| Matei4 a întrebat:

Din punct de vedere ORTODOX, imi voi intalni bunicul cand voi muri? El a murit inainte sa ma nasc eu.

43 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai daca atunci am iesit din corp, ce sa faci. A mai fost mai demult dar este complicat.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mai eu nu inteleg, te-ai vazut pe rine cand ai iesit din corp? Puteai zbura sau te puteai teleporta unde doreai? Fara un motiv nu vad de ce ar fi acesta un lucru real.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Am putut zbura, bineinteles. Este real pentru ca atunci cand am intrat in corp era totul la fel ca atunci cand am iesit. Nimeni nu te vede cand iesi (om), decat fiintele din lumea nevazuta.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si ai vazut astfel de fiinte?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Da, dar este greu de explicat.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Matei4):

Va fi decis dacă va sta doar în rai sau doar în iad.

| RAY a răspuns (pentru Matei4):

Nu exista asa ceva in biblie

"Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri: dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare." "Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune." Eclesiastul 9:5, 6, 10. "Nu morţii laudă pe Domnul, şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii." Psalmii 115:17.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce minti? ceea ce scrii sunt blasfemi, cei morti nu vor stii de ei pana la judecata de apoi cand cei drepti vor fi inviati pana atunci nu e nici o judecata, dar ce dumnezeu e nebun te judeca de doua ori, cititi biblia nu faceti blasfemi de astea

| RAY a răspuns:

Din punct de vedere ORTODOX =iisus nu era ortodox tu ca crestin esti ucenicul lui iisus, ala e invatatorul tau

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

De ce îți pasă? Nu erai ateu?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu iubesc adevarul nu are importanta ce sunt, daca in biblie nu scrie asta de ce sa minti, da-mi verstul cu 40 de zile

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce-ar fi sa pui o intrebare pe tema asta si din raspunsurile celorlalti s-ar putea sa ma lanuresc mai bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

O să pun. Sa vedem când am timp.