| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca biblia a fost inventata pentru a ii manipula pe oameni?

38 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Eu spun ce scrie. Se spune ca războiul din cer a fost din cauza asta. Cel rău voia sa fie ca Cel Preainalt. De aici și toată mizeria în care ne complăcem.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

E buna întrebarea, dar îți dai seama ca nu pot să-ți spun exact de ce a devenit rău. Ar fi meritat sa fie distrus pentru totdeauna, și el, și Adam și Eva. Și dacă s-ar mai fi făcut un Adam și Eva, ar fi fost bine, dacă nu tot bine era ca nu suferea atâta lume.

| Serbanok a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

NU, a fost scrisă pentru a=i salva pe oameni de la manipuare reciprocă, pentru a fi liberi, a se supune de bună voie Creatorului.

| alex598 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai mult pentru a ii indruma, pentru a ii convinge sa duca o viata pozitiva, prin povestile de acolo, invatam de la oameni destepti. IIsus a existat categoric, despre minunile lui fiecare crede ce vrea. si in ziua de astazi daca iei o aspirina si te vindeci ce cancer, cei ce nu au capacitatea sa inteleaga procesul ori de vor idolatriza ori nu te vor crede. fiecare avem o vibratie diferita, pe drumul nostru spre iluminare.