| Dandanache a întrebat:

Din punct de vedere crestin, exista vreo diferenta intre necredinta ca neputinta (vreau sa cred, dar nu pot) si necredinta ca vointa (nu vreau sa cred)?

35 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Corect. E valabil pentru toata lumea.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Ceea ce spui tu nu are treaba cu ratiunea.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Credinta intrece ratiunea.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

Nu stiu sa dau un raspuns din punct de vedere crestin, dar pot sa dau un raspuns obiectiv(cred).
Eu cred ca neclaritatile tale nu isi au sensul, ratiunea nu trebuie sa fie influentata de "vreau" sau "nu vreau", pentru ca astea sunt slabiciuni. Daca vrei sa crezi timpul le rezolva, pana la urma vei crede, iar daca nu vrei sa crezi, nu vei crede, dorinta refuza sa ia in considerare argumente.
E doar o parere, posibil sa gresesc(desi nu cred).

| danay72 a răspuns:

O persoana care studiaza cu sinceritate Biblia ajunge sa o inteleaga si astfel in urma cunostintei apare credinta.Dar ca sa poata trece la actiune trebuie sa vrea, pentru ca intelege ceea ce cere Dumnezeu, dar depinde de ea daca aplica. Fara un studiu aprofundat al Bibliei nu poti manifesta credinta autentica.situl www.jw.org a ajutat multe persoane sa inteleaga punctul de vedere a lui Dumnezeu in diverse aspecte ale vietii.