| Inferno a întrebat:

Dumnezeu a creat si timpul?

28 răspunsuri:
| MrAlex a răspuns:

Dumnezeu a creat totul

| EmaS a răspuns:

Da,cu siguranta.Pretuiesti tu cu adevarat timpul pe care ti l-a dat Dumnezeu? a existenta personala abosluta, Dumnezeu nu este supus insa unei schimbari in timp, nu este supus timpului, dupa cum nu este supus nici spatiului.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns:

Nu sunt prea sigur ca timpul exista.

| Mădă0611 a răspuns:

Aha, intr-o miercuri :-/
http://i.imgur.com/YtFrr.jpg

| Alphawolf a răspuns (pentru Mădă0611):

Ar trebui ca ziua de miercuri sa fie sarbatoare, sarbatoarea cuvantului magic, cea mai importanta sarbatoare, creationista bineinteles.

| RAY a răspuns:

Nu sunt sigur daca exista timpul, sincer inca nu il inteleg

| biancadinu99 a răspuns:

Da normal! Dumnezeu a creat tot de pe pamant! Cred ca tu te-am gandit la inventiile facute pe parcrs! Nu are nici o legatura, deci in orce caz Dnz. a creat timpul big grin

| Thunderstruck a răspuns (pentru biancadinu99):

Nu cred ca la 13 anisori esti in masura sa dai un raspuns pertinent...Citez pe @lolosaurus: "Deci un proces cu desfasurare in timp (crearea) a creat timpul? Contradictie."

| biancadinu99 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mi.am dat cu parerea si cred ca am fost destul de ''convingatoare''winking Fiecare crede c evrea! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...ceea ce e ciudat, atunci de unde știu cei care au scris Biblia, pardon, Dumnezeu că a creat Terra în 6 zile și în a 7-a s-a odihnit? Așa că în mod normal a creat și timpul. Cu toate că e ceva abstract și relativ.

| ciprianjurje a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. ''Timpul nu exista'', cum a spus si Julian Barbour, un fizician englez. Totul se petrece ''acum'', ''timpul este o iluzie legată de incapacitatea noastră de a vedea realitatea aşa cum este''.
Cum se face totuşi că noi îl percepem ca ceva real? Julian Barbour face următoarea analogie: să ne imaginăm un film proiectat la cinema; toate fotogramele, toate imaginile filmului, există simultan şi sunt proiectate cu un ritm de 24 pe secundă. Creierul nostru vede o imagine după alta şi de aici, din succesiunea de imagini, naşte noţiunea de mişcare şi inclusiv cea de timp. Dar imaginile, insistă Barbour, există toate împreună, simultan! Timpul ar fi doar un rezultat al creierului nostru limitat, al modului în care vedem lumea şi al incapacităţii noastre de a accesa tot ceea ce de fapt deja există.

| Thunderstruck a răspuns (pentru biancadinu99):

Fiecare crede ce vrea, de-aia exista oameni prosti si oameni inteligenti.Parerea ta e una proasta si ilogica, nu treubie sa o expui pe site-ul asta.

| biancadinu99 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fara suparare, as vrea sa stiu tu ce crezi? cine a creeat timpul? Ca vad ca de jigniri esti foarte bun! Fiecare isi da cu parerea si fiecare crede ce vrea.ori cum bine ca esti tu intelignt si noi prosti! Si apropo nu conteaza varzta, daca esti capabil sa raspunzi lao intrebare daca ai curaj, dictie buna(in scris)laughing laughing laughing, Si ideei nu ar trebui sa ne opreasca nimic, nu avem nimic de pierdut!winking

| tavadaresti a răspuns:

Pentru omenire, da.

| adisuper a răspuns (pentru biancadinu99):

Nu ai „dicție" bună „creeat" „ori cum" „varzta" etc.etc.

| Thunderstruck a răspuns (pentru biancadinu99):

De ce trebuie sa fi creat cineva timpul? De unde stii ca exista timpul?

| victorandrei a răspuns (pentru biancadinu99):

Ti-a zis la scoala profa de religie si asa zici si tu. Gandeste putin inainte sa zici "Da normal! Dumnezeu a creat tot de pe pamant!" Ghici ce, timpul trece si daca stai pe Luna.

| victorandrei a răspuns (pentru Thunderstruck):

Astia o sa iti plateasca pensia laughing mai bine multi si prosti.

| tasmania a răspuns:

Fara indoiala. Creatia presupune si aparitia timpului: "La inceput...".

| reihiuke a răspuns:

Dumnezeu a creat lungimea si latimea? De ce trebuie sa inceapa totul cu timpul? Timpul este o caracteristica a ceva. Timpul meu e diferit de timpul tau, in functie de alte lucruri. In unele locuri timpul curge mai incet, in altele mai repede. Deci, nu stiu ce aveti toti cu timpul, pentru ca nu e ceva pe care sunt insirate evenimente unele dupa altele.

| reihiuke a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva. Daca pui o substanta pe limba, corpul, in fractiunea urmatoare, iti da o reactie, in functie de substanta, daca sa fie respinsa sau nu. Oamenii de stiinta stiu toate procesele prin care trece "analiza unei substante" si nu inteleg cum "organismul", intr-un timp atat de scurt, e capabil sa faca o asemenea analiza foarte complicata si sa produca si reactia. Raspunsul este ca, pentru unele "parti ale omului", timpul curge mai repede. Astfel, timpul pe care il percepem cu mintea e diferit de timpul pe care "il percepe organismul", pentru ca el lucreaza la o viteza mult mai mare. Pentru noi va trece o secunda, dar pentru acea parte din organism care se ocupa cu analiza si reactiile, de cand intra substanta si pana cand se da reactia, trec aproximativ 8 ore. In tot acest timp, ai putea compara si analiza o groaza de substante intr-un laborator normal fara sa te grabesti. (chestiile astea nu le gasesti in cartile de biologie, deci poti sa zici ca sunt dus cu capul)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,buna explicatia

| biancadinu99 a răspuns (pentru victorandrei):

Inainte sa te nasti tu, cu multi ani inainte a fost o singura persoana! + Adam si Eva ( dupa)winking In orce caz..Cine ar putea fi creeatorul timpului daca nu dumneze? raised eyebrows

| victorandrei a răspuns (pentru biancadinu99):

O singura persoana : Adam si Evahee hee Suficient raspunsul dat pana acum.

| biancadinu99 a răspuns (pentru victorandrei):

Era o sg persoan ++++++ Adam si eva phbbbbt

| ManStrong a răspuns:

Am purea spune ca Viata e ca si un film pe pelicula.
Poate sta filmul in raft o mie de ani. Timpul incepe cind roala incepe sa se desfasoare.