| Octavian199 a întrebat:

Diavolul ii pedepseste pe oamenii rai? Pe criminali, violatori, pedofili, etc?

47 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca te-ai fi uitat la serialul Lucifer, ai fi aflat ca asta-i "meseria" lui, data de la marele Miezo.

| Octavian199 explică (pentru LPCTSTR):

Deci.Zeul evreu e criminalul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, sigur, ii pedepseste cu o viata lunga si fericita. Vezi ion iliescu, de exemplu. Adrian Nastase. Si multi altii ca ei. Clar, barbosul se trage de coarne cu dracul de cateva mii de ani cand te uiti ce s-a intimplat pe planeta asta pana acum...

| Octavian199 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand ii aud pe credinciosi ca daca nu 'esti' cuminte, te pedepseste 'dracu', 'daca esti cuminte, te iubeste zeul evreu'

| Cduncfujndf a răspuns:

Nu știu câți ani ai, dar totuși suntem în secolul 21.
Dumnezeu e așa ca Moș Crăciun, adică nu există. Nici el, nici deavolul, și nici viață după moarte.

| christine99 a răspuns:

Dupa ce mori nu te pedepseste nimeni, esti doar mort, cine a trecut printr-o anestezie stie care e treaba, asa e si cand mori, doar ca e pentru totdeauna. Singura entitate care-i pedepseste pe infractorii pe care i-ai mentionat este Codul Penal.

| sierra1 a răspuns:

Dacă diavolul e justiția atunci da, altfel ba

| LPCTSTR a răspuns (pentru Octavian199):

Nu... straight face Oamenii.

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare primește după faptele sale. Fiecare ființă va fi pedepsită.

| christine99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum sa te mai pedepseasca daca esti deja mort? Daca prin creier nu mai circula nimic, nu mai ai activitate neuronala.
"Consider creierul ca un calculator care va înceta să funcționeze atunci când componentele sale vitale s-au stricat. Nu există rai sau viață de apoi pentru calculatoare stricate; acesta este un basm pentru oamenii care se tem de întuneric"- Stephen Hawking

| Celcestietot a răspuns (pentru christine99):

E, acest Stephen nu a ieșit din corp și nu a avut de aface cu multe ca să dea un răspuns clar. El doar presupune și o spune așa filozofic de parcă este și corect. A avut IQ-ul mare cei drept, dar aici îl contrazic până la moarte. Eu știu că există și cu asta am spus tot. Știu 100% și nici mort nu îmi schimb aceasta părere.

| Helper07 a răspuns:

Pai cum sa-i pedepseasca daca el ii indeamna sa faca lucrurile rele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Zi-le asta sutelor de mii de asa-zisi oameni care au donat pentru catedrala binturii neamului dar nu ar da un leu pentru spitalul oncologic pediatric care se faca cu ZERO fonduri de la stat. Si de la bor, dealtfel. A donat Metallica mai mult decat toti jegosii astia...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu ultima ta fraza sunt intru totul de acord! Faptul ca "stii" e un pic eronat, pentru ca tu "crezi" nu "stii" insa odata ce vei fi mort, sigur nu iti mai schimbi parerea. Si eu pot zice ca "stiu" ca e la Polul Nord un crocodil galben intr-o pestera care fumeaza pipa cu Elvis Presley.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, este exact cum am spus acolo. Știu nu cred. Pentru mai multe detalii, da un search pe google.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pamintul e plat. Pentru mai multe detalii, da un search pe google.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știam asta. Apropo, eu cred că tu ești o personalitate de a mea și că numai eu exist laughing.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Însăși faptele rele pe care le săvârșesc oamenii sunt o pedeapsa de la diavol.Omul devine rău doar atunci când alege sa facă o fapta rea. Pe unii, si sunt multi ii pedepsește in felul acesta pana la moarte, pe altii pana afla cine e in spatele gândurilor care ii îndeamnă sa facă rau.Doar pana omul e in viață poate diavolul sa pedepsească, după ce omul moare nu mai are pe cine, deoarece el se bucura sa vadă omul in suferință atât fizic cat si psihic. După ce moare omul, e mort si atat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Bineinteles!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Absolut gresit. Omul devine rau atunci cand alege sa lase raul sa se intimple. De exemplu milioanele de imbecili de la noi care nu merg sa voteze. Sau aia care se uita in alta parte cand cineva agreseaza pe altcineva linga ei. Sau aia care stiu tot blocul ca x o bate pe nevasta-sa de are mereu ochii vineti si nu fac nimic in sensul asta. Si tot asa.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma bucur că suntem de acord;-)!

:-)))

| Octavian199 explică (pentru Cduncfujndf):

Eu sunt ateu.Nu te-ai prins pana acum?

| Octavian199 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa vedem cati doneaza pentru padurea amazonului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Octavian199):

Padurea amazoniana nu e in proximitatea noastra. Si nu are treaba cu dumnezei, cezei, alte chestii care se termina cu zei. Pina la donatul pentru aia, citi facem destul pentru padurile noastre - ce a mai ramas din ele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Însăși faptele rele pe care le săvârșesc oamenii sunt o pedeapsa de la diavol."

Conform propriilor voastre povesti, diavolul nu pedepseste, ci doar spiridusul alalalalt numit Dumnezeu face chestii de astea.
Ca doar asa zisul potop, de exemplu, nu a fost dat de diavol, nu?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cred în Dumnezeu, nu în acest „Miezo"

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Diavolu e bun si si-o trage cu Cloe

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai tot Satan este cel ce le conduce mintea! In Biblie sta scris ca "cine știe sa faca bine si nu face, săvârșește un pacat. Păcatul nu este de la Dumnezeu ci de la Diavol.

| RAY a răspuns:

Din pacate, nu, se vede asta in Romania