| anonim_4396 a întrebat:

Daca prea-bunul Dumnezeu ne-a creat, de ce exista rau? Si daca este el atat de puternic, de ce nu pune capat existentei raului? Nu cred ca raul are un asa mare rost...

Intrebarea o vreau din punct de vedere crestin... Dar si din altelewinking

Răspuns Câştigător
| Romanian a răspuns:

Pui intrebari la care nu te gandesti absolut deloc.Raului i se permite sa existe deoarece astfel Dumnezeu stabileste cine merita si cine nu sa beneficieze de Rai.Numai cei cu adevarat puternici vor intra in Rai.Si,in cazul acesta, mai puternic este cersetorul de la coltul strazii decat toti liderii mondiali la un loc.Fiindca,orice ai face pe lumea aceasta, totul piere.Nimic nu e al omului, nici macar propiul trup.De exemplu,tu spui ca mana dreapta e a ta, si multi sunt de acord cu tine.Dar nu e asa.E vin, iti tai mana, si o ingrop in pamant, unde se va transforma in praf si pamant.Mai e a ta? Nu, e a pamantului, precum e orice din lumea aceasta.De aceea e bine sa te ingrijesti de sufletul tau.Ai auzit de pariul lui Pascal? Daca nu, atunci cauta-l pe internet.Iti va demonstra, in cel mai logic mod cu putinta, stiintific, cum le place la atei sa se dea mare, ca a fi ateu este cea mai mare iresponsabilitate existenta a omului.Nu uita niciodata, ca, ce vine dupa moarte, e vesnic.De aceea, nu risca, luandu-te dupa nebunii si nebuni.Raul are rost.Alege pleava de grau, si de asemenea, arde pleava.Pleava care face rau graului, il ineaca, incearca sa-l starpeasca.Insa,pana la urma, vine vremea secerisului, si atunci isi va da seama pleava, ca tot efortul sau a fost intru pierirea sa.Nebunii,ce se cred stapani, sunt precum viermele ce roade frunzele pomului.Crede ca e in stare sa-l distruga.Insa vine corbul mortii si il ia. Iubirea Lui Dumnezeu tine cat esti pe acest pamant.De aceea nu vezi fulgere care se pogoara din ceruri, starpindu-i pe cei ce fac rau semenilor.Ti se da in mod constant sansa de a te indrepta, pana la moarte. Dupa aceea, vine dreptatea lui Dumnezeu.Si va fi vai si amar de toti, caci aceea va fi cu adevarat dreptate.Fiecare pas iti este numarat, fiecare fir de par iti este observat, si vei da socoteala pentru tot si toate..Nu te uita dupa eretici, care arunca tot felul de flegme de interpretari ale biblie, si fac pe nebunii, ca ei au dreptate.Nici macar catolicii nu mai sunt ai Domnului, mai ales cu Vaticanul ala care se joaca de-a liderul mondial.A mai ramas ortodoxia, care este distrusa treptat, treptat, chiar si din interior.De aceea se permit toate acestea,pentru a se vedea cine e cu adevarat puternic,cine merita si cine nu. Viata ateului e precum a animalului:se intereseaza doar de ce ii cere trupul,precum face oricare alta bestie:sex,mancare, adapost, lupta, confort, etc.Singurul lucru pe care un ateu il are fata de animal este ratiunea, si o gama mai larga de sentimente, si acelea prost definite, datorita lipsei de intelepciune spirituala. Oricum, totul se invarte in jurul pariului lui Pascal.Cautal,citeste-l,si atunci ai sa incepi sa intelegi, desi, nici acela nu are intru totul dreptate, fiindca pune problema din punct de vedere al beneficiului.Gandeste-te,cele mai mari personalitati ale lumii sunt crestini. Cele mai influente si mai importante personalitati ale lumii sunt crestini.Te crezi tu oare mai intelept, mai indreptatit, mai puternic decat ei? Insa sa ai grija la cE secta te uiti.Caci numai Biserica care continua invataturile lui Iisus Hristos si ai apostolilor Sai e cea adevarata.Si adica cea Ortodoxa, fiind singura care s-a pastrat aceeasi de la infiintare, si pana astazi.Toate celelalte au decazut in erezii, interpretari, si lacomie de putere, influenta si bani. Daca ai sa studiezi mai indeaproape, ai sa intelegi.Nu te lua ci,caci nici ei nu cred ce spun,insa nebunia si rusinea ii imping in fata, catre pieirea lor si a tuturor celor care le accepta minciunile si interpretarile proprii. Oricum, stiu ca nu te vei convinge doar din vorba mea, asa ca iti dau un sfat:daca vei cu adevarat sa afli cate ceva despre Dumnezeu, cauta si citeste ce spun calugarii si sfintii.Cauta videoclipuri ale staretilor, calugarilor, etc, precum Arsenie Papacioc, si multi altii. P.S.:pentagrama in imaginea de la avatar nu e asezata cum trebuie.Invers,cu coltul in jos, este pentagrama ce reprezinta capul de tap a lui lucifer.Varful de jos ar fi botul, varfurile laterale urechile, si varfurile de sus, coarnele.Macar cunoaste ce afisezi.Inca o dovada, cu esti foarte confuz in legatura cu tot ceea ce reprezinta crestinismul. Sper ca ti-am fost de folos.La revedere!

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Ti-am dat handicapata asta de funda pentru a rasplati raul cu bine. Eu inteleg mult mai bine decat tine ceea ce fac si ce postez... De unde te-a "trasnit" pe tine ca eu sunt satanist sau ateu? Probabil tu nu stii ce reprezinta o petagrama normala, nu satanista! Am fost ortodox, si am studiat religia asta pana in panzele albe, iar cand am aflat "ce paianjen este acolo" niste lucruri, am preferat sa o las intr-ale ei! Si de cand imi spui tu mie ce sa fac? Eu am pus o intrebare, calugarule, nu iti fa tu atatea griji. Nici nu stii ce religie am si iti permiti sa vorbesti? Asa nesimtire nu am mai vazut de o vreme.
Am zis eu ca sunt mai puternic sau mai intelept decat nu stiu cine? Sau de cand trebuie eu sa cred in Dumnezeu? Mai ales pentru ca asa spui tu? Puteai sa dai un raspuns scurt si la obiect. Locul tau e intr-o biserica pentru indoctrinarea oamenilor care au ajuns la disperare maxima. Ai dat raspunsul asta (ca si concluzie a tot ce am spus) doar sa te aflii in treaba, sa demonstrezi tu nu stiu mai cate, ca esti tu mega cre(s)tin. Felicitarile mele, eu nu ti-am spus ce religie sa urmezi precum faci tu cu altii, sau preotii. Religia pe care o practic eu nu are nevoie de membrii ca a voastra, care spune chestii de genul: "Crede si nu cerceta", sau alte lucruri care te imping sa crezi in dumnezeu. Nu iti spune nimeni sa vii la ea. Faci ce iti cere sufletul... Nu a trecut o zi in care sa vad cate un ortodox din asta inrait ca tine care sa cerseasca pretendenti (adica sa spuna cat de sfant e Dumnezeu si altele). Nu sunt nici ateu, linisteste-te, dar pe tine nu te priveste ce religie am eu si nici pe mine nu ma interesa ce religie ai tu. Dar din nou lucrul care l-am spus mai devreme, stii tu. Cu acel Post Scriptum m-ai dat gata! Sti tu mai bine ca mine ce reprezinta imaginea? Vai de viata ta, scuza-ma dar am dreptate! Spui tu ca nu e pusa cum trebuie pentagrama, dar aici intervii din nou ca victima a crestinismului, voi nu recunoaste decat una si buna: "ori ce steluta de acel gen e satanista". Nu spun ca asta ar fi in imagine!

P.S. (si de la mine): Viata se pare ca nu e de tine, roaga-te la Dumnezeu sa te duca direct in rai unde crezi tu ca ajungi!

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fii ca o femeie pe ciclu si sa faci aici pe ofensatu'.Tu ai pus o intrebare pe un site la care pui si raspunzi la intrebari, tocmai pentru ca te afli, sau vrei sa te afli in treaba.Imi raspunzi ca un copil mic pleznit peste fata.Maturizeaza-te si nu te victimiza aici, si mai ales nu jigni, caci eu nu te-am jignit.Dar, ma rog, unora le cam lipseste educatia comportamentala precum si cultura.Cat despre steluta ta, intr-adevar, daca tu ii atribui un alt sens, atunci eu nu stiu ce semnifica pentru tine.Alt domeniu decat vrajitoria de orice fel, ori religii pagane combinate cu elemente pre-crestine sau neo-crestine nu foloseste simbolul acela.Mda,mai este matematica, dar ma indoiesc ca ai pus aia acolo pentru a omagia geometria.Si,daca ai fugit precum un gandac de lumina cand creierul tau nu a mai reusit sa proceseze invataturile ortodoxe, atunci inseamna ca niciodata nu ai fost ortodox. Datoria mea, ca si a oricarui crestin adevarat, este sa raspund oricarei provocari la adresa Lui Dumnezeu din partea unor mucosi ca si tine, in masura in care pot raspunde.De aceea am raspuns unei intrebari atat de copilaresti ca si a ta.Intrebarea ta e astfel formulata incat sa reprezinte o provocare, chiar o jignire la adresa crestinatatii, pe cand copii de 5 ani invata raspunsul la astfel de lucruri.
Oricum, mai bine vede un orb razele soarelui, decat tu semnificatia vreunei religii.Scufunda-te inapoi in gaura din care ai venit, si nu provoca, daca nu esti in stare sa suporti raspunsurile.
Eu nu ti-am cerut nici o funda, si chiar am sa incerc s-o sterg, daca se poate.Nu am nevoie de cadouri de la cei ce ma jignesc,atat pe mine, cat si pe Dumnezeu si pe toti crestinii. Data viitoare, sa tii minte, ca eu nu scriu pentru funde fara absolut nici o valoare reala.
Iti iert nestiinta(ca sa nu zic prostia), doar ca sa-ti arat pana unde poti sa te cobori.Auf Wiedersehen!

Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu are indelunga rabdare, dar va veni o zi in care va pune capat raului si cei care au facut binele vor fi rasplatiti iar cei rai vor fi aruncati in iad pentru eternitate.

| muffy1 a răspuns:

Imi place faptul ca nimeni di ncei care raspund crestin nu vad ca se contrazic pe ei.
dzeu a creat raul, si ne testeaza sa vedem de meritam sa fim langa el. in primul rand ce e rau pentru un om e bine pentru altul, deci nu exista rau sau bine, apoi, de e creeatia lui dzeu raul, nu pot face ceva rau ca am facut o fapta "rea", pentru ca tot creeatia lui dzeu aleg.
e ilogic, o tampenie, la fel ca multe alte lucruri care se contrazic flagrant in religia asta.

| Toluk19 a răspuns:

Exista rau pentru ca lumea a cazut din cauza pacatului.

| richarddawkins a răspuns (pentru Toluk19):

Din cauza unui mar mor 30 de mil de copii anual de foame

| 13 a răspuns:

Si acum ca sa iti raspund si tie, nu ne-a creat un prea bun dumnezeu. Daca cumva suntem creati de o specie superioara sau chiar divina. Nu e absolut deloc ce descrie Biblia. Nici cea crestina si nici a celorlalte religii. Dumnezeul descris in biblie are caracterul unui om insetat de putere si dependent de slava. Raiul, paradusul unde o sa mergi daca iti sacrifici viata pentru el e un loc unde sa il poti slavi pe el pentru eternitate. Hai sa fim seriosi. Ce-i ciudat e ca fiecare religie ajunge o mitologie dupa cateva mii de ani. Daca Sti de Horus care era considerat de egipteni zeul soarelui. El era consierat nascut din mama virgina, a avut 12 apostoli, a fost tradat, uchis si a inviata a 3-a zi ridicandu-se la cer.Horus a avut ca adepti milioane de egipteni. dar odata cu moartea lor au murit si legendele si a murit si frica de Horus. daca injuri de Horus nu are nimeni nimc injuri de Dumnezeu si toti se asteapta sa te loveasca un fulger.Raul nu l-a creat nici un dumnezeu, l-am creat noi prin zgarcenia noastra si prin natura noastea rea.

| geop a răspuns:

Ştii, e o vorbă:"Rău cu rău, dar mai rău fără rău". Atât răul cât şi binele sunt creaţia lui. Dacă ar exista numai bine, nu te-ai plictisi? Imaginează-ţi o lume unde toşi oamenii sunt altruişti, te vei plictisi, parcă lipseşte ceva. Dumnezeu ni le-a dat pe amânduă pentru a avea de unde alege. Du-te la un restaurant unde se serveşte un singur fel de mâncare, vei spune "sunteţi restaurant, ar trebui să aveţi şi alte feluri"... şi tot aşa. Spre dezamăgirea ta, mulţi filosofi ai lumii au căutat răspunsuri la întrebari mult mai importante, dar uite că au murit şi tot nu au aflat răspunsul.

| 13 a răspuns (pentru geop):

Deci esti de parere ca o sa ma plictisesc intr-o lume unde statul American nu calca in picioare copii si femei nevinovate pentru ca pamanatul pe care se afla are petrol? Crezi ca m-as plictisii daca in africa ar fi apa potabila si mancare si nu ar murii zeci de copii de foame? Crezi ca ar fi plictisitoare o lume unde oamneii isi cer scuze in loc sa seinjunghieintre ei? Prietene trebuie sa iti spun cu tot regretu ca gandesti ca si o oaie. Te duci cu turma fara sa pui intrebari si faci ce ti se spune fara ca macar sa gandesti ce faci. O sa-mi spui ca trupele din Iraq isi apara tarile. De cine? Ce ar putea face o tara intabila economica si muritoare de foame unui stat unde fiecare locuitor are pistol in casa. E ca si cum ai zice ca ai trimis un vapot plin de jaguari sa isi apere jungla de iepuri.

| geop a răspuns (pentru 13):

Nici eu nu vreau rău, iubesc pacea, iubesc natura, iubesc tot ce e bun şi pozitiv. Hai să trăim într-o lume unde Bagdadul e roz (cum spunea Al. Macedonski), să trăim într-o casă de frlori, unde patul e un nor. Vezi, nici Dumnezeu nu a făcut asta şi nu o va face. E mult de vorbit pe tema asta şi ar fi decât filozofie şi polemică. Să rămânem aşa cum vrea Dumnezeu. Lasă, că ştie Dumnezeu şi de bune şi de rele şi ştie cm să le coordoneze. Există rău pentru că îl acceptăm şi nu îl schimbăm cu nimic.

| danay72 a răspuns:

Din cauza pacatului mostenit de la primii parinti, faptul ca au decis sa nu asculte de Dumnezeu a facut sa fie independenti de el si astfel prin intermediul lui Satan, ingerul care i-a inselat, intreg pamantul este sub influenta celui rau.Romani5:12,1Ioan5:19.Dar Dumnezeu poate si vrea sa puna capat raului si va face asta in curand.Psalmi37:9-11,Iacov1:13.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Ce au spus aia de sus si faptul ca raul e un substrat al binelui.

| Romanian a răspuns:

E numele meu de jocuri online si nu numai,are legatura si cu realitatea.Ce-ai vrea sa pun,numele meu real? Sau sa pun ceva ce nu are nici o legatura cu mine,precum "lupul cerului", ca si al tau? In viata reala, practic arte martiale, printre care si tanto jutstu, si tehnici militare de knife-fighting.De aceea am ales numele acesta! Da, na', cam asa se intampla cand cineva nu mai stie de ce sa se lege, ca sa se laude cu nestiinta si lipsa de gandire.Esti penal, omule!

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Dar te-a pus cineva sa iti pui nume care nu au legatura cu tine? Sau poate te refereai ca nu are legatura cu mine numele asta...

Si cine ma rog esti tu atat de cult, important, destept, foarte foarte credincios, si sfant? Tu nu vezi ca doar trasaturile alea le evidentiezi?

Eu nu aveam nevoie de raspunsuri ale oamenilor ca tine cum nu ai tu nevoie de funda mea... Trebuie sa iti bagi degetele alea undeva cand ai vazut intrebarea mea daca iti suna tie atat de provocator...

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Noi suntem liberi sa alegem. prin existenta raului Dumnezeu testeaza cine merita sa ajunga in Rai si cine in iad. noi singuri alegem raul, dar mai sunt si demoni care te pot manipula

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc, cred ca am inteles... Desi totusi ceva nu imi place, din majoritatea raspunsurilor ar reiesi faptul ca Dumnezeu concureaza cu diavolul in traducere libera: Cine strange mai multi de partea lui...

| zahy a răspuns:

Se zice ca Dumnezeu nu distruge raul pentru a vedea cine ii ieste de credinta si il slujeste. Pentru a vedea cine ise inpotriveste. Ceva de genu nu am studiat religia prea mult pentru ca am observat ca este o mare pacaleala.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Dumnezeu a dat voie raului sa bantuie Pamantul ca sa fada cine lupta pentru a ajunge la El. Raul a inceput de atunci cand Lucifer a vrut sa ia tronul lui Dumnezeu, iar atunci Dumnezeu la pedepsit, la numit Diavol si la trimis pe Pamant.

| Silviuloan a răspuns:

Foarte buna intrebare am stat si eu si m-am gandit mult si am tras o concluzie ca daca nu ar mai exista raul cum neam mai mantui. Am citit intr-o carte Parintele Arsenie Papacioc si zicea acolo daca nu ar fi existat diavolul noi nu ne-am mai fi mantuit si nu ne-am mai fi impartasit cu Mielul Lui Dumnezeu cel ce ridica pacatele lumii.Adica Sf Euharistie

| richarddawkins a răspuns:

Daca gandesti devi ateu

| Toluk19 a răspuns (pentru richarddawkins):

Daca te uiti prin prejur si gindesti logic devii credincios! Uite cum e creat si cit de frumos e proiectat Pamintul totul asezat la locul lui!

| richarddawkins a răspuns (pentru Toluk19):

Sa inteleg ca tot raul e doar in imaginatia mea?

| Motanul239 a răspuns:

In clasa a saptea este o lectite la care apare intrebarea: daca Dumnezeu a creeat lumea, de ce exista raul pe pamant?
raspunsul bisericii: nu dumnezeu a creeat raul ci acesta a aparut in lume o data cu razvratirea primilor ingeri.
Dumnezeu nu distruge raul deoarece este o incercare pentru noi toti pentru a hotara daca suntem demni de imparatia Sa.Si stii cum se zice: nu este nevoie doar sa te rogi.Cateodata este nevoie sa mai mult de atat.

| 1a2b3c1543 a răspuns:

Asta e pentru SkyWolf(din partea lui RomanianKnifeKiller), care, in lasitatea sa, a ales fuga de lupta prin "ignor". Fi-ei rusinea usoara!
Jalnic, pur si simplu jalnic.Imi si vad cuvintele mele, degradate si transpuse de catre tine in contextul tau, dupa directia ideologica aleasa de tine.Nici tu,precum nu cunosti religia crestina sub absolut nicio forma reala,adevarata, nu ai dreptul sa arunci provocari copilaresti, ori sa comentezi in halul acesta, dovedindu-ti din nou si din nou, lipsa de educatie adecvata, precum si lipsa de cultura minima necesara unei conversatii cat de cat inteligente.Si,dupa cum latri la mine, nu faci decat sa arati, cu sau fara intentie, ca tu esti cel fustrat, chiar confuz.Delirul tau de ura nefondata, chiar prosteasca as putea spune, conduce spre un singur rezultat:nestiinta(mai degraba prostia) ta iti intrec jignirile jalnice, compuse parca de mintea unui copil de 8 ani, batut la scoala in fiecare zi.Iti reversi nervii prin texte de isteric epileptic,ca,pana la urma,tot impotriva ta sa ti se intoarca cuvintele,coborandu-ti aprecierea cititorilor asupra nivelului tau intelectual.
Si eu nu realizez nimic din lumea inconjuratoare? Iti voi spune cateva cuvinte,care fac parte din elementele ce actioneaza zilnic asupra cursului omenirii:B'nai B'rith, Palladian, Bildenberg, comisia trilaterala, comitetul celor 300, Codex Alimentarius, H.A.A.R.P.,Proiect Blue Beam,eugenie,vaccinuri, sion, miscarile strategice SUA-Israel-UE-NATO precum si China-Rusia-Pakistan-Iran-in zona Iranului, monsanto, big pharma, etc si etc. Spune-mi stii macar ceva despre vreunul dintre exemplele date? Banuiesc ca nu.Si ma exista mii de alte elemente ce actioneaza asupra ta, fara ca tu sa realizezi macar.Degeaba vei da search pe google, caci eu am carti despre asa ceva.Acum,cine nu realizeaza nimic din viata reala? Macar, cunosti vreo notiune din VIATA REALA, si nu iluzia ce o traim momentan? Nu prea cred.Limbajul tau denota inteligenta si educatie scazuta, asa ca m-as mira sa stii ceva despre viata reala, fara sa cauti acum pe internet, doar ca sa-mi demonstrezi copilareste ca nu am dreptate.
E distractiv sa dezbat cu tine pe aceste teme vitale pentru civilizatie, avand in vedere felul in care reactionezi.Ma faci sa zambesc, la cat de naiv imi raspunzi.Prostesc de naiv,combinat cu nestiinta,lipsa de educatie comportamentala,precum si lipsa de cultura.A, da, si inteligenta scazuta, incapacitatea de a comunica civilizat, incapacitatea de a propune argumente logice, ordonate logic(in afara de injuraturi).Si mai este.Tu insuti te condamni in fata oricui iti citeste mesajele.Eu doar incerc sa traduc mai civilizat, si la un nivel mai intelectual, fluviul de incultura si badaranie ce se revarsa prin mesajele tale.Mai ai de spus ceva,care sa nu te faca de ras?
P.S.(daca tot ne place partea asta)big grinaca faci spume la gura, si iti ies ochii din orbite, fa flotari, sau geneoflexiuni, te mai calmeaza, sa nu-ti explodeze ceva vena in cap.Ar fi pacat, ca sistemul sa mai piarda o oaie.

Mda, cam asta ar fi fost mesajul pe care l-as fi postat.Dar, la cat de fricos esti, nici nu ma mir ca nu ma lasi. Oricum, iti multumesc din suflet.Mi-ai aratat ca am castigat acest conflict.Si de asemenea, ai demonstrat ca nu poti face fata adevarului, si de aceea incerci sa-l alungi.
In fine, te-ai facut de rusine cu gestul acesta de las.Te-ai coborat foarte mult, aproape ca imi este mila de tine.Mai degraba ti-ai spus tu ti acele cuvinte ce inchipuie jigniri, avand in vedere cum ai reusit sa pierzi.Mai ai de invatat.Mult.
Nu tot incerca sa ma jignesti, caci nivelul tau de inteligenta este prea scazut ca sa te iau in considerare.Tu si cu vrajitoriile tale.Esti si ma jalnic daca te increzi in asa ceva.Din cate am observat, ai predispozitie spre astfel de fantasme, potrivite doar schizofrenicilor. Dupa cum jicem, jalnic, doar jalnic.Intelectul tau are momentan valoarea unui vierme putrezit din excrementele unui caine mort.Iar personalitatea unei pungi de cipsuri e mai puternica decat a ta.Insanatosire grabnica la cap!
Ai incercat sa vrajesti o fata, ca sa te placa? Acuma, cine-i fustratul? Stiu ca parintii tai sunt ortodoxi, si tu ai numai 14 ani, dar mai mult ca sigur te-ar renega, daca ar sti cine esti cu adevarat.Biblia wicca(ca), magie, si alte prostii.Ce-i, prea mult Harry Potter? Si mai indraznesti sa vorbesti de crestini.Iti vand eu o carte cu magii din basini, daca vrei.Te ajuta sa puti ma urat, comform intelectului. Vrei sfatul meu? Nu le spune parintilor ce esti tu cu adevarat, daca nu vrei sa devii o rusine, precum si o povara pentru ei.O povara sufleteasca. Jalnicule si orbule.Copil mic si prost ce esti.Auzi tu, sa incerci vraji pe fete.Nu ai una pentru inteligenta? Foloseste-o. Uite, hai sa-ti testam puterile de "vrajitor". Afla cine-mi sunt si uned locuiec. Daca faci asta, dovedesti ca nu esti chiar la nivelul de gandac (in)social. Jalnicule.Nu scapi usor de mine.Prostia ta ma atrage ca mirosul sangelui pentru un lup.Trebuie sa-ti calc ravratirea impotriva conditiei umane in picioare, tu, asa-zisule wiccan.Nici nu cred ca ai pumnal, numa' te joci in lipsa de laba zilnica.