| anonim_4396 a întrebat:

Dragi crestini, care credeti ca va fi pedeapsa pentru atei cand vor ajunge la judecata?

27 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nika,"pedeapsa"nu ni-o da nimeni, noi o determinam, iar judecata nu este un "Bau-bau" ci un mod de a ne referii la eternitate.

| usuk a răspuns:

Potrivit bibliei, iazul cu pucioasa in care vor arde pentru o eternitate
potrivit constiintei atee, nu exista.

| RAY a răspuns:

Fac pariu cu viata mea ca nu exista viata de dupa moarte

| Zenit313 a răspuns:

O sa merg in iad pentru ca in rai sunt numai oameni plictisitori cu mentalitate de sclavi...
In iad sunt femei, alcool, tutun, doguri, petreceri...etc.

Sunt ateu, deci o sa ne vedem acolo! happy

| Guildo a răspuns:

Daca ai un prieten foarte bun care este ateu si care a stat cot la cot cu tine toata viata, te-a ajutat tot timpul cand ai avut nevoie de el, sau sa zicem ca ai avea un copil ateu, ti-ar placea sa stii ca va suferii o vesnicie, in timp ce tu o sa traiesti ca un sfant in Rai? Pana unde merge ignoranta unora? Incearca sa raspunzi la intrebarea mea, te rog!

| Angel0 a răspuns:

Rari sunt ateii care rămân necredincioşi pe patul de moarte.

| William a răspuns (pentru Angel0):

Majoritatea mor impuscati sau de ce zici asta?

| ArinaRya a răspuns:

Intr-un moment critic orice ateu se intoarce la Dumnezeu. Domnul cunoaste sufletele noastre, intentiile noastre, insa gandindu-ne la faptul ca a fi ateu presupune a fi indiferent fata de Dumnezeu, ma indoiesc ca Raiul va fi casa lui. Dar cum niciun om nu poate sti ce planuri are Dumnezeu, El poate lucra in vietile noastre. Cale de mijloc nu prea exista, ori esti cu Isus ori esti cu Mamona.

| M25M a răspuns:

Conform prespectivei crestine niste miliarde de oameni vor suferi in iad pentru ca nu cred in zeul promovat- Foarte tare, nu?

| Angel0 a răspuns:

"Ma mir cum de nu ti-ai gasit o prietena pana acu',"
Ce-i in mana nu-i minciuna. rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Ce sa fac eu cu o femeie sami provoace suferinta

| Jackul336 a răspuns:

Dumnezeu e un tata care nu pedepseste, razbunarea e arma prostului

| Calininio a răspuns:

Cel mai probabil, daca Dumnezeu exista, ne va primi in rai si pe voi va va arunca in iad pentru ca nu v-ati folosit creierul toata viata.

| relian a răspuns:

Dzeu nu va judeca dupa ce crezi sau nu.Te va judeca dupa fapte, ce ai facut in viata asta.Cu ce te ajuta daca cineva crede sau nu in ceva? Cu ce te ajuta daca cineva iti acorda sau nu sprijin material? Daca un ateu te ajuta la orice si iti este de folos cum crezi ca l-ai judeca tu sau oricine altcineva, dupa ceati vorbit sau dupa ceati facut?

| Lizzu a răspuns:

Nu va fi nici o pedeapsa!
Nu stiu de ce tot credeti si cred toti in pedepse. Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa creada in El sau in Rai si Iad. Nu ne obliga nimeni, ci doar societatea asta in care traim de la inceputuri.
Nimeni nu are de ce sa sufere! Mai incetati cu suferinta si plans si judecata. Chiar asa numai la asta sa ne gandim? Oamenii sunt fiinte libere, aduse aici sa aleaga cum sa traiasca dupa placul sufletului lor si nu al regulilor societatii scarboase care nu mai stie cum sa ne ingradeasca sentimentele si sa ne aduca in starea de roboti fara simturi.

Raiul si Iadul este asa cum fiecare il simte si crede ca e. Daca nu crede in ele, atunci ele nu vor exista pentru persoana respectiva, daca ne e frica si stam cu frica in san cu privire la Iad, acolo vom experimenta tot ce ne imaginam noi despre Iad. La fel si cu Raiul.

Oameni buni, nu mai cascati ochii si mintea mai ales la tot ce spun preotii si religia. Sunt minciuni. Si au un scop, iar tinta suntem noi.

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Mihai, presupunand ca este adevarat si ca tu ai auzit deja acest adevar (pe care il respingi fara sa il verifici)... nu este deloc tare! Este doar trist. sad

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Eram ironic, iar cand vine vorba de acel "adevar " am prezentat doar o perspectiva(pe care nici nu o neg si nici nu o accept). Intr-adevar daca-r fi astfel ar fi foarte trist.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Asa zic cei de mai sus, ca nu va fi nimic si ca toate sunt basme.Ar vrea ei ca acestea sa fie basme insa spre nefericirea lor ii asteapta munci grele.Domnul Hristos spune ca la Sfarsitul veacurilor acestia vor merge in focul ce vesnic care pregatit diavolului si slugilor lui.Acum cat traiesc pot sa isi bata joc si pot sa zica orice.Dar cand va suna ceasul, atunci amar lor daca ii va gasi moartea in pacate, nespovediti si neimpartasiti. "Amar voua celor care radeti acum, caci va veti tanguii si veti plange." - spune Domnul Hristos.

| chelstone a răspuns (pentru Angel0):

Da de unde si pana unde tragi tu concluzia, in primul rand, ca ateii sau atii de confesiuni diverse ar muri constienti?!
Rari sunt oamenii care mor costienti, si mai rari sunt aceia ce au ocazia de reflecta la viata lor inainte sa moara.

| Clouds a răspuns (pentru Zenit313):

laughing) de acord cu tine. ne vedem acolo si eu sunt ateu si e mult mai bine in Iad decat in rai.In RAi parca ai fii in Romania, fara bani..mancare,sclavi.etc tongue

| Hopefree a răspuns:

Moartea! ...pe scurt

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Numai Dumnezeu stie! nu suntem noi in masura sa pedepsim sau sa judecam!

| ChuckNorris42 a răspuns:

Nu vom avea voie sa ne uitam la televizor 2 zile.

| angus35 a răspuns:

Pedeapsa lor va fi mai blanda in comparatie cu pedeapsa preotilor, papilor, pastorilor, predicatorilor corupti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista pedeapsa pentru atei. ci dupa fapa si raplata.

| danay72 a răspuns:

Ezechiel18:4.