| kira30 a întrebat:

După toate aceste constatări, te întreb din nou: Eşti tu sigur că nu există Dumnezeu? Oare poţi tu şi azi să repeţi vechea deviză a ateismului: „Cred numai ce văd"? E curios cum tocmai în perioada când se afirma mai mult lucrul acesta, s-au făcut cele mai multe descoperiri în lumea nevăzutului. Nu au fost la întâmplare, ci Dumnezeu a făcut de ruşine pe oamenii de ştiinţă necredincioşi, tocmai prin descoperirile ştiinţei. Astfel au fost descoperite ultrasunetele, adică sunete cu frecvenţe înalte ce nu pot fi percepute de urechea omenească, dar deşi nu le auzim, ele există; apoi au fost descoperite o seamă de raze: raze X, raze infraroşii, raze cosmice, ce nu pot fi percepute de ochiul nostru; o seamă de radiaţii: radiaţii ultraviolete, radiaţii nucleare, radiaţii gama; o seamă de unde: unde liniare, unde plane, unde sferice, unde lungi, unde medii, unde scurte şi ultrascurte; au fost descoperite vreo 30 de particule ale materiei: protoni, electroni, neutroni şi pozitroni, mezoni şi pioni, particule sigma şi lambda antiprotoni, antineutroni şi antihiperoni. Ai văzut tu ceva din toate acestea? Mai poţi să zici: „Cred numai ce văd"? Oare nu ţi-a astupat Dumnezeu gura? Nu te-a făcut El prin ştiinţă să crezi ceea ce nu vezi?

Dacă toate acestea pot să existe, fără ca tu să le vezi, oare nu-ţi dai seama că tot aşa Dumnezeu poate să existe fără ca tu să-L vezi? Dacă în lumea înconjurătoare pot fi atâtea de care tu nu eşti conştient, nu e oare o nebunie să spui că nu există Dumnezeu, fiindcă tu nu îl vezi? Şi iarăşi te întreb: eşti tu sigur că nu există Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Tu esti sigur ca exista? Daca da, spune-mi de ce.

| Zenit313 a răspuns:

"Eşti tu sigur că nu există Dumnezeu?"

Nu putem sa demonstram ca NU exista,dar nu avem nici cea mai mica doava care sa'i confirme existenta!

"Ai văzut tu ceva din toate acestea?"
Toate acestea pot fii demonstrate, Dumnezeu NU.
Te rog sa mai treci pe la ora de fizica sau chimie.

"Şi iarăşi te întreb: eşti tu sigur că nu există Dumnezeu?"

Nu pot sa fiu sigur ca NU exista, pentru ca nu am cercetat tot universul, suntem in urma d.p.d.v. stiintific, nu avem nici o dovada.

Ai spus ca Universul este prea mare ca sa spunem ca NU exista Dumnezeu.

Dar atunci de ce esti tu sigur ca EXISTA?! rolling on the floor)

| kira30 explică (pentru Zenit313):

Te-as sfatui sa te documentezi despre lumina de la Ierusalim.Este o minune, o dovada ca Dumnezeu exista.

| M25M a răspuns:

Dupa toate acestea te intreb din nou: De ce nu dai link-ul direct sau precizezi sursa? http://www.theophilos.3x.ro/......nezeu.html

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

Http://www.youtube.com/watch?v=pd-o8ineMuE

Tu trebuie sa te mai documentezi :))
Nu este nici o lumina care vine din cer, nu este nimic filmat sau fotografiat.
Tot ce este filmat este un popa care intra in mormant si iese cu lumanari imuiate in sulf lichid.

Acum nu stiu ce argumente mai ai..in fine, tot o sa gasesti tu ceva! :))

| M25M a răspuns:

„Cred numai ce văd"? -- Nu stiu care este devizia oficiala a ateismului insa nu cred ca este asta. Asta nu este un argument al ateilor, sau acel care vine cu acest argument este prost.

De ce Dumnezeu si nu Brahma sau Zeus sau Odin sau Horus?

Este o posibilitate ca un zeu sa existe insa eu nu cred in probabilitatea acesteia.

| C0nstantin a răspuns (pentru kira30):

Lumina de la Ierusalim dragul meu este un trec ieftin :)) cauta si documenteaza-te :))
http://www.descopera.ro/......nselatorie
Tu habar nu ai ce vorbesti, doar te bagi in seama si te faci de ras. Pune mana citeste, cauta, documenteaza-te si cultiva-te ca pe viitor sa ai habar pe ce lume traiesti. Si pe viitor cauta sa pui o intrebare care sa nu fie copiata de pe vreun site de 2 bani de genul: http://www.theophilos.3x.ro/......nezeu.html

| C0nstantin a răspuns (pentru Zenit313):

Unii is cum is laughing, dar la unii le mai si place sa semnalizeze laughing)

| RAY a răspuns:

Fi serioasa de cand ateismul inseamna a crede cea ce vezi unde scrie in definitia lui asa ceva?
in primul rand nu EXISTA NICI O DOVADA NICI CEA MAI MICA CA EXISTA DUMNEZEU desi de ce sa cred in fantezi?

| Zenit313 a răspuns (pentru C0nstantin):

Macar sunt amuzanti cand incearca sa poarte o conversatie rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt sigur ca nu exista, dar nici nu sunt sigur ca exista. Oricum, nu-mi pasa.

| C0nstantin a răspuns (pentru Zenit313):

Daca ai vazut filmul The Dictator e acolo o faza in care zice Sacha Cohen: "You seem educated... I love it when women go to school, it`s like seeing monkeys on roller skates. It means nothing to them, but it`s so adorable for us..."

| Zenit313 a răspuns (pentru C0nstantin):

Acest citat este valabil credinciosilor, pentru ca oricum nu cred nimic din ceea ce se preda la scoala!
Pana la urma, dupa logica lor minunata, omul nu a evoluat, a fost facut din LUT suflat cu MAGIE! laughing

Am vazut filmul si am retinut acel discurs celebru!

| imale a răspuns:

Dumnezeu exista, si dovezile sunt multe. Doar ca, lumea incearca sa ii ia locul lui Dumnezeu, cu teorii stiintifice. Cine crede in Dumnezeu castiga totul, cine nu crede pierde totul. Fiecare crede ce vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Pacat ca aia nu e vechea deviza a ateismului. Cred in ce si in cine vreau eu si nu in cine vrei tu. Aceste argumente se pot aplica pentru toate zeitatile posibile circa 20000. Crestinul inca nu a inteles ca orice argument in favoarea zeului sau se poate aplica si altora.
Dumnezeu nu exista pentru ca nu poate exista. Dogma crestina mi se pare puerile, copilareasca, imorala si invechita.
Nu cred in dumnezeul crestin doar de dragul de a crede, sau pentru ca asa obisnuieste lumea sa faca. Am supus notiunea de Dumnezeu logici, iar dupa parerea mea acesta nu poate exista.
"Dumnezeu poate fii perceput doar prin credinta ". Oricine, orice poate fii perceput prin credinta.

| dorelmarc a răspuns:

In.aceasta.rubrica...RELIGIE.sant.mai.multi.atei.decat.crestini.si.dau.raspunsuri.mai.multe.decat.ceilalti.oare.cine.lucreaza.prin.ei.cind.sant.atat.de.impotrivitori.venind.cu.blasfemi.la.adresa.Lui.D-zeu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru gorlan):

Pai stii cum e. Cand iti da zeul tau o flegma magica intre ochi sa te creeze....iti cam pierzi apetitul pentru magie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu "Cred doar ce vad" e o idiotenie si nici un ateu nu o va spune. Cu cateva "trucuri" pot sa-ti pacalesc simturile extrem de usor. Ai fost la un spectacol de magie? Ce zici, oamenii aia au puteri magice iar chestiile alea chiar dispar si apar nu? Din cauza asta cand ceri dovezi sau cand testezi ceva nu te bazezi doar pe simturi.

Cat despre exemplele tale, da, sunt multe lucruri nu pot fi vazute cu ochiul liber. Realizezi ca tu stii de toate acele lucruri pentru ca au fost descoperite cu adevarat nu? Folosind anumite aparate, diversele chestii pe care tu le stii acum se pot masura/testa/vedea/auzi/etc.

Pentru zeul tau tu folosesti un dumnezometru?

Oricum nu are rost sa mai continui, cu subiectul acesta ai dat-o in bara grav cu atat mai mult cu cat toata ideea pleaca de la o premiza gresita.

Cat despre site-ul ala... e penibil. Citeste ceva cu adevarat folositor.

| Zenicide a răspuns (pentru M25M):

A copiat de pe bisericiarad :) http://bisericiarad.ro/articol.php?id=363 ^^
About 278 words exactly matching 9% of the page. :))

| Zenicide a răspuns:

Toate "alea multe" pot fi detectate confirmandu-le existenta, dumnezeu cum se poate detecta?