| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce credeti despre atei? Dar despre crestini?

24 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Și așa a început al 3-lea război mondial...

| atoatestiitoarea a răspuns:

Nu vei avea un raspuns impartialfiindaca apartinem uneia sau alteia din actegorii
In ceea ce ma priveste sunt de partea ateilor. Dumnezeu din pacate a fost creat dupa chipul si infatisarea omului iar Biblia este o carte de legende istorice care trebuie verificate.
ceea ce este inca inexplicabil credinciosii atribuie unei fiinte superioare imaginara. Ce ar fi zis despre noi omul din cromagnon daca ne-ar fi vazut intr-un costum de cosmonaut si tragând cu un pistol intr-un mamut ucigându-l intr-o clipita?
CA SUNTEM ZEI laughing))))))

| Katczinsky a răspuns (pentru atoatestiitoarea):

Cu pistolul? Intr-un mamut? laughing

| RAY a răspuns:

As vrea sa imi exprim parerea despre ateii si despre crestini, crestini din cate am observat eu majoritatea sunt mincinosi,perversi,prefacuti, ipocriti, fac multe afirmati nu doar despre religie asa in general ei afirma ceva dar nu pot dovedi,ocolesc adevarul mereu,prefera sa se minta singuri etc

in scimb ateii sunt persoane care pot dovedi cea ce afirma, sunt persoane sincere simt acea sinceritate cand vb cu un ateu, i pot spuna da poti dovedi desigur ca da, e complet diferit o discutie cu un ateu decat cu un crestin mult mai culta, civilizata, sincera, serioasa extrem de diferita fata de un crestin sincer nu vreau sa judec dar am cunoscut multe persoane in viata mea ca ateii nu a fost nici un crestin

| sublime89 a răspuns:

Eu din cate vad, ateii sunt cei mai educati, au o cultura generala mult mai buna, au cele mai bune argumente, pe cand crestinii o tin dintr-o eroare in alta. Nu-i de mirare ca sunt ridiculizati din ce in ce mai mult in intreaga lume. Cauta pe youtube "Why people laugh at creationists" si vei vedea cam cat ii duce capul.

| Lizzu a răspuns:

Fiecare cu parerile lui.
De unde stim ca ateii au dreptate sau ca crestinii au dreptate?
Nu stim.

-Adevarul universal, daca exista (si cred ca trebuie sa existe vreunul) e posibil sa nu fie nici pe departe cum cred oamenii. Sau cum cred credinciosii ori ateii.
E posibil sa fie undeva pe la mijloc.
Sau nu.

| ErrorFound a răspuns:

Te-nteleg.
Totusi, consideri ca pe un om fara principii morale il doare undeva de ce cred ceilalti? Il doare daca-i spui:Ce crestin rau esti?

Acel om va face orice ii place, indiferent de ce cred ceilalti despre el, deci ateismul in aceasta problema nu este decat pentru a da un nume rau ideologiei.

| Moisie a răspuns (pentru ErrorFound):

Evident ca nu ateismul este solutia miraculoasa si cu atat mai putin credinta a proasta bazata pe Irationalitate!
Singura solutie poate veni prin educatie, intregita cu o socializare corecta ca si copil, si un climat familial perfect in care se cultiva valori morale.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Toti suntem negativi, tu si cu sectantii tai, sunteti miezul nu? daca va scutur putin, numai frustari cad din voi, asa ca las-o chill

| Moisie a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu fa greseala sa crezi ca toti oamenii sunt ca tine, adica frustrati!
Eu am, si am avut inca de la inceput, o viata extrem de frumoasa, fericita si darnica cu mine.
Motivul pentru care postez antireligie, este acela ca eu am avut pina acum succes in viata si dori ca toti oamenii sa fie fereciti asa cum sunt si am fost pina acum.
Dar in acelasi timp sa inteleaga ca fericirea NU vine de la Dumnezeu, si nici de la credinta, ci de la o educatie temeinica si dintr-o pregatire profesionala intr-un domeniu in care sa-ti faca placere sa lucrezi, si de la nivelul de dezvoltare al societatii in care traiesti.
Asa ca eu nu am fost niciodata frustrat sau complexat, si eu doresc sa impartasesc reteta mea de succes bazat pe pregatire permanenta, documentare si cultura, in locul credintei a proasta!
Eu in general nu sunt negativ, dar pot fi extrem de negativ, dar numnai cu oamenii care se dovedesc "ai dracului" adica cei care fac rau in mod constientizat, sau maltrateaza copii, femei sau pensionari, si te asigur ca atunci cand am de a face cu bestiile astea, astia au motive sa le fie frica de mine.
In concluzie sa retii ca eu sunt pozitiv total, pentru ca actionez asa cum imi dicteaza Ratiunea filtrata prin CONSTIINTA si nu credintele sau sentimentele.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Fiecare are dreptul de a-şi forma propriile păreri şi fiecare merită respectul celorlalţi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa cred? fiecare cu credinta lui. ce treaba am eu sa ma bag in viata lor?

| Salahadin73 a răspuns:

"Unu' se mandreste cu cat e el de ateu
Si dispretuieste pe oricine crede in Dumnezeu;
Altul face urat sa te faca sa crezi
Ar fi in stare sa ti-L bage pe gat ca sa-L urmezi."

| Ironicnαme a răspuns:

Părerile sunt împărţite. Eu cred că ateii au dreptate în tot ceea ce cred şi spun. Însă şi creştinii au partea lor de dreptate. Şi ştii de ce? Pentru că, deşi ei nu recunosc, religia a fost creeată probabil de un om deştept care a vrut ca lumea să fie bună şi corectă. A creat religia, biblia, pe Dumnezeu(De aceea se spune că omul l-a creat pe Dumnezeu). Deci oamenii cred în Dumnezeu şi ce,, spune'' acesta: să nu jignim, să nu omorâm, să nu fim lacomi, etc. Asta ne ajută să fim mai buni, pentru că mulţi poartă frica lui. Dar logic, religia NU este reală! Este doar un lucru care ajută omenirea.

| Katczinsky a răspuns (pentru Ironicnαme):

Aha. Tu cum iti explici viata?

| NOname a răspuns (pentru Ironicnαme):

Religia ajută omenirea? Pe ce lume trăieşti?

http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

| Ironicnαme a răspuns (pentru NOname):

Mă refer la religia noastră, nu a musulmanilor sau a altora. happy

| NOname a răspuns (pentru Ironicnαme):

Nici a "noastră" nu-i mai cu moţ.
(Vezi toate reportajele, e plin şi de creştini acolo.)

| Ironicnαme a răspuns (pentru NOname):

Bine, poate am exagerat puţin când am spus că ne ajută, dar are 2 părţi: una bună şi una nu prea bună. thinking

| ErrorFound a răspuns (pentru Ironicnαme):

Are 2 parti:
Una neutra si una proasta.
"parta buna" se anuleaza fiindca aduce cateva lucruri bune la unii, si altii mor din cauza ei, deci devine neutra(daca nu chiar un pic mai proasta decat 0.

Partea foarte rea fiindca nu ne lasa sa evoluam cum ar trebui:
-Distruge si mascheaza cunostintele spirituale din antichitate.
-Baneaza contraceptivele si creaza probleme ale populatiei din prostie.
-Tine niste informatii foarte importante secrete pentru a se auto-pastra.

| Katczinsky a răspuns:

Aici nu ar trebui sa raspunda nici ateii, nici crestinii. Din moment ce noi facem parte din una din partile implicate, nu putem aprecia corect. E logic. Cineva care nu e nici ateu, nici crestin si nici de o alta religie ar trebui sa raspunda. Un fel de liber cugetator. Ala poate judeca mai corect.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Nu este de ajuns sa te consideri ateu sau creștin ci trebuie văzut care din cele doua părți este valabila, care îți aduce foloase în prezent și în viitor. Mie ca și creștin îmi aduce foloase faptul ca cred în Dumnezeu dar un ateu care considera ca a apărut din nimic este a nimănui
Degeaba considera ei ca sant liberi ca de fapt sant sclavii unor teorii fără fundament

Răspuns utilizator avertizat