| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta intre agnostici, atei si satanisti?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Agnosticii pot afirma fie că nu este posibil să existe cunoaştere spirituală, fie ca ei, personal, nu dispun de o asemenea cunoaştere.Agnosticii declară că nimeni nu poate şti dacă Dumnezeu există sau nu.

Ateismul este un concept care se referă la opinia despre existenţa divinităţii.Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau "tare") şi ateismul negativ (sau "slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistenţa divinităţii, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existenţa sa. Cele două modele sunt cel mai uşor de distins cu ajutorul următoarelor enunţuri: "consider că nu există zei" (ateu pozitiv); "nu consider că există zei" (ateu negativ).
Satanismul este o religie bazată pe Biblia Satanică şi filozofia Bisericii lui Satan, fondată de Anton Szandor LaVey. În această religie Satan devine un simbol pozitiv, arhetip al sinelui şi al egoismului.LaVey declară că "sataniştii sunt născuţi nu făcuţi... au o boală numită independenţă". De asemenea, sataniştii desconsideră religiile ce au o "servilitate" spre un zeu (precum creştinismul, islamul, iudaismul etc.).
O dogmă a satanismului este: "Eu sunt dumnezeul meu". Cel mai important eveniment din calendarul satanic este ziua de naştere a credinciosului, aceasta reprezentând şi naşterea dumnezeului său. Un fapt surprinzător despre satanism este că Satan, perceput ca "diavol" în cultura populară, nu este venerat, fiind considerat doar un arhetip literar care este un exemplu de opoziţie la umilinţă şi credinţă. În religia satanistă, cultul "diavolului" este văzut ca fiind doar o inversare prost-înţeleasă a creştinismului.

4 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Baba...credca te-ai cam grabit cu definitiile alea...Mai de folos poetul lolitei.

| baba a răspuns:

Pe scurt:
agnostici- nu ştiu ce să creadă. Preferă să nu se pronunţe. Caută dovezi ale unei existenţe superioare.
atei- neagă existenţa unei făpturi superioare şi implicit a unui sens în lume.
satanişti- cred în existenţa lui Satana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine cautati pe wikipediawinking

| beautykillls a răspuns:

Agnostici este cand nu stii nimic despre cum ca ar exista o putere supranaturala(Dumnezeu). Nu au cunostinte. Vine de la cuvantul in greaca "gnossos" care inseamna "cunostinta" + prefixul "a" care inseamna "nu" deci = "fara cunostinta"

Atei sunt cei care nu cred ca o putere supranaturala exista (Dumnezeu). Vine da le cuvantul in greaca "theos" care inseamna "Zeu" + prefixul "a" care inseamna "nu" deci = "nu Zeu" = "nu Dumnezeu"

Satanist este cel care admira si venereaza satana, in mare, pentru ca sunt mai multe ramuri de satanism. big grin