| Mitch a întrebat:

Dragi atei, iata o dovada clara ca Dumnezeu exista. E o dovada rationalabig grinaca Dumnezeu n-ar exista nici ateii nu ar exista! De ce? Simplu! Pentru ca ateii nu cred in Dumnezeu, asa-i? E, daca El nu ar exista ateii nu ar mai avea in ce sa NU creada.Practic,daca Dumnezeu nu exista, categoria ateilor este fara sens.Tocmai pentru ca El exista, ateii Il contesta. Daca nu ar exista, ar mai avea ce contesta? Evident nu! Asa ca prin insasi denumirea "ateu" va contraziceti singuri

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Uite o dovadă că ești varză:
Filmele SF, acolo vezi extratereștrii și alți monștrii, tu nu crezi că există, deci asta înseamnă că există! wow.

89 răspunsuri:
| ir3al a răspuns:

Salut Mitch... dupa parerea mea nu trebuie sa ai o dovada ca Dumnezeu exista ca sa crezi in El...

| DevilWeasel a răspuns:

Umm ateii sunt niste oameni care ii contrazic pe credinciosi. Da tehnic ceea ce spui tu are sens si logica, dar practic nu. Pt ca ateii sunt inclinati mai mai mult pe partea cu stiinta pe cand credinciosii pe partea cu religia. DE aceea, nu stiu daca esti constient/a, ca biserica si stiinta au fost sunt si vor fi mereu in razboi fie ca lasa sau nu sa fie vazut de cei dinafara ''razboiului''. Pana la urma care era intrebarea ta?

| DantePlacebo a răspuns:

Ce prostie big grin! Nu-l contestam pe Dumnezeu in sine, contestam idiotenia de a crede ca Biblia e cuvantul lui(asta daca esti destul de deschis la minte ca sa crezi ce scrie acolo). N-am de unde sa stiu daca exista un creator, dar sunt sigur ca nu exista viata dupa moarte.
P.S. : Conform unor studii recente, Big-Bang-ul a creat si timpul, deci nici-un timp in care sa existe Dumnezeu.

| taur77 a răspuns:

Exact asta am vrut sa le explic si eu acum 8 ore dar cu ce scop...

| DomineRex a răspuns:

Esti genial si tu esti ateu cand vine vorba de zeii greci, deci ei exista ca altfel tu nu i-ai mai contesta.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns (pentru Mitch):

Pai povestile biblice sunt si ele tare frumoase care au aprut de la o cultura din orientul mijlociu

Răspuns utilizator avertizat
| Vladuthz a răspuns:

Pfai ce praf esti frate rolling on the floor))) adica vrei sa zici ca daca eu nu cred in Mos Craciun el inseamna ca exista? Prin simplul fapt ca il contest pe Mos Craciun el exista, si daca n-ar exista nu l-as mai contesta? Eu zic sa gandesti inainte sa mai postezi o asemenea tampenie ca ai sa te faci de cacao.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da o logica de rahat la ce gradinita te gasim sasi explicam teoria evolutiei? adu o dovada ca exista dumnezeu nu argumente primitive ce logica ai tu in intrebarea ta? daca mos craciun nu ar exista nu am exista nu e tot la fel tu nu crezi in mos craciun nu exista sau in cei 2000 de zei sau in toate religile din lume / de unde sti ca dumnezeu tau nu e real si cel real e al altui religi cum explici asta?

Răspuns utilizator avertizat
| UnleashedPsycho a răspuns:

Dacă eşti ateu negi existenţa lui d-zeu.Da, bun.Dacă nu ar exista d-zeu, ateii nu ar avea ce să conteste, DAR, există oameni care cred că există, chiar dacă el NU există.De aceea, pentru că sunt unii care cred, ateii sunt nevoiţi să conteste existenţa lui. Dacă nu existau oameni care să inventeze diferiţi d-zei, nici ateii nu existau, dar nici voi nu existaţi inteligenţilor. Dacă d-zeu nu există, nici voi, de fapt mai ales voi, nu trebuie să existaţi.
Şi idem, prin denumirea de "creştin" vă contraziceţi singuri.
Nici voi nu sunteţi mai presus, aşa că nu ai dovedit nimic.
Sayonara!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Vezi, o luăm de la început, de fapt argumentul nu este valid.
Tu pleci de la premisa că Dumnezeu există și doar așa argumntul tău este valid, ca să convingi un ateu trebuie să pleci de la premisa că nu există și să dovedești existența.

| Cristian04 a răspuns (pentru DantePlacebo):

De ce esti sigur ca nu exista viata dupa moarte? Cateva detalii daca se poate.

| Vladuthz a răspuns (pentru Mitch):

Te-a facut praf religia, ai o gandire de mascarici...maturizeaza-te, ca mai mult de 13-14 ani sigur n-ai

| Inferno a răspuns (pentru Mitch):

Genial.

Răspuns utilizator avertizat
| fulgerul a răspuns:

Fraierica,ia-o si invers. Daca ateii nu ar avea ce sa conteste, tu in ce ai crede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

De unde sti ca exista da si tu o dovada reala chiar papa a spus ca religia are o fundatie bazata mai mult pe vorbele unor oamenii cu frica de dumnezeu desi multe povesti sunt fictive

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Mai exact termenul de ateu nu ar mai exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DantePlacebo):

Daca tu imi demonstrezi ca timpul e ceva real care "curge" si nu e doar o perceptie a schimbarilor ce au loc permanent datorita micarii o sa-ti demonstrez si eu ca dumnezeu exista.

| Damasc a răspuns:

Asta ce e? Inspiratie la cafea? Sau ai avut o revelatie? Exemplul dat de tine este echivalent cu faptul ca ti-as putea spune:mos craciun exista! Iar tu crezi cu tarie ca acesta exista.La fel de bine ar putea si Dumnezeu constitui un mare mit.Cineva la un moment dat a spus Dumnezeu este creatorul lumii dupa care toti waaaaw asa e.Tot asa s-ar fi putut spune si despre o piatra:Waaaaw este creatoarea lumii priviti! Iar toti preistoricii ar fi de acord ca acea piatra a facut tot ce este in jur si din generatie in generatie acest lucru s-a transmis mai departe si toti au crezut in acea piatra banala, nestiind de fapt ca "piatra" a fost primul cuvant al unui maimutoi laughing dar pe parcurs fiecare a mai adaugat cate ceva, realizand biblia de astazi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

Ce dovezi? biblia sa transmis din gura in gura ce inseamna asta? ca aia care au scris biblia nu au fost martori apropo daca esti asa inteligent explicami de ce dupa potopul lui noe au aparut egipteni cum au reusit?

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns (pentru Mitch):

Poti sa imi arati vreo dovada ca religia crestina care este religia unui zeu care a creat oamenii ca sa ii arunce pe 80% din ei in iad datorita ca nu au auzit de sacrificiul pe care El l-a facut sau nu cred din diferite motive...chiar si cei care cred in Dumnezeul bibilic cum sunt 90% dintre crestinii din Romania cam 70% o sa se bucure cu mine de caldura iadului.

| fulgerul a răspuns (pentru Mitch):

Inca nu intelegi! Daca noi, ateii avem ce contesta, o facem ca sa aveti voi in ce crede.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mitch):

De ce dumnezeu iubitor nu ea salvat pe egipteni si doar poporul lui de unde sti ca dumnezeu vrea ca poprul roman sa intre in rai?