| Mitch a întrebat:

Dragi atei, iata o dovada clara ca Dumnezeu exista. E o dovada rationalabig grinaca Dumnezeu n-ar exista nici ateii nu ar exista! De ce? Simplu! Pentru ca ateii nu cred in Dumnezeu, asa-i? E, daca El nu ar exista ateii nu ar mai avea in ce sa NU creada.Practic,daca Dumnezeu nu exista, categoria ateilor este fara sens.Tocmai pentru ca El exista, ateii Il contesta. Daca nu ar exista, ar mai avea ce contesta? Evident nu! Asa ca prin insasi denumirea "ateu" va contraziceti singuri

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Uite o dovadă că ești varză:
Filmele SF, acolo vezi extratereștrii și alți monștrii, tu nu crezi că există, deci asta înseamnă că există! wow.

89 răspunsuri:
| Omulrational a răspuns:

Tu nu poti sta in banca ta? Asta te invata ma religie sa cauti mereu motiv de cearta, daca ar exista Iadul ala de care ziceti mereu, majoritatea crestinilor ca tine ar fi acolo.Macar ca se aproapie sarbatorile voastre, tocmai voi nu le respectati cautand motiv de cearta.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dupa ce spui tu aici inseamna ca ar exista si ieti, iepurasul de paste si zana maseluta etc

| MMihai a răspuns:

Ești distractiv, și oarecum ușor cu o logică destul de abracadabrantică.
La matematică, disciplină care nu cred că îți place, ai ipoteză. Concluzie și Demonstrație.
Se pleacă de la ipoteze și se face o demonstrație ca să ajungi la concluzii.
La tine este un amestec, ciudat între astea 3.
Ce ai făcut tu nu este o demonstrație logică a existenței lui Dumnezeu, ci un joc de cuvinte copilăresc.

| FucktheSystem a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Neah, încă am nervii destul de tari cât să nu mă enervez pentru fiecare prost în viață, dacă ar fi așa deja aș fi ajuns la 2 metrii sub pământ.

regis
| regis a răspuns:

Genial.
Cum poti numi insiruirea asta de tampenii "dovada rationala"? Mergand pe firul logicii tale, faptul ca eu nu cred in Superman este tocmai dovada ca acesta exista.
Mi-e groaza cand ma gandesc ca vin alegerile, iar votul meu are aceeasi valoare cu al tau.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite o inventie exceptionala: DEX online unde poti cauta semnificatia cuvantului "ateu". Nu de alta, dar te faci de cacao folosind cuvinte pe care nu le cunosti.

| Pralină a răspuns:

Mda, genial! Fii atent, ATEII si CREDINCIOSII.
Credinciosi cred ca exista, da? Dar el de fapt nu exista, ei l-au inventat, dar ateii nu cred in inventia credinciosilor.
Lamuritbatting eyelashes?

| fulgerul a răspuns (pentru Mitch):

Nu prietene,panarama este ce faci tu! Sau ai uitat ca toata echipa Dinamo,a pupat mana unuia care se destrabala prin locuri pidosnice,sau de preinaltele fete bisericesti, carora le cam place prospatura(copii).Eu cand m-i s-a nascut baiatul, am facut munca de detectiv pana sa-l botez.M-i la botezat un preot verificat si paraverificat.De ce am facut asta? Pt. ca nu am incredere in trimisii, investitii, de D-zeu.Cred in ceva mai presus de mine, dar nu cred in popi, nici daca e de trefla! Ha!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce logica timpita poti sa ai.

Răspuns utilizator avertizat
| DrunkenRat a răspuns:

Intr-adevar Dumnezeu exista, dar nu acesta este dovada. Ateii nu contrazic existenta lui Dumnezeu, ei contrazic credinta noastra (care exista si ea si e metaforic vorbind pur vizibila). De altfel, nu se contensta numai ce exista. Si eu imi pot crea o religie cu Sfantu' Peste, ca exemplu. Si tu te indoiesti de asta, nu? El nu exista si tu il contesti, mai exact ateii contesta credinta noastra si nu existenta lui Dumnezeu (care exista), asa cum tu contesti nascocirea mea si nu existenta sfantului peste (care nu exista).

| ŦąñťäsÿĶïŝš a răspuns:

N-am nevoie de dovezi, stiu sigur ca Dumnezeu existawinking

| 地獄に行く a răspuns:

laughing) Am observat ca, pe langa cei cativa(putini) care il sustin pe mitch, ceilalti ii intoarceti `teoria`. psihologic este un sindrom. practic va simtiti `cu musca pe caciula` daca ati fi ferm convinsi de credinta dumneavoastra `ateica` nu v-ati mai obosi sa-l contraziceti pe Dumnezeu. Contrazicerea e cu oamenii asa ca de ce va mai numiti atei?

| catalin188 a răspuns:

Pe pamant suntem 6 miliarde
30 cred in asa zisu dumnezeu
70 cred in cine voi
deci aste care credeti in dumnezeu mai trebuie sa papati sa faceti nanica sa mai cresteti sunteti mici de tot si cu gura mare

| SPIDER1 a răspuns:

O mare prostie! Eu sunt crestina si nu sunt de acord cu ce spui. De ce? Pentru ca, daca nu cred in Iepurasul de Paste asta inseamna ca exista? NU! Oamneni buni, treziti-va la realitate! Ce e cu atat prostie in tara Romaneasca? Iti dau un sfat :Gandeste de 2 ori inainte sa spui ceva sau in cazul nostru sa publici ceva...

| Flowerz a răspuns:

Nu exista dumnezeu! eu sunt crestina dar nu merg deloc la biserica nu ma rog deloc nu ma intereseaza dogmele bisericesti! sunt niste povesti de adormit copii! si sa nu credeti ca sunt eu nu stiu ce expert! sunt un copil de 12 ani!

| PinkPanther a răspuns:

Ce-ai fumat? vreau si eu laughing))

| smilexD93 a răspuns (pentru DrunkenRat):

"Intr-adevar Dumnezeu exista, dar nu acesta este dovada." Dar care?

| marin223311 a răspuns:

Existenta lui dumnezeu a fost descoperita si printr-o formula matematica...este chiar uluitor

http://www.efemeride.ro/......atematica/

| DrunkenRat a răspuns (pentru smilexD93):

Dar care daca nu asta? Sa inteleg de aici, ca tu aprobi ce a spus "proprietarul" intrebarii?

| derpina a răspuns:

Ceea ce tocmai ai spus tu nu are nici o logica. de ce ai impresia ca dumnezeu e singura zeitate? crezi ca "inainte de cristos" oamenii nu aveau in ce sa creada? sau crezi ca nu erau altii care nu credeau?

| Andrew1010 a răspuns:

*facepalm*
Asta e logica unei persoane cu creierul cat o nuca. Daca tu ai dezvoltat aceasta teorie am vesti rele pentru. tine...

| Udarr a răspuns (pentru DantePlacebo):

Intr-un fel iti dau dreptate, insa cum iti explici faptul ca materia neorganizata din univers nu a distrus pana acum pamantul? Sau cum iti explici faptul ca Pamantul este asezat pe o orbita EXACTA la departare EXACTA fata de soare pentru a face posibila existenta vietii pe pamant. Cum iti explici faptul ca nicio gaura neagra nu ne-a inghizit pana acum (ok asta e cam banala.dar merita sa o scriu.) ...sincer mai sunt mult alte dovezi ca Dumnezeu a creat o lume perfecta in care sa traim, o luna care e sustinuta de un ECHILIBRU impus de Dumnezeu; caci daca nu ar fi fost acest echilibru bizar, care nu se abate de la reguli (deci CINEVA il tine asa) atunci de mult nu am mai fi existat...+ cum spunea si ir3al, nu iti trebuie dovezi pentru a crede cu adevarat intr-un creator, implicit sau explicit in DUMNEZEU.

| derpina a răspuns (pentru Udarr):

Acel "echilibru bizar" se numeste gravitatiewinking

| Udarr a răspuns (pentru derpina):

Nu ma refer la gravitatie...ma refer la un ECHILIBRU intre toate actiunile universului si implicit pamantului

| DantePlacebo a răspuns (pentru Udarr):

"Materia neorganizata" a adus viata pe Terra, apoi aceeasi materie a distrus-o in mare parte odata. Viata a juns si pe alte planete cum ar fi Marte, dar nu a putut supravietui, deci sunt doua planete care ar fi putut sustine viata dar a noastra a avut "sansa" sa se afle la o distanta agreabila fata de Soare.

| Udarr a răspuns (pentru DantePlacebo):

Acum cateva zile, un speolog roman(adica care se ocupa cu studioul rocilor) a descoperit ca exista viata pe Marte!

| DantePlacebo a răspuns (pentru Udarr):

Atunci fac o rectificare, viata a ajuns pe Marte dar nu a prosperat.

| Udarr a răspuns (pentru DantePlacebo):

Atunci sunt de acord tongue