| ateuNEGATIV a întrebat:

Dupa ce vedeti un documentar macar cautati sa aflati daca e adevarat ce afirma acel documentar? un documentar este menit sa te manipuleze cu ideile din acel documentar sa te faca sa crezi multe lucrurii, azi va voi explica cei pseudostiinta
de ce uni nu cauta ratiunea si se prefera sa creada in lucruri din cat Pseudoștiințele?

Pseudoștiințele pot fi identicate prin prezența uneia din următoarele caracteristici:
prezentarea de afirmații și teorii fără legătură cu rezultatele experimentale obținute;
prezentarea de afirmații care nu pot fi verificate sau dovedite false, violând falsificabilitatea;
prezentarea de afirmații care contrazic rezultatele experimentale cunoscute;
neoferirea posibilității experimentale de a obține rezultate reproductibile;
evitarea revizuirii rezultatelor de mediul academic înaintea publicării lor, numită știință prin conferință de presă
afirmarea că o teorie prezice ceva deși nu o face;
afirmarea că o teorie prezice ceva care nu se confirmă în practică;
violarea principiului parcimoniei, principiul euristic care cere alegerea explicației care solicită un minimum de presupuneri adiționale atunci când sunt posibile mai multe explicații viabile;
lipsa de progres spre obținerea de noi probe ale afirmațiilor făcute.
Pseudoștiința se distinge de revelație, teologie sau spiritualitate prin pretenția de a folosi mijloace "științifice". Sistemele de idei care se bazează pe cunoștințe "divine" sau "inspirate" nu sunt considerate pseudoștiință dacă acestea nu pretind ele însele că ar fi științifice sau nu încercă să modifice bazele științei. De asemenea colecțiile de informații practice care nu se pretind a fi științifice nu sunt considerate pseudoștiință.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

1 răspuns:
| anyia a răspuns:

Despre pseudostiinta puteam citi si eu de pe netwinking
In fine, referitor la problema pe care ai ridicat-o, e o chestie sa stii sa-ti alegi documentare. Chestii serioase, nu ceea ce ofera unii ca sa se dea interesanti. Nu cred ca pe ID, NG(si nu numai) astia fac documentare doar pentru a manipula. Si e important sa nu fii atat de fraier incat sa crezi tot ceea ce vezi si auzi. Eu una nu sunt fan "documentare", prefer sa citesc carti. Insa daca, din greseala, se intampla sa vad ceva interesant, ma uit pana la capat si extrag lucrurile ce mi se par utile. E adevarat ca unii creaza texte cu scopul de a minti un popor care nu are capacitatea de a diferentia o teorie adevarata de una falsa, insa trebuie sa te ridici la un nivel superior. Din pacate, cati prefera sa se uite la un documentar in ziua de azi? Mai "interesant" e facebook-ul sau twitter-ul, adica timpul pierdut degeaba.