| aabaaab3278 a întrebat:

Tu, ca si crestin, de ce faci semnul crucii? Obiectul pe care a fost chinuit Iisus, si pe care a si murit?

17 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Efectul de turma

| 愛日本 a răspuns:

Aha,tu esti userul ala care scoate numai prostii pe tastatura aia, mai si jegmanesti
La tine oricine nu crede in prietenii tai imaginari e prost? Vai de tine atunci...''domnul'' sa te ajute laughing

| ania a răspuns:

Nu cred că are aşa de mare relevaţă pe ce obisect a murit Mântuitorul.Important e să credem că a murit pentru păcatele noastre ca să putem fi iertaţi.

| Doub a răspuns:

Eu, ca şi creştin, nu fac semnul crucii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu care a daramat portile iadului, eliberand pe cei de acolo, si cu care a biruit osti aratandu-se acest semn pe cer, si cu care ne insemnam noi crestinii fiinta, ca si cu o arma ori pavaza de aparare impotriva a tot ce poate vatama fiinta noastra in chip vazut si nevazut.ai grija sa nu ajungi vrodata sa-ti faci cruce cu limba in gura asta fiind singura ta alternativa, fiindca o sa-ti aduci aminte de vorbele mele dar si de ale tale scrise aiurea pe aici.si atunci va durea fratica, fiindca Dumnezeu nu bate cu parul.

| SuNaM a răspuns:

Ai grija, cine spune fratelui sau nebun este vrednic de gheena.

| Userrr a răspuns:

Probabil pentru a ne arata respectul fata de El...thinking

| aabaaab3278 explică (pentru Userrr):

Prin a face semnul care l-a chinuit si pe care a murit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Tie ti-e rusine de semnul Fiului Omului, al lui Hristos cel rastignit, dar Sfantul Apostol Pavel se lauda cu el. Galateni 6:14

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

laughing mie sa-mi fie rusine? de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pari a te jena sau rusina de semnul Sfintei Cruci.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi-e jena, mi-e inexplicabil de greu sa inteleg de ce veneram un obiect sau semn, cum vrei sa-i zici, pe care cineva a murit si a fost chinuit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Poate ca e cazul sa te catehizezi, daca vrei sa intelegi de ce este cinstita Sfanta Cruce a Domnului nostru Iisus Hristos.

http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/? p=324

| AdiTorrent7 a răspuns:

'Pentru noi cei care ne mantuim semnul crucii este puterea lui Dumnezeu". Corinteni 1, 18

| krazzy a răspuns:

Pentru ca noi ne insemnam, cu Semnul Sfintei si de Viata dadatoarei Cruci, nu cu obiectul, ci cu semnul, da, adica cu palmele Lui Dumnezeu intinse pe Cruce, cu Dragostea si Iubirea divina a Fiului Lui DUmnezeu, a Domnului nostru Iisus Hristos, care a stat pe ea, practic cruceaa fost prefigurata si de Moise la Marea Rosie cand a stat cu mainile intinse, ca sa aratecelor ca tine, frate drag, ca Sfanta Cruce nu esteun obiect, nu este un lucru de luat in ras, ci este felul in care ne-a randuit Dumnezeu mantuirea si mie si tie, indiferent ca tu crezi sau nu acest lucru sau idiferent ca parerea ta nu este asa, ortodoxia si crucea tot de-a dreapta LuiDumnezeu vor sta, ca asa m-A luminat Preasfanta Treime si Maica Domnului ati da replica ca sa nu te mai indoiesti de Dreapta cale si din veac randuita Biserica a Sa, ce este Ortodoxia!

| corinelmik a răspuns:

Daca faci un semn inseamna ca il si venerezi? Nu stiu daca e bine s-au nu sa faci semnul crucii dar cred in Dumnezeu si in nimic din ce este pe pamant.Nu imi fac griji de lucruri marunte.

| JayLuckyLuciano a răspuns:

E o prostie. Eu cred in dumnezeu, dar nu si in biserica. Biblia si restul sunt interpretari gresite ale trecutului nostru in care am fost vizitati de o rasa superioara, iar omenirea la un nivel destul de jos i-a considerat zei, sfinti etc. Dumnezeu exista, dar tot ce tine de biserica e un fals. Nici preoti nu stiu asta, mai putin cei care sunt in varful masoneriei.