| Spadasinul1 a întrebat:

Daca Adam a fost creat din pamant de catre Dumnezeu, atunci pe Eva de ce a facut-o dintr-o coasta?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tot din țărână era și Eva, doar a luat o coasta de la Adam. Geneza3:19 arata clar ca omul e din țărână și se întoarce în țărână.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru că nu mai avea pământ, dăă.

| sublime89 a răspuns:

Motivul pentru care autorii bibliei au ales sa scrie asta vine probabil din dorinta de a supune femeia barbatului. Ea daca ar fi fost creata tot din pamant ca si Adam, atunci s-ar fi putut interpreta ca femeia e egala barbatului. Dar asa, daca ea e facuta dintr-o coasta de-a lui Adam, e ca si cum barbatul ar fi creat-o. Deci se poate spune ca femeia nu ar fi existat daca n-ar fi existat mai intai barbatul. Astfel ea isi datoreaza existenta lui Adam, primului barbat. In geneza se pune mult accent pe inferioritatea femeii. Scrie clar ca ea trebuie sa fie supusa si sa asculte de barbat. Practic, sa-i fie sclava. De ce n-a fost primul om femeie? De ce barbat? Din acelasi motiv. De ce n-a avut D-zeu o fiica in loc de fiu? Tot din acelasi motiv. De ce scrie ca femeile n-au voie sa vorbeasca in biserica sau sa-si dea si ele cu parerea? Tot din acelasi motiv.

| Florentina9210 a răspuns:

Pentru ca femeia e mai a dracu', a fost facuta in alt stil.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Mai bine zis, a facut-o din Adam.asta ca sa-i fie supusa!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeu i-a furat o coasta lui Adam ca sa-i demonstreze ca daca furi nu iese nimic bun.

| AliGab a răspuns:

Ei, dragul babei, tu ce mai intrebai acum daca Dumnezeu nu o facea pe Eva din coasta lui Adam? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, D-Zeu i-a facut pe Adam si pe Lilith (sotia lui Adam), dar aceasta a vrut sa-i fie luo Adam egala, asadar D-Zeu a alungat-o din Rai si a creat-o pe Eva din coasta lui pentru a fi sigur de supunere.Eu par a fi urmasa lui Lilith cu Satan(acesta i-a devenit sot in iad)

| DarkAndDreary a răspuns:

Aparent Dumnezeu cel atot puternic a creat universul din nimic dar a avut nevoie de pământ să-l facă pe Adam, apoi de o coastă s-o facă pe Eva.
Da, are logică.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Pentru a arata ca nu pot sa fie despartiti unul de celelalt. Ei au nevoie unul de celelalt ca si cum ar fi un intreg.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si nu cred ca ar trebui sa ne gandim ca Dumnezeu a smuls coasta, osul propriu-zis, si dintr-un os a facut-o pe Eva, dar e posibil si asta. Dumnezeu stie. Insa in icoane, Eva este reprezentata ca si cum ar iesi din coastele (toracele) lui Adam, nu ca si cum ar fi facuta dintr-un os.
Cert este ca natura omului inaintea caderii in pacat era mult mai diferita de natura noastra, si nu putem stii desavarsit ceea ce s-a intamplat acolo.
Si Dumnezeu putea s-o faca pe Eva din orice, dar a ales s-o faca din Adam.
In Adam, Dumnezeu a suflat viata si Adam a primit viata, un suflet "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu", insa in Eva nu a mai suflat viata, caci Adam avea viata in el, si a impartasit-o si Evei, devenind si ea chipul si asemanarea lui Dumnezeu.