| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cati ani a stat Iisus Christos pe Pamant?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Treizeci si trei de ani si jumatate!

| MMihai a răspuns:

Este foarte greu de precizat.
Citește și primul capitol din Evanghelia după Ioan, unde Iisus este prezentat drept co-autor al Genezei.

| RAY a răspuns:

Dupa biblie la 30 de ani botezul
33 este crucificat pe cruce si invie a treia zi dar vezi dupa calendarul evreu s-a nascut pe 15 iunie desi a trait 34 /32 de ani, nu se stie sigur pentru ca martori oclulari nu au existat, istoria nu pomeneste de el

| milan9 a răspuns:

Istoria prezintă foarte multe mărturii despre existenţa Mântuitorului Hristos şi a creştinismului... Pe lângă dovezile arheologice, care sunt foarte generoase, şi în afara celor care aparţin Sfinţilor Părinţi ai Bisericii (din primele secole creştine), există şi mărturii ale mai multor autori necreştini(!) precum Tacitus şi Flavius Josephus etc., potrivit cărora, răstignirea lui Iisus a avut loc în vremea lui Tiberius Iulius Caesar Augustus (14 – 37 d.Hr.):

,, Numele li se trage de la Hristos, Care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus (Anale, 15, 44, 3 – trad. Guţu, Humanitas, 1995, 430)"

Flavius Josephus:,, În vremea aceea a trăit Iisus, un om înţelept, dacă poate fi numit aievea om. El a fost autorul unor uluitoare minuni şi învăţătorul oamenilor care erau bucuroşi să afle adevărul. A atras de partea lui o mulţime de iudei, dar şi o mulţime de păgâni. Acesta a fost Hristos. Chiar dacă Pilatus, datorită acuzaţiilor aduse de fruntaşii poporului nostru, L-a ţintuit pe cruce, n-au încetat să-L iubească cei ce L-au îndrăgit de la început. Căci li S-a arătat a treia zi iarăşi viu, aşa cum au prezis profeţii trimişi de Dumnezeu, înfăptuind şi o mie de alte miracole. De atunci şi până azi dăinuie poporul creştinilor, care îşi trage numele de la Dânsul. (Antichităţi iudaice 18, 3, 3 – trad. I. Acsan, vol 2: Cărţile XI-XX, Bucureşti, 2001, 446)"

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru milan9):

Uau,mersi frate.M-ai ajutat in alta privinta!
Te rog imi spui te rog care sunt acei profeti?
Pace.

| milan9 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Profeţii mesianici: Moise, Isaia, Iezechiel, Daniel, Maleahi, Zaharia, Ieremia, etc...

| Silviuloan a răspuns:

Aproximativ 33 si jumate.

| David97tpu a răspuns:

37 de ani
multi mai spun si 33

| maddelinne a răspuns:

Aproximativ 33

| Ssilviu04 a răspuns:

Si scrie Hristos nu cu C si sa stii ca a stat fix33 te ani si 40 de zile
alea dupa ce a inviat din morti?/

| nistorpetru a răspuns:

33 de ani