| OctavianDanielMaria a întrebat:

Adam si Eva aveau organe sexuale? Ca se stie ca dupa ce au "pacatuit" le-a "zis" Dumnezeu sa creasca si sa se inmulteasca.Dar e o problema, de fapt doua.Se deduce ca Adam si Eva erau copii, a doua problema e ca daca nu pacatuiau, nu mai existam noi.Plus ca nu scrie nicaieri despre imbtranirea omului.

25 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Da, aveau.
2. "Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.
Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pământ." (Geneza.1:27,28)
Deci i-a făcut oameni maturi dar și cu capacitatea de reproducere mai înainte de căderea lor în păcat.
3. Dacă nu ar fi păcătuit, nu știm care din noi s-ar fi născut și care nu, după cum nici acum nu știm. Dar faptul că existăm este o minune. Dacă nu am fi existat... nici nu vreau să mă gândesc la așa ceva.
4. Moartea nu vine întotdeauna instant. De altfel aceasta este un element străin de Dumnezeu care nu exista la creațiune, și ea nu trebuia să existe în lume.
Dar este mai bine că aceasta există doar aici pe planeta noastră, și nu și pe alte planete populate de bărbați, femei și copii care nu au cunoscut moartea și nici îmbătrânirea, ci doar au auzit de ele.
Enoh, Moise și Ilie sunt 3 oameni despre care știm că au fost luați la cer. Cu siguranță că natura lor a fost schimbată, și urmele morții și ale bolii au fost îndepărtate de pe chipurile lor. Ei acum se bucură de viața veșnică, își împărtășesc experiența lor de pe pământ cu toate acele ființe necazute în păcat de pe alte planete. Cum ar fi fost daca am fi în locul acelor planete necazute în păcat? Nu știam de moarte, boală și nici o altă suferință. Dar ni s-ar fi strâns inima la durerea și suferința de pe pământ. Pentru că tot universul suferă din pricina păcatului existent pe pământ, și așteaptă cu sufletul la gură eradicarea păcatului de pe pământ.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

După căderea în păcat le-a făcut haine din piele. Asta înseamnă că cineva trebuie să moară pentru ca omul să supravietuiasca; Cineva a trebuit să moară pentru ca omul să poată trăi iarăși veșnic ca la început; Cineva a trebuit să moară pentru ca omul să fie scos de sub rușinea păcatului. Mielul de jertfă reprezintă pe Domnul Hristos.
După căderea în păcat natura pământului și tot ce este legat de el, atmosfera acestuia s-a schimbat. S-a schimbat și omul. Dacă până atunci întalnirea, comuniunea zilnică cu Dumnezeu era o plăcere, după păcătuire a apărut teama de El, distanțarea.
Ne este greu să ne imaginăm cum au fost lucrurile la început. Cu cât mai mult ne este imposibil să ne imaginăm cum vor fi la finalul acestui pământ, când lucrurile vor fi mult mai frumoase decât cum au fost la început!
„Lucruri pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, aşa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc." (1Corinteni.2:9)

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Anonimg eu nici nu m-as mai stradui sa raspund acestui infam, care citeste biblia precum un sectant!
si inca ceva un preot mi-a zis candva ca oricate argumente ai avea nu incerca sa convingi un ateu de existenta lui Dumnezeu, pur si simplu nu va merge.
Lasa-l in bezna lui cu credinta in stele si Univers...totul s-a creat din nimic zic eu, lasa-i asa pe atei ca iti bati gura de pomana!

| Cksihja a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă presupui că cei 930 de ani sunt de fapt luni atunci Adam a trăit 77 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Pentru mine este o plăcere să le vorbesc oamenilor despre Dumnezeu. Timpul este dușmanul meu. Ateii nicidecum. Poate mai rău este cu ortodocșii practicanți.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Deci si tu esti sectant happy

| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu sunt crestin, Biblia pentru mine este un intreg draga satanistule, stiu foarte multe despre religie si credinta dar nu ma dau mare pe aici. Nu stiu daca eu citesc sau nu Biblia corect dar cel putin eu cred in Dumnezeu.Tu pui prea multe intrebari la care nici nu cauti raspunsuri doar ca sa dezbini, exact ca satana!
Vezi-ti de borsul tau acolo nu te lua de credinta mea cum nici eu nu ma iau de a ta!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca esti ateu fii ateu, dar de ce mai citesti Biblia? E ca si cum nu ti-ar placea sa asculti manele dar o faci, nu inseamna ca esti o persoana ipocrita?
Incerca sa ne respcti mai mult pe noi crestinii si in speta ortodocsii caci cu intrebarile tale si raspunsurile aferente bati in noi, eu promit ca numai zic nimic de rau de atei niciodata, caci nu am nimic cu nimeni de impartit e alegerea fiecaruia, insa nu ne arata cu degetul ca si cum am fi prosti pe cei care credem, repet e alegerea fiecaruia.
O zi buna

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu,e foarte bine cum e el, ideea este ca esti sectant cand ai un paragraf din Biblie si il faci religie, astea sunt sectele pe scurt...cand ai Biblia ca intreg nu te mai numesti sectant, deci noi ortodocsii nu suntem sectanti cine te-a mintit! Mai invata dogmatica.

| Simpatic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca tu crezi ca castigi ceva din contraziceri e treaba ta.
Spune-mi daca vrei un lucru in viziunea ta cine a creat Universul? Big-bang-ul, niste extraterestri, s-a creat singur etc?

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Si eu sunt.winking

Răspuns utilizator avertizat
| alina2k18 a răspuns:

Nu stiu ca nu le-am facut controlu laughing aferent.