| Alexutzapoopuic a întrebat:

ca sa devii ateu trebuie sa faci ceva sa te duci la biserica sa zic ca numai crezi sau doar nu mai crezi in dumnezeu nu te mai rogi si nu mai mergi la biserica?

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Trebuie doar sa nu crezi in divinitate, dar poti sa mergi si la biserica si sa te si rogi daca vrei, numai ca nu vad rostul din moment ce nu crezi.

| Inferno a răspuns:

Ce anume?

| Inferno a răspuns:

Eu nu merg la biserica.

| Inferno a răspuns:

Sa inteleg ca r trebui sa stam numai prin biserici?

| RAY a răspuns:

Ce ateu esti daca te duci la biserica si te si rogi in ceva ce nu crezi ca exista?
ateu inseamna liber cugetaor cel care crede doar ce poate fi dovedit prin metoda stiintifica
Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei
repetarea acelui experiment de oricine daca nu da acelasi rezultate numai e stiinta si pesudo stiinta
blog =profil

| martzian a răspuns:

Asta e ca aia: "Ce trebuie sa faci ca sa te duci in iad?" Raspunsul e nimic... happy

Credinta e personala. Mersul la biserica nu te face credincios, cum bine a spus Inferno.