| Mșa a întrebat:

Salut, ce diferănță e dintre Sataniști si Atei

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satanistii il au ca domn pe satan, pe cand ateii sunt fara Dumnezeu.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu ai scris şi Satan cu literă mare? Nu-i tot un nume de presupusă zeitate ca dumnezeu?

| shadovv a răspuns:

Unii constientizeaza cui i se roaga.

| Wolfszeitt a răspuns:

Conform spuselor lui LaVey „satanistii sunt nascuti nu facuti... au o boala numita independenta". De asemenea, satanistii se opun religiilor care plaseaza oamenii intr-un raport de subordonare fata de zei (crestinismul, islamul, iudaismul etc) in schimb il au pe Satan in loc de zeu. Ateii neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarei alte divinitati, fie daca sunt atei pozitivi sau negativi.

Răspuns utilizator avertizat
| master77 a răspuns:

Ateii nu cred in nimic, satanistii neaga existenta religiilor.

| ania a răspuns:

Satanistii sunt mai aproape de adevar, macar nu se straduie sa se minta ca Dumnezeu nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea satanisti moderni = tarfe cu 2 fete majoritatea sunt copii din generatia emo, satanisti traditionali = cei care cred in satana alte pers nebune nu pot spune altceva isi au radacina in usa, ateii = cei care neaga orice forma de divinitate, spirite, fantome, dracii deci tot ce considera o pers care a terminat 8 clase si gandeste rational si logic, din pacate in Romania gandirea este ceva ilegal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti sunt idolatri cata vreme inchinarea lor o primesc idolii lor; curvia,banii,minciuna. drogurile, blasfemia, ridicarea celor lumesti mai presus decat cele ceresti.nu e nici o dferenta.ar vrea ei dar nu e. daca nu e.

| s3my a răspuns:

Pe scurt : ateii nu cred in zeitati, nu au constiinta unei entitati superioare. Satanistii da, fie ca sunt satanisti traditionali fie ca sunt satanisti Lavey.