| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu nu poate fi perceput sau vazut insa existenta Lui este dedusa prin rațiune, prin logica comparativa. Psalmi 13:1a:"Zis-a cel nebun în inima sa: "Nu este Dumnezeu!" In dex găsim caracteristicile nebuniei:

nebunie sf [At: CORESI, EV. 83 / V: (reg) neab~ / Pl: ~ii / E: nebun + -ie] 6 Lipsă de judecată dreaptă Si: nechibzuință, nesocotință (1). 7 (Pex) Prostie.

In Biblie scrie despre un fel de nebunie sistematizata care pare a fi inteligenta. O nebunie care doar pare a fi inteligenta când de fapt nu e inteligenta, nu e logica, nu e rațiune.

Ce spuneți?

2 răspunsuri:
| TheCrusader a răspuns:

Poate vrei si parerea altora, dar daca o vrei pe a mea:
Eu cred ca Biblia este complet subiectiva, fiecare o citeste si o intelege diferit.
Eu vad cuvantul "nebun" ca antonimul lui "bun". Si asta completeaza cu (bunanatea se poate face numai prin Dumnezeu).
Presupun ca daca ai putea sa intelegi mai bine perioada cand partile Bibliei au fost scrise, ti-ai schimba interpretarea.

| Steregoi explică (pentru TheCrusader):

Biblia e subiectiva dpdv al Lui Dumnezeu si obiectiva dpdv al omului. Se face exces de cuvântul obiectiv. De obicei ateii folosesc des cuvintele obiectiv, subiectiv, cum faci tu, fara sa înțeleagă corect sensul acestor cuvinte, pentru a se lauda in fata credincioșilor ca ei pretind ca cunosc realitatea in timp ce credincioșii "nu cunosc realitatea sau nu o accepta".

Nu ai înțeles experimentul cu fantele care mi l-ai dat. De fapt doar cum știe Dumnezeu poate fi considerat obiectiv dpdv al omului deoarece El locuiește in afara universului material. Nu exista nimic obiectiv dpdv al Lui Dumnezeu.

https://dexonline.ro/definitie/obiectiv

OBIECTÍV, -Ă, obiectivi, -e, adj., s. n. I. Adj. 1. (Fil.) Care constituie o realitate independentă de conștiință sau care este conform acestei realități.

Nu exista realitate independenta de conștiința Lui Dumnezeu decât independenta de conștiința unui om sau a unui înger. De aceea nu exista de fapt realitate obiectiva pentru ca nu exista vreo entitate mai superioara decat Dumnezeu. Dumnezeu e singura entitate absoluta. Ar fi existat realitate obiectiva doar daca nu ar exista Dumnezeu așa cum considera ateii sau necredincioșii.