| dragos9234 a întrebat:

Care este scopul vietii?
Pentru ce ne inmultim?
Poate veti spune ca ne inmultim pentru a lasa ceva in urma noastra,dar care este motivul, cu ce ne ajuta pe noi asta?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nici un scop, doar perpetuarea speciei.

Apache
| Apache a răspuns:

Eu cred ca scopul vietii este pizza. Cine mai este cu pizza?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Apache):

Bere nu pizza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Ai uitat de bere. Pizza fara bere nu merge.

| NOname a răspuns (pentru Apache):

Pizza cu ce?
http://youtu.be/jMMN5nxf460
...că vin.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Cu pastrama de capra.

| Apache a răspuns (pentru Woodenpints91):

Pizza cu bere sa fie.

| sabin89 a răspuns:

Uita-te peste tot in jur. Exista o lupta acerba atat pentru supravietuire, cat si pentru perpetuarea speciei. De ce se inmultesc ţânţarii? Dar soarecii? Intalnesti asta la orice forma de viata de pe pamant. Este o lege naturala, pe care nu cred ca o intelege nimeni pe deplin.

| Neimportant a răspuns:

Scopul vietii este sa traiesti pentru a lasa ceva in urma ta de care sa te bucuri si sa te mandresti cat mai poti iar atunci cand nu vei mai fi, o sa faca toate astea altcineva pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| gigite a răspuns:

Un raspuns UNIC la doua intrebari!

Este ceva, in primul rand natural!

p.s. 2 Fundoaie!

| WhatheWow a răspuns:

Parerea mea ca Viata, universal nu are un scop anume ci, e doar o alta stare a materiei; asta obiectiv caci subiectiv putem sa gasim un scop pentru fiecare viata de om si pentru fiecare specie de animal.
Inmultirea nu e altceva decit perpetuarea speciei, in special atunci cind, ca indivizi avem o viata fragila. Viata a evoluat de la o simpla celula la organisme de genul celui uman care e unul dintre cele mai complexe. Poti sa-ti imaginezi o singura celula care in timpul scurt pe care il traieste, sa reuseasca sa se divida, sa se inmulteasca intr-atit incit sa formeze un organism complex precum al nostru? Eu nu pot. Pot insa sa-mi imaginez ca in decursul a miliarde de ani de la o simpla celula care s-a format, s-a inmultit si mai tirziu dintre miliardele de celule una sau o mie au reusit sa formeze ceva putin mai complex si tot asa, pina azi cind vedem rezultatul.
Noi oamenii avem o viata scurta raportat la vechimea Universului si chiar a planetei noastre asteptindu-ne de fapt sa vedem schimbari in continuitatea evolutiei noastre acum in aceasta perioada scurta insa acest lucru nu se poate face asa, peste noapte. Cine stie, din multimea de oameni care sintem, pina la urma, undeva, cineva se va rupe de aceasta stare si vom trece intr-o alta etapa, nu noi ca indivizi ci omenirea prin urmasii acelui om!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Eu una traiesc pentru persoanele dragi mie si pentru dorintele mele.
O seara buna!

| georgeceltoma a răspuns:

Scopul vietii feicare dintre noi il alegem. Nu exista o lege universala. Odata ce existam, scopul unei familii este sa aiba un mostenitor, un motiv pentru care sa creada ca de asta traieste ca sa lupte pentru o viata mai buna copilului lui

| alexandra12031997 a răspuns:

Pentru a nu lasa planeta goala!