| NutellaVsFinetti a întrebat:

Dupa voi cat de importanta este religia?
Nu e suficient sa fii doar crestin? Chiar daca asta presupune sa nu-ti faci semnul crucii sau sa te rogi sfintilor, sa mergi la biserica, dar sa crezi in Dumnezeu si sa te rogi in felul tau?

29 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Si, trebuie sa te ghidezi dupa niste invataturi sau legi nu? Deci care sunt acele legi si invataturi? ti le faci singur? ori de unde? explica-ne happy

| MMihai a răspuns:

Înseamnă că îți faci religia ta
care are mai mult
sau mai puțin treabă
cu religia creștină.

| EmaS a răspuns:

Nu o confesiune sau o denominatiune ne da mantuirea ci o relatie personala cu Dumnezeu prin trairea dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Cand vom fi la judecata nu vom fi intrebati din ce confesiune am facut parte.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Dar o sa te intrebe de ce erai impotrva celorlalte. Asa ca iti iei portia de iad.

| Crâstoşelul a răspuns:

Religia este un căcat pentru mine.

| milan9 a răspuns:

A fi creştin înseamnă a avea o religie!

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| NutellaVsFinetti explică (pentru SaveTheNature):

Da iti faci singur regulile,
Tu decizi ce e bun si ce rau din toate regulile practicate de o religie anume de ex ortodoxismul.

| milan9 a răspuns:

Spui că nu conteaza religia ci credinta, dar credinţa = religia. Iată de ce:

Biserica reprezintă suma anumitor PRINCIPII concrete şi inconfundabile, ea formează "un corp distinct" care nu se interpretează aleatoriu.

Acest "un corp distinct", această "realitate distinctă" putem să o numim fie credinţă, fie religie... Asta reprezintă Biserica! Ceva concrte! Ceva exact! Fără interpretări, fără variante, fără confuzie! happy

Biserica este comunitatea celor care cred în Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, care păstrează ierarhia harică instituită de Hristos, sacramentele de transmitere a harului, care păstrează nealterate învăţăturile apostolice ale primelor comunităţi creştine...
Numai bine! happy

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu nu sunt impotriva unei religii anume.

| Maxim96 a răspuns:

Este numai o singura cale spre matuire.Anume biserica apostolica pe care au intemeiat-o apostolii pe baza invataturilor lui Iisus. Ziua de nastere a ei este de ziua pogorarii Duhului Sfant.
"Un Domn, o credinta, un botez"
"Pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui."

| Maxim96 a răspuns (pentru Maxim96):

Zice clar cã Hristos a întemeiat o Bisericã ce va rãmâne în veac. Urmeazã cã bisericile protestante nu pot fi aceastã Bisericã, fiindcã ea e una, în vreme ce ele sunt o multime, si nici nu au fost întemeiate de Hristos, ci de oameni, la mai bine de paisprezece secole dupã El.
Putem conchide cã aceastã Bisericã este una, cã dureazã pânã astãzi si cã are o unitate de credintã.

Cele vreo 400 de biserici protestante sunt toate convinse cã au o învãtãturã justã, dar ele sunt în contradictie unele cu altele. Aceastã absentã a unitãtii de credintã demonstreazã cã ele nu sunt niciuna Biserica lui Hristos (si asta chiar lãsând la o parte faptul cã ele nici n-au fost întemeiate de El).
Bisericile protestante n-au fost întemeiate de Hristos, ci de oameni, mult mai târziu si - cât priveste credinta - sunt în dezacord între ele si cu Biserica apostolicã.
Biserica Romei propune o învãtãturã contrarã celei a Bisericii primelor secole, asa cum dau mãrturie Sfintele Scripturi si Pãrintii - si mai ales Sfântul Grigorie cel Mare, papã al Romei în secolul al VI-lea.
Biserica Ortodoxã a fost întemeiatã de Hristos, ea existã de o manierã neîntreruptã de atunci si pânã astãzi, si a pãstrat aceeasi credintã pe tot timpul existentei sale

| iubesc a răspuns:

Pentru mine religia e foarte importanta, nu e suficient sa fii doar crestin ci sa crezi, sa te rogi, sa faci acte de caritate, sa mergi la Biserica.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ba esti, de ce te numesti penticostala?

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Cele vreo 400 de biserici protestante sunt toate convinse cã au o învãtãturã justã, dar ele sunt în contradictie unele cu altele."
Esti mancat, in iad cu tine, majoritatea are dreptate.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu sunt un copil de Dumnezeu.

| Maxim96 a răspuns (pentru Hombre):

Cu ce au dreptate?

| Mikhtarian a răspuns:

Religia nu se rezuma la " ma inchin si merg la biserica pentru ca toti se duc " NU FRATE.
Trebuie sa te identifici cu aceea religie, sa te rogi din suflet pentru ca simti, sa faci totul gandindu-te inainte daca e bine daca e rau, sa ajuti aproapele chiar daca el n-ar face asta pentru tine.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Mikhtarian):

Mda, ai strapuns viata mea de zi cu zi?laughing

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Vezi, totusi esti intr-o mare eroare, exista o mare diferenta intre Religie si Credinta.
Religia, se refera la zeii, religia monoteista(un singur zeu) sau politeista(mai multi zeii) din care se trag cele 3 religii.
Credinta, pleaca din interiorul fiecaruia, de-a crede in divinitate relatia divinitate -om. directa fara popi! am zis ca nu ma mai bag, dar i-mi place sa mai scot in relief greselile unora care sunt intro mare eroare/

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Spuneam doar că a fi creştin, înseamnă a avea o religie!
Divinitate = Religie

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Divinitatea =religie (greseala mare, talmudul, considerata o carte sfanta promoveza rasismul.)deci nu mai amesteca divinitatea cu religiile, nu au nici o treaba religiile cu divinitatea. eu cred ca tu ori vb in necunostinta de cauza, ori o faci intentionat sa-i duci in eroare pe astia care se afla pe acest sait si asa intoxicati pana in maduva spinarii

| RaduMD a răspuns:

A crede in Dumnezeu si "a te ruga in felul tau" este un pas mare inainte, dar nu este destul. Cu timpul, poate deveni periculos, din motivele aratate de cei care au postat mai inainte. Biblia ne arata ce faceau primii crestini ai Bisericii primare: se adunau laolalta si "frangeau painea" in adunari euharistice. Adica slujbe. Tot asa sunt chemati sa faca si crestinii zilelor noastre, fiindca nimeni nu se poate salva de unul singur.

| dragos38 a răspuns (pentru RaduMD):

Sa se salveze de la ce?

| dragos38 a răspuns (pentru RaduMD):

Daca,vei avea ocazia vreodata sa citesti ''Istoria razboiului Iudeilor impotriva Romanilor'' relatata de Flavius Iosephus un Istoric evreu care s-a nascut in anul 37 pe vremea lui Cligula vei observa ca nu apare nici un profet, nici o minune, savarsita de asa zisul Isus, nici macar invierea, daca s-ar fi intamplat cu siguranta ar fi relatat-o, si ar fi aparut in Istoria razboiului dintre evrei si romanii aceasta istorie este descrisa cu lux de amanunte, si tot in aceasta carte el descrie si sarbatoarea pastelui, care se desfasuara in fiecare an.In nici un caz invierea lui Isus asa cum ne pacalesc popii.ha,ha,ha,

| RaduMD a răspuns (pentru dragos38):

1. Raspunsul tau este off-topic. Intrebarea era daca poti fi "crestin de unul singur", si nu daca Isus a existat ori daca a facut miracole.
2. Ceva ma face sa cred ca tu insuti nu ai citit lucrarea lui Flavius Iosephus, ci numai articole despre ea. Altfel, daca ai fi citit-o, ai fi stiut ca autorul vede in Isus pe Mesia.
3. Pastele se desfasura in fiecare an la evrei. Nici nu e nevoie sa citesti pe Flavius Iosephus, ci e suficient sa citesti Biblia. Dar tu, nici pe aia nu ai citit-o.
Nu e niciodata prea tarziu.

| dragos38 a răspuns (pentru RaduMD):

Am lucrarea salvata pe calculator nu trebuie decat sa o scot la imprimanta/m-am uitat pe sarite peste ea. cuprinde 200 si ceva de pagini, gresit autorul nu vede asa ceva decat un om care zbiara ca un smintit pe stazile acelea ca sa nu mai zic de pasti care se desfasuara in fiecare an dar in nici un caz acele sarbatori nu inseamna invierea asa numitului Hristos ci inseamna altceva nu zic te las pe tine sa-o citesti daca esti curios.plus de asta vad ca ma faci sa ma repet nu a pomenit de nici o minune sau de o inviere sau de o rastignire asa numitului hristos biblia nu am citit-o decat putin nici nu trebuie sa=o citesti ca sa-ti dai seama ca este plina de jigniri la adresa divinitatii/cei care au scris-o erau semisalbatici divinitatea nu este antropomorfa.deeci autorul nu a vazut pe nici un mesia a vazut niste profitori care spuneau ca vin in numele divinitatii iar despre acel Isus un smintit care zbiera pe strazile acelea

| milan9 a răspuns (pentru RaduMD):

"Ceva ma face sa cred ca tu insuti nu ai citit lucrarea lui Flavius Iosephus, ci numai articole despre ea. Altfel, daca ai fi citit-o, ai fi stiut ca autorul vede in Iisus pe Mesia."
Foarte bine punctat! happy

| dragos38 a răspuns (pentru RaduMD):

Probabil si tu esti vreun sectant sau religios

| dragos38 a răspuns (pentru RaduMD):

Intrebarea area legatura si cu Isus, doarece religia aceasta care se face vinovata de exterminarea a peste un miliard de oamenii (religia crestina )vine de la Cristos.''cine nu este cu mine, este impotriva mea''(omoratii pe toti asta au facut cei care au venit in numele lui Hristos)si repet in ochii Istoricului Iosephus Isus era un smintit citesti-o, doar 2-3 randuri sunt dedicate acelui personaj din 208 pagini in rest sunt descrise luptele care au avut loc intre iudeii si romani si bine inteles distrugerea templului.