| DanionM a întrebat:

,,Diferenţa dintre un sclav şi un om liber este aceea că cel din urmă îşi poate pune întrebări despre sensul vieţii sale şi apoi o poate schimba." (-Alejandro Gandara-)

Se poate spune că devenim cu atât mai liberi cu cât cunoaştem scopul real, veşnic, pe care îl are existenţa noastră?

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Putem, pentru ca pana la urma de aia ar trebui sa traim, ca sa aflam cine suntem si cum am ajuns aici.

| doctorandus a răspuns:

Tocmai citesc o carte a predicatorului curtii regale olandeze, http://www.bol.com/nl/p/wat-doe-ik-hier-in-godsnaam/9200000010047009/

In ea pastorul spune ca viata nu are un Sens cu S mare, ci doar sensuri pentru fiecare om in parte.

In alta ordine de idei, crestinismul pare sa ofere un sens al vietii: oamenii trebuie sa se iubeasca unii pe altii si sa asculte de Dumnezeu pentru a ajunge-n rai. Ce sens are viata celor din rai nu ni se mai spune. Deci, crestinismul nu raspunde la intrebarea ce sens are viata, ci muta obtinerea acestui raspuns pe un taram la care cei vii nu au acces, ci au doar mortii.

| ErrorFound a răspuns:

Ai gresit categoria. Daca vorbesti de sensul vietii trebuia sa postezi la Stiinta si Filozofie. Aici, singurul scop este sclavia.

| contαbαndonαt a răspuns:

Te-ai mira sa afli ca aceasta existenta, despre care ai scris, nu are de fapt nici un scop? Caci n-a avut niciodata unul deoarece nici nu era nevoie.
Ce ai dorit sa subliniezi prin VESNIC, aroganta umana? Gandeste-te ca noi, oamenii, nu sintem Centrul Universului si cu siguranta nu atat de importanti, ca si specie, pe cat ne consideram insa, in lipsa de rasp. aprofundate cu privire la tot ceea ce ne inconjoara, ne permitem luxul de a ne situa singuri in varful pirmidei, astfel, considerandu-ne (ne nedrept) invingatori. Spre ex. a fost un timp in care oamenii credeau ca Soarele se-nvarte in jurul Terrei si nu invers, am oferit doar un mic ex. dar de aici se pot intelege multe.

| JustSolutions a răspuns:

Da ai dreptate insa nu inteleg citatul adica cum isi poate schimba omul liber viata poate deveni si el sclav sau cum?

NOname
| NOname a răspuns:

Nu ai decât să te minţi că eşti liber, având mintea încătuşată în doctrina religioasă.