| zaza675 a întrebat:

Cine-i de acord cu mine ca Dumnezeul biblic e doar un personaj fictiv, iar biblia o carte sf buna?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

De acord cu tine sunt vreo 6 miliarde de oameni care traiesc in prezent, crestini sunt doar vreo doua miliarde, din care multi doar la numar, habar n-au ce e cu povestea asta, dar din inertie se declara crestini. Deci majoritatea oamenilor sunt de acord cu tine.

15 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

SF inseamna "science fiction", iar biblia nu contine niciun pic de stiinta. Deci e doar fictiune amestecata cu povesti istorice.

| drutzix a răspuns:

E cam aiurea sa spui ca Biblia e o carte sf buna. Ar sta mai bine in categoria fantezie nu sf. Cat despre calitatea lecturii. meh nu e chiar asa buna.

| WR104 a răspuns (pentru drutzix):

Bau

| drutzix a răspuns (pentru WR104):

M-ai speriat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestirile din Biblie din punct de vedere istoric sunt in mare parte adevarate.
Dar din cauza traducerilor, modificarilor, eliminarii anumitor carti, adaugarea altora a devenit o carte spirituala dintr-o carte istorica.

| ubox7007 a răspuns:

Dumnezeu in opinia mea nu exista ca si persoana, pentru mine Dumnezeu este acea voce care imi spune cand fac ceva gresit ca este gresit. Dumnezeu este toti oameni, de acea dumnezeu vede tot, caci el este "lucrul bun din noi", orice vad eu vede si el, caci El este si o bucatica in mine, daca toti ne-am ajuta aproapele nu ar fi nevoie sa vina cestio ceva forta blah blah bla care sa faca bine, Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista, e ceva gen Dumnezeu ti-a dat puterea sa faci nu ca sa stai degeaba. O lume mai buna nu se primeste se construieste. De aceea pentru mine Dumnezeu este un concept pentru nastere si pentru binele din toti oameni asa ca toti ar trebui sa ascultam de Dumnezeu, numai sa ne deschidem un pic interiorul si sa ne intrebam daca nu simtitim ok cu ceea ce facem.

| Chimied a răspuns:

"Si lumea vrea sa vada minunea ca sa creada,
Da' pana vezi Lumina iti trebuie' credinta oarba."
De ce crezi ca oamenii cu credinta nu se leapada de Dumnezeu? Pentru ca L-au cunoscut, Il iubesc si nu pot trai fara El. Dumnezeu exista! Termina cu prostiile astea ca habar n-ai ce vorbesti. Pace!

| zaza675 explică (pentru Chimied):

Nu, habar n-ai tu ce spui.
Credinta oarba, serios? Iti ofer o piatra, si-ti spun ca asta e Dumnezeu, tu cu credinta ta OARBA, o sa crezi?
Oameni prea naivi...
Dumnezeu nu-i ala cu barba de te asteapta-n cer sa te arda, asa cum induce biblia.
Da. Dumnezeu exista, eu n-am spus ca nu exista, am zis ca cel biblic nu exista!
Dumnezeu e energie!

| Chimied a răspuns (pentru zaza675):

Bun, Dumnezeu exista. Esti de acord cu asta. Daca in Biblie se vorbeste de Dumnezeu si cum este El, de ce ti-l imaginezi altfel? Crezi ca Biblia spune doar "Dumnezeu exista" si restul sunt minciuni? Citeste MACAR 5 minute in fiecare zi din Noul Testament, si o sa-ti schimbi parerea. Numai bine!

| zaza675 explică (pentru Chimied):

Am citit si din biblie, nu tot, dar cat sa-mi fac o parere si sa nu mai vorbesc din auzite, si-am ajuns la concluzia ca-mi pierd timpul citind aberatii in care oamenii nu numai ca au atata incredere, dar si investesc.
In primul rand Dumnezeu e doar un nume, asa cum e Allah, cum e Zalmoxis, si alti zei venerati. Credina mea depaseste credinta multora care cred in Dumnezeu, pentru ca majoritatea cand au o problema, cand patesc ceva, tind sa dea in D-zeu, considerandu-l vinovat.
Pentru mine D-zeu e energie, lumina, iubire, niciodata nu pot da vina pe acestea, ceea ce se intampla sunt doar consecintele a ceea ce noi facem. Doar ca 90% din acesti habotnici, totusi, la greu, au taria de-a se indoi.
Ori eu ii cred pe ei, pentru ca e destul de nasol sa crezi in Dumnezeul biblic, sa crezi ca el face minuni pocnind din degete.
P.S: Daca am analiza aspecte din biblie, D-zeu nu e chiar ala bun, asa ca imi pastrez credinta mea, intr-un "Dumnezeu" doar al meu, si biblia o consider o carte sf manipulatoare, asta ne demonstreaza numarul enorm de lacase culte din Romania.

| zaza675 explică (pentru Chimied):

P.S 2: Fara pic de rautate, despre Harap Alb, ce ne poti spune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru zaza675):

Ai luat-o rara badie si ai sa ajungi unde ajung toti.de ce? fiindca ala e capatul de drum pe care ai ales sa mergi.care e? vei muri si vei vedea.

| Inception a răspuns:

Da ai dreptate biblia este o carte sf. (sfântă)

| AnniaAKN a răspuns:

Atunci care-i autorul?