| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu este gasit prin ratiune inteligenta logica deductie credinta. Cine nu-l gaseste e prost sau nebun?

10 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Fiecare e liber sa isi aleaga credinta, nu avem dreptul sa-i judecam pe altii.

Daca ii jignesti, nu o sa schimbi pe nimeni, ba ii faci si mai hotarati in decizia lor si poti fi tras la raspundere de Dumnezeu pentru asta.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Un caine daca il jidari sau provoci incepe sa maraie. laughing

| Nilsson a răspuns (pentru Steregoi):

In cazul acesta cel mai intelept trebuie sa fie si cel mai responsabil si sa nu provoace daca stie ca urmeaza o reactie din partea lor.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Scopul meu nu e sa provoc sau sa jidar ci să-mi accentuez motivele pentru a fi mai aproape de Dumnezeu și pentru a combate teoriile și filosofiile lumești eronate precum bigbang, evolutie și altele. Odata cu aruncarea Diavolului din cer, inainte de primul razboi mondial, teoriile amagitoare si inselatoare si filozofiile lumesti si diavolesti precum teoria evolutiei si altele s-au intensificat atingand un punct culminant in prezent odata cu raspandirea internetului. Apocalipsa 12:9:"Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el." Coloseni 2:8:"Luaţi aminte să nu vă fure minţile cineva cu filozofia şi cu deşarta înşelăciune din predania omenească, după înţelesurile cele slabe ale lumii şi nu după Hristos." 1 Corinteni 1:19-25:"Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
22. Fiindcă şi iudeii cer semne, iar elinii caută înţelepciune,
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.
25. Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor." Invatatii lumii sunt oamenii de stiinta.

| Nilsson a răspuns (pentru Steregoi):

Sunt de acord cu tine, dar trebuie sa fii diplomat daca vrei sa ii castigi, dupa cum ne-a sfatuit Pavel:

Căci, măcar că sunt slobod faţă de toţi, m-am făcut robul tuturor, ca să câştig pe cei mai mulţi. Cu iudeii m-am făcut ca un iudeu, ca să câştig pe iudei; cu cei ce sunt sub Lege m-am făcut ca şi când aş fi fost sub Lege (măcar că nu sunt sub Lege), ca să câştig pe cei ce sunt sub Lege; cu cei ce sunt fără Lege m-am făcut ca şi cum aş fi fost fără Lege (măcar că nu sunt fără o Lege a lui Dumnezeu, ci sunt sub Legea lui Hristos), ca să câştig pe cei fără lege. Am fost slab cu cei slabi, ca să câştig pe cei slabi. etc - 1 Corinteni 9:19-22

Altfel risti sa cazi in cealalta extrema si sa faci lucrurile din incumentare.
Si cel rau L-a ispitit pe Isus sa se arunce de pe templu in fata multimii pentru a-i impresiona i-ar asta simpolizeaza cea de-a doua mare categorie de ispite:

1. Prima, transformarea painilor in pietre - indoiala, lipsa credintei, urmarirea poftelor si nevoilor personale

2. Cea de-a doua - acceptarea credintei dar exercitarea unei lucrari care nu e dupa voia Lui Dumnezeu.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Eu aici meditez in public. Intentia mea nu e sa conving pe cineva si nu sa impresionez pe cineva.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu e nici prost nici nebun caci nu-l poate gasi oricine din diferite motive iar - dupa cum am mai spus - D-zeu nu obliga pe nimeni. D-zeu e pretutindeni - sa nu se inteleaga gresit - dar trebuie sa-l gasesti spiritual nu fizic.

| Bitzer a răspuns:

Dumnezeu este cineva, sau ceva? happy

| Steregoi explică (pentru Bitzer):

Dumnezeu este cineva pentru ca e o persoana. Duhul Sfant e ceva. Duhul Sfant e bratul puternic al lui Dumnezeu sau puterea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat