| UnNume1 a întrebat:

Care e cel mai usor mod de a muri din punct de vedere medical (nu ma refer la sinucidere)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atacul de cord (inima), sau atacul cerebral (creier).
Ai cazut si ai murit in cateva minute.

| Donsavas a răspuns:

Eutanasierea sau sinuciderea asistată.

| Donsavas a răspuns:

Teoretic nicio moarte nu este usoara caci o deprivare de oxigen este periculoasă si nedorită de nimeni, dar este inevitabilă daca ti se opreste inima, iar în aproape toate cazurile, inima se opreste.

| JicaContra a răspuns:

Care e diferenta dintre sinucidere si moarte medicala?!?

| AdelinaC a răspuns (pentru JicaContra):

Sinuciderea o faci tu prin metodele clasice sau improvizate, iar moartea medicala (sinucidere asistata daca la asta te referi) este atunci cand intr-o tara in care este legala treaba asta medicul iti da un medicament care induce moartea in cateva minute (de obicei te baga in coma, ti se opreste respiratia si aia e)

| JicaContra a răspuns (pentru AdelinaC):

Nu exista asa ceva in nici o tara, tu vorbesti de euthanasiere

"moartea medicala" ar fi ca, creierul nu iti mai functioneaza, dar esti tinut in viata de aparate, iar apoi poti fi donator de organe

| AdelinaC a răspuns (pentru JicaContra):

Aia este moarte clinica. Eu vorbeam de moarte medicala in sensul de,, sinucidere asistata" pentru ca termenul folosit de cel care a intrebat ar fi putut avea aceasta interpretare

| JicaContra a răspuns (pentru AdelinaC):

Adica eutanasie, la oameni NU e legala NICAIERI IN LUME
punct
P U N C T

totusi cea mai usoara metoda e o injectie, care se practica la caini
la caini e permisa eutanasierea

| UnNume1 explică (pentru JicaContra):

Mda...ai dreptate..acum va rog pe amandoi sa nu va mai certati ca nu aveti 8 ani(cred)...

| JicaContra a răspuns (pentru UnNume1):

Nu ma cert, punctul meu de vedere e absolut, ABSOLUT, cainii, caii, etc au dreptul la eutanasiere, dar oamenii... NU!
au aparut niste exceptii absolute in unele state americane unde, cand e absolut sigur ca o sa mori, ti se dau niste medicamente care te omoara instant, ideea e sa mori cu "demnitate", insa sunt exceptii, ABSOLUTE si sunt tinute la secret sa nu afle restul lumii

si nu vreau sa discut asta, asta fiind "dreptul la eutanasie" parerile sunt asa de impartite ca iti vine acru numai urmarind discutia, cu atat mai putin sa ai o opinie!

| AlexCristi97 a răspuns:

Din cauza unei conditii medicale probabil atacul cerebral sau de cord, spre deosebire de alte afectiuni care te chinuie zile/luni sau ani, astea pot fi bruste si in 5-10 minute esti mort.
Din cauza unui factor exterior, as zice ca asfixiere cu gaze in somn, multi cu sisteme de incalzire impovizate au murit astfel deoarece aveau scapari de gaze toxice, nu si-au dat seama, s-au culcat si nu s-au mai trezit.

| acsva a răspuns:

Nu-mi dau seama dacă te referi la ușor în sensul de durere sau rapid.
Rapid ar fi infarctul sau atacul cerebral.
Dar cel mai ușor mod cred că ar fi asfixierea, deoarece e o moarte inconștientă, care nu este simțită. Poți adormii și pur și simplu să nu te mai trezești, din cauza unei sobe defecte.
Dar haide să nu ne gândim totuși la moarte, în această perioadă avem nevoie să fim pozitivi și optimiști!
Multă sănătate!

| Dia0101010 a răspuns:

Eutanasierea