| Holiday a întrebat:

Dumnezeu "atotstiutorul" si liberul arbitru.

Cica Dumnezeu fiind atotstiutor cunoaste tot ce se intampla si se va intampla.
Cica tot el, adica Dumnezeu, a creat oamenii cu mult falfaitul de crestini pe aici "liber arbitru".

Pai daca tot e el asa atotstiutor, ce sa intelegem, ca a facut pe prostu` cand s-a prefacut ca nu stia ca acest liber arbitru dat oamenilor va duce la ceva nu-i convine?

Te doare mintea ce povesti...

10 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Te doare pe tine mintea.scrii aiurea nici nu inteleg la ce te referi.esti musulman?
Pai daca tot e el asa atotstiutor, ce sa intelegem ca a facut pe prostu` cand s-a prefacut ca nu stia ca acest liber arbitru dat oamenilor va duce la ceva nu-i convine?

ce vrei sa spui?

| Holiday explică (pentru express11):

Problema e doar o virgula pe care din neatentie nu am pus-o, dar tu baiat destept iti puteai da seama. Ia vezi, acum intelegi?

| express11 a răspuns (pentru Holiday):

Las-o balta-atotstiutorul-suna a coran...

| Holiday explică (pentru express11):

Un mic exemplu, dar daca doar de curiozitate te-ai informa inainte sa vorbesti, n-am mai pierde acum timpul.

http://www.crestinortodox.ro/......68842.html

Coran zici?

| express11 a răspuns (pentru Holiday):

Atunci talmaceste pentru tine interpretarile la altii.bafta.

| Alphawolf a răspuns:

Atotcunoasterea presupune cunoasterea anticipata a evenimentelor ce vor urma. Ori asta inseamna ca "atotstiutorul" stia din creare ca Lucifer se va rascula, ca Adam si Eva vor manca din fructul interzis, ca oamenii ii vor face fire albe de par in cap, iar el ii va ucide intr-un potop, si ca Isus va plati pe cruce...

Aberantii religioase(credinta nu are treaba cu ratiunea, ea e produsul slabiciunilor).

| sublime89 a răspuns:

Te doar mintea daca o ai. Pentru cei care cred in astfel de povesti, nu e deloc o problema, pentru ca nu au o minte care sa-i doara.

| Aiwendil a răspuns:

Acepta aceste lucruri pentru ca exista raul.Plus ca e iertator si accepta lucrurile asa cum sunt.

| Purec a răspuns:

Auch.dar stiu ca ai probleme grave de exprimare laughing gaia tot tu ești? Cate naiba conturi ai?hee heelaughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit ca nici tu nu esti un candidat la premiul Nobel. E o vorba: cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. Lasa crestinii in place. Banuiesc nici tu nu ai o religie de care sa nu putem rade.