| Purec a întrebat:

Din cate am inteles, Biblia spune ca Dumnezeu l-a creat prima data pe Adam, iar apoi pe Eva dintr-o coasta a lui Adam. Acum intrebarile mele:

1.De ce nu i-a creat pe amandoi odata?
2. De ce a fost nevoie sa il schilodeasca pe Adam de o coasta?
3. Avea Dumnezeu de gand sa o faca si pe Eva atnci cand l-a facut pe Adam, s-au s-a trezit peste noapte ca e nevoie si de o femeie?
4. Cum avea Dumnezeu de gand sa il faca pe Adam sa se inmulteasca singur?

19 răspunsuri:
| GhuRtty1989 a răspuns:

Dumnezeu cunoaste toate lucrurile, el l-a lasat pe Adam sa constientizeze ca are nevoie de o persoana apropiata, femeia. Dumnezeu implineste toate lucrurile la vremea lor, Adam nu a fost scilodit ci el a transmis Evei din trasaturile lor. Adam a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, Dumnezeu dandu-i sufletul, iar femeia a fost facuta dupa chipul barbatului, acesta mostenind si trasaturile lui Adam.

| 5a a răspuns:

Daca erai atent la orele de religie stiai raspunsurile.
1. De ce nu i-a creat pe amandoi odata?
Pai din cate stim Dumnezeu este de sex masculin normal ca Adam a fost primul barbat creat de Dumnezeul.
Spui ca de ce nu i-a creat pe amandoi deodata? Pai din cate stim Adam se plangea ca este singurul om si isi dorea pe cineva.

2 Chiar daca Dumnezeu i-a luat o coasta de la Adam el nu a patit nimic. Practic a fost un om normal ca si inainte.

3 La intrebarea asta ti-am dat raspunsul la 1.

4 Dumnezeu nu a avut de gand sa inmulteasca oamenii, el doar la creat pe om si la facut stapan in gradina raiului. El daca dorea un mar copacii isi aplecau crengile dar el fiind ispitita de femeie si femeia ispitita de sarpele (satan) au fost cazut in pacat apoi au fost alungati din Rai si lasa-ti pe pamant iar Domnul i-a lasat pe pamant sa faca urmasi si sa stapaneasca lumea ( animalele, pestii ).

Dar noi in ziua de azi asa de mult s-a indobitocit lumea incat Hristos a devenit un basm sau o poveste. Spunea intr-o carte ca lumea ca crede in povesti si basme decat in El Domnul.

| Purec explică (pentru 5a):

Of of, pai inseamna ca Dumnezeu are probleme grave:

1 - Deci Dumnezeu, atotputernic si atotstiutor, nu si-a dat seama ca Adam se va simtii singur pentru a o face pe Eva de la inceput
2- Ori a luat o coasta ori nu? Cum era la fel ca inainte daca i-a luat o coasta? Nu prea ai logica
3- Femeia este creata doar la dorinta barbatului?
4- De ce Dumnezeu a creat o femeie daca nu avea de gand sa ii puna pe oameni sa se inmulteasca? Sau a facut-o pe Eva doar pentru al ispitii pe Adam? A complotat cmva Dumnezeu cu Eva ca sa il ispiteasca pe Adam? De ce nu a creat tot un barbat?
5- De ce avea de gand sa creeze doar un om, dar a creat o gramada de ingeri?
6- ai facut si gramatica in scoala? sau erai cu capul la religie?

| Purec explică (pentru GhuRtty1989):

Bun. Dar totusi? De ce era nevoie ca Adam sa constientizeze ca are nevoie de o femeie? Parca trebuia sa fie egalitate intre oameni? Dumnezeu promoveaza ideea precum ca femeia ar fi inferioara barbatului? A fost creata a doua si a fost creata dintr-o coasta a lui Adam. Deci Dumnezeu promoveaza inferioritatea femeii fata de barbat? Ciudat ca mai toate religile au facut asta, musumanii inca considera asta happy

| 5a a răspuns (pentru Purec):

Cu cat incerci sa afli mai multe cu atat te scufunzi mai tare.
Cand ai timp citeste din cartile lui Parintele Cleopa si Parintele Paisie ( amandoi au trait ca niste Sfinti ) Domnul sa te ajute!

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru Purec):

Mintea omului ingust apoate sa propage astfel de idei. oamenii sunt egali in fata lui Dumnezeu, dar din cauza gandirii pacatoase a omului au iesit astfel de ganduri. Dumnezeu l-a creat primul pe Adam pentru a arata in providenta Sa modul prin care omenirea va fi salvata(cei care vor crede), prin Isus Hristos

| Purec explică (pentru GhuRtty1989):

Salvata de ce omule? sau de cine? Tu de cine ai nevoie sa te salveze Dumnezeu? Si explica putin te rog.Pleci de la afirmatia:

"Dumnezeu l-a creat primul pe Adam."

Cum naiba deduci tu din asta ca lumea va fi salvata prin Iisus Hristos?

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru Purec):

Nu e o deductie citeste Biblia in intregine nu pe sarite. tot ceea ce este prezentat in Vechiul Testament este o prefigurare a cee ce se intampla in Noul Testament. omul are nevoie sa fie salvat de urmarile propriilor pacate, acest lucru poate sa o faca doar Isus Hristos

| Purec explică (pentru GhuRtty1989):

Ok ok..si ce daca nu era Adam creat primul, nu mai putea fi salvata lumea de Iisus Hristos? plus ca VT si NT le poti lega doar daca o faci fff brutal. Am totusi impresia ca ar "vorbii" despre lucruri diferite. Poate si pentru ca din punct de vedere istoric am vazut ca fac parte din culturi diferite.

| MMihai a răspuns:

Ori crezi orbește în adevărurile Bibliei, și nu o comentezi și... și ești creștin, ori o înțelegi ca o culegere de basme cretinoidice și iar nu o comentezi!

| FluGg a răspuns (pentru Purec):

Citeste Evanghelie dupa Ioan din Noul Testament, si vei intelege multe lucruri. Apoi citeste si restul Bibliei.

| Wøodenpints a răspuns (pentru 5a):

Deci dumnezeu e misogin!

| morningstar a răspuns:

1. Pentru ca abia apoi si-a dat seama ca barbatul are nevoie de o femeie, de aceea l-a creat intai pe el.
2. Nu l-a schilodit. Nu exista niciun verset in Biblie care spune ca Adam a ramas cu sechele. Si apoi, daca totul s-a petrecut in timp ce Adam dormea, nu crezi ca daca ar fi simtit durere, s-ar fi trezit?
3. Dumnezeu S-a gandit apoi sa ii faca un ajutor potrivit lui Adam, nu avea de gand dinainte.
4. Scopul Sau nu era ca Adam sa se inmulteasca.

| Archdaemon a răspuns (pentru 5a):

Daca erai atent la ora de religie stiai ca Dumnezeu e un duh(stafie) mare si tare si nu prea are sex. "straight face

| 5a a răspuns (pentru Archdaemon):

Pai da este de sex masculin, am fost creati dupa chipul si asemanarea Lui. Ce mare filozofie?
Noi avem suflet dar controlam corpul, corpul este o armura pentru demoni, nu pot sa ne rapeasca nu pot sa ne faca rau, nu au nici un efect asupra noastra doar cu voia lui Dumnezeu. Vrajmasul poate sa ne atace numai prin ganduri/stari de lene/somnolente/pofta trupeasca/pofta de mancare tu daca te supui dupa voia lui te pierzi cu timpul, incepi sa faci voia lui. Nu ti-ai explicat de ce unii nu se mai pot lasa de fumat? bautura? furat? chiar si de curvie, astea devin patimi, patima este un pacat vechi care s-a incoltit in sufletul tau, tu daca nu te spovedesti/impartasesti pacatul ramane in tine pana ce ai sa te obisnuiesti cu el si ai sa mori in acelasi timp, nu fizic, ai sa mori spiritual. De ce unii ajung in starea sa ucida?
Dar nu aici am vrut sa ajung, dar vezi tu ca toate se leaga daca le pui cap la cap.

| Archdaemon a răspuns (pentru 5a):

Toate se leaga fiindca oentru cei mai multi oameni isi explica majoritatea lucrurilor prin RELIGIE.

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru Purec):

Totul a fost in cel mai mic detaliu gandit dat o minte atat de ingusta care nu vede legatura dintre VT si NT. vorbim despre aceleasi lucruri doar ca inca nu le-ai inteles. este ca si cum ai merge la un muzeu si ai ridiculiza operele, pentru nu intelegi ceea ce transmit

| ileanaadrianastan a răspuns:

Biblia este o carte scrisa de autori umani (evrei) in mai multe reprize. Acesti autori au fost inspirati divin numai la pasajele morale. Numai acelea se cuvine sa fie luate in considerare. Prin urmare, nu se poate vorbi de Sfanta Scriptura. Nici un om, text religios ori lucru nu este sfant. Numai Creatorul unc si incorporal al Universului este Sfant.

| PandaEm a răspuns:

Pai ori nu a realizat pe moment, sau poate nu a avut din ce laughing) Si daca D-zeu (asta) a facut-o pe eva din costa lui adam cum se face ca si femeile si barbatii avem acelasi numar de coaste? (sau pe adam l-a facut cu o coasta in plus?)straight face oricum eu nu prea cred in ceea ce nu vad deci pentru mine e SF straight face