| mentholinks a întrebat:

E pacat sa consumi droguri? Chiar daca esti dependent si reprezinta o necesitate ca mancarea sau ca sexul?

11 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Da, este pacat, pentru ca drogurile iti distrug viata si sanatatea, chiar daca din perspectiva unor atei aproape nimic nu mai este pacat.
Una e o necesitate naturala, alta e dependenta creata artificial, adica un rau facut cu mana proprie.

| AndreiiAndrei a răspuns:

Sexul nu este o necesitate happy

| mentholinks explică (pentru AndreiiAndrei):

Dar ce este? Eu daca nu fac sex zilnic nu pot sa mananc.

| RAY a răspuns (pentru AndreiiAndrei):

Nu este pentru tine

| Qasim a răspuns (pentru AndreiiAndrei):

Poate sexul nu este o necesitate pentru aceia care isi arunca sămânța, insa pentru oamenii normali sexul este absolut necesar. Apropo, in crestinism masturbarea nu este un pacat? ONAAAAN

| milan9 a răspuns (pentru Qasim):

Malahia este un pacat desigur... Era inclusa si malahia in declaratia colegului care a spus ca sexul nu este o necesitate vitala (precum macarea). Este un impuls vital. Puternic. Controlabil atunci cand iti propui.

| Qasim a răspuns (pentru milan9):

Deci tu vrei sa insinuezi ca Malahia (mastrubarea) este egala cu sexul. Este acelasi lucru?

| danut a răspuns:

Da este pacat sa consumi droguri deoarece este incalcarea poruncii lui Dumnezeu care spune: Sa nu UCIZI.
Dumnezeu a lasat sexul ca o placere in cadrul FAMILIEI nu ca o necesitate deoarece sunteti OAMENI, nu animale conduse de instincte.

| milan9 a răspuns (pentru Qasim):

Nu stiu cum ai putut tu sa intelegi ca ar fi acelasi lucru... Nu am spus asta...

| Petrovic a răspuns:

Drogurile distrug viața, sănătatea si corpul care nu ne aparține, ci este proprietatea lui Dumnezeu, Omul fiind sculptura lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici alea 2 nu sunt dependente pentru unii oameni.