| ateu123 a întrebat:

E religia o Pseudoştiinţa? Pseudoştiinţele pot fi identicate prin prezenţa uneia din următoarele caracteristici:
prezentarea de afirmaţii şi teorii fără legătură cu rezultatele experimentale obţinute;
prezentarea de afirmaţii care nu pot fi verificate sau dovedite false, violând falsificabilitatea;
prezentarea de afirmaţii care contrazic rezultatele experimentale cunoscute;
neoferirea posibilităţii experimentale de a obţine rezultate reproductibile;
evitarea revizuirii rezultatelor de mediul academic înaintea publicării lor, numită ştiinţă prin conferinţă de presă
afirmarea că o teorie prezice ceva deşi nu o face;
afirmarea că o teorie prezice ceva care nu se confirmă în practică;
violarea principiului parcimoniei, principiul euristic care cere alegerea explicaţiei care solicită un minimum de presupuneri adiţionale atunci când sunt posibile mai multe explicaţii viabile;
lipsa de progres spre obţinerea de noi probe ale afirmaţiilor făcute.
Pseudoştiinţa se distinge de revelaţie, teologie sau spiritualitate prin pretenţia de a folosi mijloace "ştiinţifice". Sistemele de idei care se bazează pe cunoştinţe "divine" sau "inspirate" nu sunt considerate pseudoştiinţă dacă acestea nu pretind ele însele că ar fi ştiinţifice sau nu încercă să modifice bazele ştiinţei. De asemenea colecţiile de informaţii practice care nu se pretind a fi ştiinţifice nu sunt considerate pseudoştiinţă.

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai Ray, eu ti-am mai sugerat sa nu te intinzi la discutii cu religiosii, dar tu nu si nu, ca-i Batman. Uite de ce fel de discutii ai parte laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns (pentru ateu123):

Nu, cred și ce spune știința. dar nu cred teoriile neverificate. pentru a crede unele dintre ele imi trebuie mai multă credință (să crezi că lucruzi nevăzute, nedovedite, există) decât în a crede într-un Creator. În plus, toate dovezile duc spre Creator,... de ce aș crede contrariul? sau de ce aș susține contrariul atât timp știința demonstrează clar că viața nu a apărut din nimic.