
Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât PENTRU EI ÎNŞIŞI, nu şi pentru Biserică!

DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile sfinte ale Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica!

As putea spune ca cei care de exemplu, confundă cele două lucruri ("creştinii" şi Biserica), o fac doar în mod abuziv.

| fightBack explică (pentru milan9):

Ai putea, dar asta nu ajuta cu nimic. Ambele "lucruri" sunt la fel de daunatoare la un momendat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce gluma buna!

| sublime89 a răspuns:

Se pare ca a fost de partea sovieticilor atei.

| fightBack explică (pentru sublime89):

De ce crezi ca a fost de partea lor?

| sublime89 a răspuns (pentru fightBack):

Pentru ca ei au castigat.
Apropo, eu nu cred in d-zeu, asa ca sa nu ma iei drept crestin.

| fightBack explică (pentru sublime89):

Nu te iau dar am intrebat pentru ca : "Biserica Ortodoxă Rusă este biserica creștină dominantă în Federația Rusă. Islamul este a doua religie importantă a țării. Mai există și alte culte: catolic, iudaic, budist și diferite biserici protestante. Inițierea religioasă se face, de obicei, pe linie etnică. Rușii sunt în cea mai mare parte ortodocși, în timp ce persoanele de origine turcică sau caucaziană sunt musulmani."

| fightBack explică (pentru sublime89):

Asa e!

| sublime89 a răspuns (pentru fightBack):

Pai da, dar Uniunea Sovietica a fost o tara comunista, iar comunistii sunt atei. Bineinteles ca soldatii de rand, sau cetatenii obisnuiti puteau sa creada in zeii lor, dar statul in sine promova ateismul.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cu antartica... dumnezeu iubeste pinguinii.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

De partea Martorilor Sai fideli, pe care i-a ajutat sa faca fata persecutiilor, umilirii, si sa stea fermi chiar si in fata mortii.Au luptat hoardele lui Satan intre ele (Cica au fost si sunt crestini, vai de ei )asa sunt si azi, iata tipul acela de crestini se lupta si azi, chiar daca duc un razboi rece. Dumnezeul care ne-a creat uraste violenta.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

De unde stii tu ca Dumnezeu uraste violenta!? Nu ai citit biblia?

| pietrean a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Dumnezeu care ne-a creat uraste violenta."
Citeste cartile de religie pentru scolari si vezi cum ii"pedepseste" al de sus(bunul de el!) pe acei copii nevinovati, daca trec strada pe unde nu trebuie, daca nu merg la biserica, etc, etc.De ce refuza popa(care este trimisul lui D-zeu pe pamant), sa duca la groapa un biet copil care s-a sinucis de dorul parintilor, plecati in strainatate sa aduca un ban acasa? Mai vrei exemple, ca ala de sus din cer(cum ziceti voi credinciosii), este o entitate buna? Mai bine ma abtin!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

DAca doresti te rog sa citesti in Biblia ta in Psalmul11:5; Tefania 1:9; Maleahi 2:16; Geneza 6:11. 2Tesaloniceni 1:6.Mi-as dori sa citesti si tu Biblia atat cat am citit eu, dar si mai mult. Succes.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu mi-as dori ca fiecare om care citeste Biblia si doar crede, pasaje desprinse din text, interpretandu-le intr-un mod favorabil asa numitului Atotoputernic sa se opreasca pentru o clipa si sa GANDEASCA.

Ar fi o evolutie extraordinara.

La fel cum imi dai trimiteri in Biblie si eu pot sa iti dau trimiteri unde Dumnezeu omoara si se adreseaza in cel mai jignitor mod posibil, sunt irelevante.

Ce e trist e ca daca nu iti utilizezi cat de cat gandirea nu iti dai seama ca in exact astfel de citate credeau, de exemplu, si cei care omorau negri pe plantatie in perioada sclavie, dand exemplu sclavilor ca din biblie, cum sa asculte de stapanul lor. Dar asta doar daca Gandesti!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru pietrean):

Acum nu fi tu atat de pornit impotriva lui Dumnezeu, ca nu este el de vina pentru toate prostiile sau nenorocirile ce i le pun multi oameni pe seama lui, dar mai cu seama preotii care il invinuiesc pe nedrept pe Dumnezeu, pentru moartea copiilor, indiferent in ce situati a avut loc tragedia, ei oricum lupta impotriva lui Dumnezeu. Nu cunosc adevarul, nu-l practica, nu pot nici sa-si invete enoriasii ca nici ei nu stiu, decat sa joace teatru in fata oamenilor pentru bani, aducandui acuze lui Dumnezeu, ca i-a luat pe cei dragi ai nostri la el, fiindca i-a iubit mai mult. Dar oare Dumnezeu care ne-a creat si stie ce este mai bun pentru noi, ne cauzeaza suferinta? Gandeste-te ca El l-a trimis pe fiul sau sa-si dea viata pentru a ne rascumpara din pacatul lui Adam, si a ne impaca cu Dumnezeu, atunci prin dovada iubirii Sale de sacrificiu, ne-a dorit moartea,. sau viata? Ei draga,

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Zici aceleasi lucruri, care sunt pastrate din tata in fiu, "ca noi nu cunoastem adevarul, nu il practicam", folosesti pana si acelasi exacte cuvinte ca TOTI ceilalti pierduti in credinta oarba.

Singuratate si frica omului sunt responsabile de existenta unui asemenea personaj.
Asa cum inaintea acestui zeu au fost altii, asa cum acuma pe Terra sunt si alte credinte cu alti zei:
Nu Dumnezeu l-a creat pe om, Omul l-a creat pe dumnezeu!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Daca tu ai ajuns sa-l judeci pe Dumnezeu fara sa-l cunosti, rau ai ajuns, slabe sanse ai sa te mai recuperezi, dar totusi daca doresti sa te autodepasesti, ai putea sa studiezi Biblia, nu doar s- o citesti, o posibilitate de-a studia ti-ar face lumina si o speranta, dar altfel nu ai nici un scop in viata ta.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

O persoana ca tine niciodata nu o sa poata face fata unei realitati crude, de aia vrei cu toata convingerea doar sa crezi, ar fi frumos sa existe un zeu si sa nu mor pur si simplu ca si oricare alta fiinta de pe aceasta planeta, sa sist doar sa exist, ar fi de vis, cel mai frumos vis posibil as zice eu!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Ai timp sa cauti adevarul, acu' bati campii, nu stii ce vrei. Numai bine.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Gresesti, TU crezi ca nu exista alt scop in viata decat sa crezi intr-un zeu. Eu fac chestii practice pentru cei din jurul meu care Dumnezeul tau ar trebui sa le faca la cat e de bun.

Eu ajut oameni nu pentru ca mi-e frica de cineva sau ca vreau sa ajung in rai, ci pentru ca asa e corect si moral si bine pentru toti!

Stii cum e, Dumnezeu te iubeste atat de mult incat a construi un loc special pentru tine in caz ca nu il iubesti si tu inapoi, Iadul!

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Simplu trebuie sa fiu la inteles incat tu ti-ai si dat seama ca eu nu stiu ce vreau.
Sau ti-o fi zis Dumnezeu?!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Bay, bay...o sa-ti gasesti companie potrivita pentru tine la dialog.

| fightBack explică (pentru PorumbRodica1965):

Asta e o urare de bine din bunatatea lui dumnezeu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru fightBack):

Daca nu poti sa prezinti seriozitate si interes pentru lucruri adevarate, nu vrei sa crezi ca viata noastra depinde de Dumnezeu care doresti viata pentru fiecare om, fara sa faca deosebire, atunci nu avem pentru ce sa purtam dialog, numai pentru tepi. NU? Omul mandru, plin de sine, nu are nevoie de Dumnezeu.

| pietrean a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Dumnezeu care ne-a creat"? Mama si tatal meu,au avut o clipa de tandrete, au facut dragoste(sex) si astfel am aparut eu(daca stii chestia cu ovulul si spermatozoidul).Ce legatura a avut al de sus, cu faptul ca ai mei au facut sex? Daca nu era "pacatul lui Adam", nu mai apareai nici tu! Dar fii convinsa si tu ai aparut cum am aparut si eu, tot prin sex.Doar ai o varsta inaintata, ce naiba, nu stii cum se fac copii?
"....stie ce este mai bun pentru noi".Eu am capul pe umeri,am un creier neafectat si cu el gandesc ce este mai bun pentru mine si pentru cei din jur! In eventualitatea unei greseli,unde este el,sa ma bata la popou ca sa nu gresesc? Daca gresesc,platesc,doar eu!
Eu gandesc si de asta am ales ateismul si nu inghit toate minciunile spuse de popi,doar pentru a subjuga gandirea oamenilor slabi,care nu sunt in stare sa gandesca cu propriile creiere!
Spiritul de turma,distruge spiritul! Draga Rodica, ai un creier, judeca cu el si nu mai crede tot ce scrie prin cartile scrise tocmai de acei oameni, care voiau sa aiba supusi, care nu gandesc si se supun fara cracnire, fiindu-le frica de ceva care nu era palpabil.

| pietrean a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Asta este raspunsul unui credincios adevarat: la misto!
Argumente nu ai mai avut, nu ti-a mai soptit nimic al de sus, ce sa spui? Ca sunt sigura, cu mintea ta indoctrinata de popi, nu ai mai stiut ce sa spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce intrebare... Dumnezeu ar trebui sa urasca razboiul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De partea pacii.dar a pacii lui, care o dadea oamenilor.nu a pacii oamenilor care fost-a foarte zbuciumata.

| Polonic1 a răspuns:

Sigur nu cu evreii.