| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Dumnezeul biblic există cu adevărat sau e doar un mit? Dacă există, avem și dovezi sau doar Biblia?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

"Si mai sunt si alte dovezi, ZECILE DE MILIOANE de marturii cu minuni ale Sfintilor(intermediari intre om si Dumnezeu). Marturii cu experiente ciudate, deosebite, minunate, vindecatoare.Sunt milioane.Crede-ma.Oamenii nu mint, pot minti 1 milion maxim, dar zeci de milioane nu.

Te inseli, am sufiecienta varsta si experienta sa-ti spun contrariu, oameni mint de ingheta apele uneori. Am curajul sa afirm ca de cand exist mai multe minciuni decat adevaruri am auzit pana acum. Minciunile incep sa-ti fie bagate in cap de mic, te-a adus barza, mos Nicolaie, zane, ingeri, Alba ca Zapada, pitici, Harap Alb, moroi, draci, laci. Mai tarziu, politica mai mult minciuni, mas-media mai mult minciuni, religia cea mai mare minciuna.Sunt foarte putini oamenii care sunt obiectivi si mint foarte putin, restul marea majoritate minte, si cei mai multi fara un motiv anume.
Spui de zeci de milioane de marturisiri cu minuni ale sfintilor, niste incuiati cu capul in nori care atunci cand vad un meteorit intrat in atmosfera pamantului si se aprinde, spune ca a mai murit cineva ca i-a cazut steua, chipurile fiecare are steaua lui.
Daca ii intrebi cine a inventat becul de care toata lumea se foloseste si e o intrebare obiectiva, putini stiu, insa toti stiu de existenta dracilor.

34 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns (pentru Hombre):

Este o diferenta enorma intre ce ai povestit tu si experientele/marturiile de tip religios, duhovnicesc, spiritual.
Desigur ca esti si oameni care mint dar exista si oameni care chiar au trait asa ceva.SI MULTI! Foarte multi.Sunt carti, videoclipuri, lucrari, dovezi, opere despre asa ceva.Chiar foarte numeroase.happyDumnezeu, un Creator exista, dar multi nu L-au cunoscut, nu au vrut sa duca o viata ceruta de Iisus Hristos.Sau nu sunt inclinati spre spiritual.Asta e o problema a celor departati de spiritual.Nu vorbesc de religie, confesiune, ci de spiritual, Creator, suflet etc.

| Alphawolf a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sunt mai multe argumente logice in favoarea unui creator? Asta s-o crezi doar tu, ca eu nu am timp. Doar naturalismul este logic, existenta unui creator - hocus-pocus-ul sfideaza orice logica. Prietene, fantasticul nu o sa-ti raspunda la intrebari! Tot o dai cu logica aia simpla si preconceputa, ca trebuie sa existe o entitate necauzata, prima cauza, dar esti cat se poate de superficial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovezi nu exista.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Albright nu a fost fundamentalist sau literalist biblic. Dimpotriva, era de acord cu ipoteza documentara a lui Wellhausen si cu cele doua sute de ani de biblistica (critica superioara si inferioara) dinaintea lui.