| VasileBen a întrebat:

Dupa ce Adam si Eva au pacatuit, unele plante au inceput sa aiba spini, sa urzice, unele animale au inceput sa aiba corpul pregatit sa vaneze alte animale atat pe uscat cat si in ape. Inainte de pacat animalele domestice erau cele care aveau sa traiasca in preajma omului.

Corect?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Natura toata insemnand plante, copaci, animale, toate acestea erau destinate omului.Erau toate intr-o armonie cu omul,de fapt toate le-a facut Dumnezeu pentru om ca sa fie omul ca un fel de Dumnezeu,adica el nu ne-a creat sa ne faca robi,noi am fost facuti dupa chipul si asemanarea Sa, adica totul ne-a fost oferit, Adam a pus numele la toate animalele si toate ne-au fost oferite din dragostea Lui Dumnezeu,deci nu doar cele domestice.
Iar noi dupa cadere am pierdut darul,adica in sensul ca in lumea asta fizica experimentam durere fizica de la cadere, a trebuit sa muncim ca sa ne castigam painea, animalele au inceput sa se omoare intre ele, etc.
Omul si acum este stapan peste ele, dar cum se spune, natura s-a intors impotriva omului in momentul in care am ales sa ne departam de Dumnezeu prin pacatul primordial.

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Steregoi nu mai fuma prostii.

| K9noua a răspuns:

Efectiv, se numeste evolutie, iar acele plante au dezvoltat chestia aia ca sa nu le atingi laughing) google it (biologie, chimie, istorie, religie)