| Cracken a întrebat:

E vreo diferenta intre atei si satanisti? Oare chiar e? Eu cred ca nu e nicio diferenta.

31 răspunsuri:
| MaicaStaretaSebastiana a răspuns:

Fiule,este diferenta deoarece satanistii fac lucruri rele, ateii pur si simplu nu cred in Dumnezeu dar nu fac rele.Domnul sa fie cu tine!

| benny a răspuns:

Ateii nu cred in nimic, iar satanistii cred in ce e ma rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e o diferenta, satanistul crede in diavol, ateu neaga existenta si a diavolului si a lui dumnezeu si existenta la toti zei, spiridusi si tot ce e in imaginatia omului

| MortemAeternum a răspuns:

Daca te referi la satanismul modern, la faza cu credinta in Dumnezeu suntem la fel. Dar sa stii ca de multe ori nu vad nici o diferenta dintre un crestin si un satanist modern, doar una, ca acel crestin crede intr-un Dumnezeu creat de propia lui minte.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este o diferenta mre, atei sunt persoane bune la suflet (cativa)Satanasiti il slujesc pe cel rau, ei sun vazuti mai rau decat un ateu de catre crestini happy

| OctoberandApril a răspuns:

devil
exista.in primul rand satanismul este o religie,satanistii avand biblie, biserici, ritualuri si eroi (satanismul "modern" are drept erou propria persoana cel "traditional" diversi demoni)
in vreme ce ateii nu au nimic de genul.

| Kolly a răspuns:

In DEX : ATEU = dept al ateismului, persoana care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarei divinitati.SATANISM = 1.caracter atitudine satanica 2. cult coonsacrat lui satana si raului. Sper ca iti dai seama care e diferenta happy

| FucktheSystem a răspuns:

E vreo diferenta intre creștinism si cretinism? Oare chiar e? Eu cred ca nu e nicio diferenta.

| Bogdanux a răspuns:

Esti orb atunci.

| muffy1 a răspuns:

Lasa trollatu, sau macar fa in asa fel sa fie destept, ca altii chiart pun botu la intrebarea ta si cred ca ai zis serios, si apoi te iau drept prost.

| nesuferit a răspuns (pentru FucktheSystem):

Same!
Cred ca au mai multe lucruri in comun satanistii si crestinii decat atei si satanistii

| unknownn a răspuns:

E o mare diferenta. Satanistii cred in Satan.Ateii nu cred in absolut nimic.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Deocamdată nu văd nicio deosebire între tine şi ambalajul meu de la iaurt.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă nu exista nici o diferenţă, nu mai aveau nume diferite.

| adisuper a răspuns:

laughingdiferenţa ar fi că mulţi preferă să zică că sunt atei şi nu se complică cu atata discriminare cand spun că sunt ˘satanişti˘
p.s. satanismul nu are legătură cu veneratul demonilor/satanei

| Shaoran a răspuns (pentru MaicaStaretaSebastiana):

Maica, este cel putin ciudat raspunsul Dumneavoastra... Iertat sa fiu ca indraznesc a va contrazice.
Dar diferenta este alta. Satanistii se inchina diavolui iar ateii resping existenta lui Dumnezeu.
Satana inseamna din cate stiu "impotrivnic", impotriva a ce? A lui Dumnezeu! Astfel un ateu este tot "impotrivinic".
Diferenta primara este de practica ( o diferenta intr-adevar foarte mare). Si mai este si diferenta de constientizare, satanistii stiu ca Dumnezeu exista, dar aleg alt "domn",
Doamne ajuta.

| Rapplex a răspuns:

Cu greu ma abtin sa nu te jignesc(prostia ta fiind deosebit de mare), dar iti voi explica frumos.Ateii nu cred in divin, si divin nu inseamna doar D-zeu, ci tot ce tine de divinitate(ingeri, zei(si Satana e mai nou un fel de zeu, echivalentul lui Seth de la egipteni). Deci e o foarte mare diferenta intre atei si satanisti. Poate intrebarea era menita sa jigneasca unele persoane, dar nu ai facut decat sa te ingropi in prostiewinking

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Cracken):

Imi poti spune pana unde se intind granitele prostiei?

Răspuns utilizator avertizat
| DarknessAngel a răspuns (pentru FucktheSystem):

De acord cu tine. happy Mai sti? Poate s-a facut o greseala de tipografie cand s-a scris Dex-ul laughing

| DarknessAngel a răspuns (pentru Rapplex):

Nu cred ca prostia are limite...

| sfântaSmecta a răspuns:

E vreo diferenţă între ateism şi smectaism? Nu ştiu! Nu ştiu d-astea.

| Rapplex a răspuns (pentru Cracken):

O replica mai geniala ca asta nici nu puteai da, tinand cont de gradul tau de inteligentawinking

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Cracken):

Merci, dar macar evita sa ne dezvalui si noua descoperirile tale in ale prostieiwinking

| ExodusLaVey a răspuns:

Depinde la ce fel de satanisti te referi, daca te referi la satanistii moderni, nu exista nici o diferenta intre ei. Funda?

| Kabuto79 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asta nu inseamna ca SUNT MAI RAI.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Kabuto79):

Intr-adevar.