| Omega233 a întrebat:

Doua premise:
Nici un om nu este perfect.
Iisus a fost om.
Concluzia:
Iisus nu a fost perfect.

Deci, este posibil ca el sa fi facut anumite greseli in timpul cat a stat pe Pamant iar invataturile lui sa nu fie tocmai corecte si juste.
Impresii?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Aici putem dezbate pana maine.Nimeni si absolut nimeni nu ne da dovada lucrurilor asa cum au fost ele in realitate.Nici macar in Biblie. Biblia a fost si ea scrisa tot de oameni ca noi in care fiecare si-au pus propria amprenta. Zicala " Crede si nu cerceta" nu e valabila, isi pierde din putere in fata sufletelor dornice si infometate de adevar si de cunoastere.
Credeti si cercetati totul, gasiti raspunsuri si solutii chiar daca nu stim ca ele sunt finale si adevarate.dar mergeti pe calea asta.Asta ne face sa evoluam spiritual, mental ca suflete pe o treapta mai inalta pas cu pas.
Nu mai credeti tot ce vi se pune pe tava ci filtrati prin propria voastra fiinta si dupa sunteti liberi sa alegeti ce sa credeti si ce nu.
Despre Iisus nu stiu daca ne putem da cu parerea...da, ne putem da, nu e un pacat asta. Dumnezeu nu vede cu ochi pacatosi faptul ca oamenii, noi, incearca sa cunoasca lumea asta in care au cazut si sa se adapteze la ea.Nu ne poate face vreodata un rau cunoasterea.
Numai bine! happy

42 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus a fost perfect.
În Luca 1:26–31 se relatează că îngerul Gabriel a venit la o „fecioară" numită Maria şi i-a adus această veste: „Iată, vei rămâne însărcinată şi vei naşte un Fiu, căruia Îi vei pune numele Isus". Atunci, conform versetului 34, „Maria a zis îngerului: «Cum se va face lucrul acesta, fiindcă eu nu ştiu de bărbat?»" În Matei 1:22–25 se mai spune: „Toate acestea s-au întâmplat ca să se împlinească ce spusese DOMNUL prin proorocul care zice: «Iată, fecioara va fi însărcinată, va naşte un fiu şi-I vor pune numele „Emanuel", care tradus înseamnă: „Dumnezeu este cu noi"». Şi Iosif, trezindu-se din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul DOMNULUI; şi a luat la el pe soţia sa. Dar n-a cunoscut-o, până ce ea a născut pe Fiul ei... Şi el I-a pus numele Isus".
Este credibil lucrul acesta? Bineînţeles că pentru Creator, care a conceput organele de reproducere ale omului, nu era imposibil să determine fecundarea unui ovul în uterul Mariei prin mijloace supranaturale. Iehova a transferat în mod miraculos în uterul Mariei forţa vitală şi trăsăturile personalităţii Fiului său ceresc întâi-născut. Forţa activă a lui Dumnezeu, spiritul său sfânt, a ocrotit dezvoltarea copilului în uterul Mariei, astfel că acesta s-a putut naşte ca om perfect. — Luca 1:35; Ioan 17:5.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu a facut greseli

| Zenit313 a răspuns:

Iisus nu era perfect, pentru ca era om, era rasist si incult in comparatie cu prezentul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai inteles... isus era perfect pentru ca asa scrie intr-o carte iar acea carte este cuvantul lui "za big dog" iar el nu minte pentru ca... asa scrie in acea carte. Tot ce scrie in cartea aia e corect pentru ca asa scrie acolo. Nu ti se pare asta dovada suprema?

| Omega233 explică (pentru anonim_4396):

Asa e! Rusine mie fiindac gandesc logic. laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

1 Petru 2:21, 22: "De fapt, la această cale aţi fost chemaţi, fiindcă şi Cristos a suferit pentru voi, lăsându-vă un model, ca să călcaţi cât mai exact pe urmele lui. EL N-A COMIS PĂCAT, iar în gura lui nu s-a găsit înşelătorie."
Având în vedere că naşterea lui nu a fost una obişnuită ci un miracol de la Dumnezeu, Isus sa născut fără a fi afectat de imperfecţiune.

| Omega233 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Da, dar vezi tu, Noul Testament/Biblia, a fost scris de niste adepti de ai Lui, care ii purtau o iubire oarba si credeau tot ce le spunea. Putea sa minta iar ei tot l'ar fi iubit si i'ar fi acordat dreptate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Omega233):

Ce te-a făcut să ajungi la concluzia că continuatorii lui " îi purtau o iubire oarba si credeau tot ce le spunea "?

| Omega233 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Credinta. In Dumnezeu si in El. De asemenea si minunile pe care le facea, care nu faceau decat sa'i intareasca spusele, cum ca e fiul Domnului.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Omega233):

Eşti de acord că Isus a făcut minuni?

| Omega233 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nici nu sustin dar nici nu neg.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Omega233):

Atunci dacă a făcut minuni cu puterea lui Dumnezeu, nu putem crede că el a fost promisul Mesia despre care sa profeţit în Scripturile Ebraice?

| tavadaresti a răspuns (pentru Omega233):

Iisus detine perfectiunea inaintea Tatalui ca Mijlocitor pentru om:
Si tocmai un astfel de Mare Preot ne trebuia: sfant, nevinovat, fara pata, despartit de pacatosi si inaltat mai presus de ceruri, (Evr.7:26)
cu cat mai mult sangele lui Hristos, care, prin Duhul cel vesnic, S-a adus pe Sine insusi jertfa fara pata lui Dumnezeu, va va curata cugetul vostru de faptele moarte, ca sa slujiti Dumnezeului celui Viu! (Evr.9:14)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Stii tu ca a facut minuni? Esti sigur?

| andreiush25 a răspuns:

De ce trebuie mereu sa argumentati cu citate din biblie? Voi nu aveti creier cu care sa ganditi?
Iisus a fost un calugar intelept...care i-a prostit pe prosti.END OF STORY

| tasmania a răspuns:

Rationamentul e subred. Nu e ca la acela cu "Socrate e muritor". Premisele de la care pornesti nu sunt in regula; mai concret, cea de-a doua premisa. Fiindca Hristos nu a fost decat om. El a fost, mai intai de toate, si Dumnezeu si om (asta, desigur, doar dupa intrupare). Altminteri, ca om, El a fost Omul par excellence. "Ecce Homo!", stii, nu-i asa?
De aceea, si concluzia la care ai ajuns este eronata. Si vorbesc din punct de vedere ortodox. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Iisus ESTE perfect.si este singurul care a indreptat impergectiunea din ADAM restaurand natura omului, dar neamuland hotararea tatalui; nu mancati de acolo, fiindca negresit veti muri.dar a dat pe singurul sau fiu, ca sa nu moara cei ce cred in el ci sa traiasca vesnic.

Răspuns utilizator avertizat
| sebydoda a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand Sfanta Scriptura este scrisa sub inspiratia Duhului Sfant cei care au scris-o sunt autori secundari iar Dumnezeu este autorul principal
Dumnezeu le-a dictat evanghielstilor cuvant cu cuvant ferindui de greseli deci sfanta scriptura/ biblia este cartea lui Dumnezeu
iar in lecatura cu asa zisa,, inperfectiune,, a lui Isus Hristos :
el este fiul lui Dumnezeu unul nascut care a venit pe pamant pentu iertare pacatelor noastre, pentru a ne scoate din pacatul stramosesc
chiar si mamona ( diavolul ) il recunoste ca fiu a lui dumnezeu daca oameni nu il cred il crede el si se teme de le cum scrie in sfanta scriptura ( matei 8:27, 34) deci ISUS Hristos este fiul lui dumnezeu iar daca e fiul lui dumnezeu e perfect si fara de pacat

| Omega233 explică (pentru SaveOurSouls):

Falsul Iisus? Pai ori credem ce scrie in Biblie ca doar e cuvantul lui Dumnezeu ori nu mai credem. In schimb, imi place cum ai pus problema si cum ai explicat. Apreciez efortul si iti respect punctul de vedere. happy Poate ai fi avand si tu dreptate...

| Omega233 explică (pentru sebydoda):

Imperfectiunea* si ce frumos ai terminat tu discutia:''deci ISUS Hristos este fiul lui dumnezeu iar daca
e fiul lui dumnezeu e perfect si fara de pacat'', gata! Trebuie oare sa-ti amintesc ca mama lui Iisus a fost muritoare si ca El nu este Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar tu esti convins ca oameni ca Aristotel sau Socrate au existat pe pamant?

| sebydoda a răspuns (pentru Omega233):

Maria maca Domnului a fost aleasa de dumnezeu inca dinainte sa-se nasca.
Iar Ea a nascut pe Isus Hristos singrurul Ei nascut prin zamislirea Duhului Sfant
si spune-mi tu ce muritor sa mai urcat cu trupul la cer?

| Omega233 explică (pentru sebydoda):

Maica Domnului s-a urcat cu trupul la cer? Eu stiam de aia doi Sfinti care vin si lupta la Apocalipsa cu Antihristu' si mor. Am uitat cum le spune, dar poti sa te interesezi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Da, era vorba de minuni, ceea ce-l face pe nenea sa fie ce credeti voi, pui de zeu, dar sunt convinsa ca nu exista zei, deci nici pui de ai lor, deci nici minuni.