| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este o trinitate?

39 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Duhul Sfânt este Duhul Tatălui ceresc, adică Duhul lui Dumnezeu, numit in versetul de mai sus puterea Celui Preaînalt. Si se va chema fiul lui Dumnezeu, adică fiul născut din veșnicii al lui Dumnezeu. Daca este fiul Duhului Sfânt atunci ar fi trebuit sa ii spună Tata Duhului Sfânt si nu lui Dumnezeu Tatăl.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

În Ioan 16:12-15, se spune: „Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteţi purta. Când va veni mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare. El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi. Tot ce are Tatăl, este al Meu; de aceea am zis că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi".
Nu poti contesta faptul ca Duhul Sfant este o Persoana distincta de Tatal. "Nascut din vesnicii"? Pai nu asa scrie in verset. In plus, Isus chiar S-a nascut ca om si are si o data cand S-a nascut. Nu e la propriu Fiul Tatalui dupa cum am vrut sa-ti explic cu acel verset.

| Helper07 a răspuns (pentru Holiday):

Hristos a murit pentru pacatele noastre fiindca ne iubeste, mai mult decat iti inchipui.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Isus spune la un moment dat ca este înainte de Avraam.Eu la asta m-am referit. Dumnezeu Tatăl împreună cu fiul lui Dumnezeu au făcut planul de mântuire, deci înainte de a se naște din fecioara Maria.Deci Dumnezeu Tatăl avea un fiu, dar exista si Duhul Sfânt după cum reiese din Geneza.Iar Mângâietorul despre care vorbește Isus, e trimis tot de Dumnezeu Tatal.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum adica Dumnezeu Tatal avea un Fiu dinainte de a se naste? Nu este prezentat numele de "Tata" atribuit lui Dumnezeu pana la nasterea lui Isus si nici "Fiul" inainte de a se naste Isus.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

Cei trei in cuptorul cu foc din Daniel, nu scrie ca al patrulea avea înfățișarea unui fiu de Dumnezeu? Ellen White nu descrie planul de mântuire cs a fost făcut inca înainte de a păcătui Adam si Eva? Când Dumnezeu a creat pe om din țărâna pământului a zis sa facem om... deci se adresa fiului.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Infatisarea unui Fiu de Dumnezeu" e o insusire metaforica, adica era foarte frumos sau perfect sau nu stiu cum sa zic. De unde stia Daniel cum arata Fiul lui Dumnezeu? E clar ca a spus acele cuvinte la figurat in acel context. Planul de mantuire a fost facut dinainte dar, dupa cum ti-am spus, "Tata" si "Fiul" sunt atribuite celor 2 Persoane ale Dumnezeirii care urmau sa le poarte, dupa nasterea lui Isus pe Pamant. Cat despre versetul din Geneza, da vorbea cu El dar nu era la propriu Fiul Tatalui si nu purta acest nume atunci.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

In Ioan 17/5:"Si acum Tata, proslaveste-Ma la tine insuti cu slava, pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea."
In Filipeni 2/6 :"El macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totuși n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci s-a dezbrăcat pe sine însuși si a luat chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor."
Cine era Isus înainte de întruparea din Fecioara Maria, știut fiind faptul ca a existat înainte de facerea lumii? Erau doi Dumnezei? Eu înțeleg din Biblie si din scrierile lui Ellen White ca a fost fiul lui Dumnezeu, născut si nu creat precum îngerii.

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nasterea presupune mama si tata.