| Teo a întrebat:

Este adevarat ca este un pacat mare daca te rogi la Dumnezeu sa iti dea bani?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu e pacat deloc. Doar daca ceri ca sa risipesti pe nimicuri. Dar daca ceri pentru ceva ce ai nevoie, e OK. Eu odata m-am rugat pentru o studenta care trebuia sa isi plateasca in doua zile facultatea, altfel ar fi avut probleme acolo, si nu era o suma mica, era vorba de vreo 1200 de euro. Nu reusise nicidecum sa faca rost de bani pina atunci, si era aproape disperata. M-am rugat, si nu ma asteptam la un raspuns prea serios. Insa se pare ca am crezut cu adevarat ca Dumnezeu poate sa ii dea, odata ce a doua zi fata a venit aproape cu lacrimi de bucurie in ochi sa imi spuna ca a primit (nu imprumutat, ci primit!) cei 1200 de euro. Simpla coincidenta? Greu de zis. Eu cred ca Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunea. Deci nu e nimic grav in a-i cere bani, atunci cind chiar ai nevoie. Adica o nevoie reala, ca asa si eu pot avea acum "nevoie" de o masina traznet, sau de o vila incapatoare. Insa nu m-ar mira daca in acest caz Dumnezeu nu mi-ar raspunde la rugaciune.

34 răspunsuri:
| Danielcristian a răspuns:

happy Depinde pentru ce vrei sa faci cu bani, daca nu ai cu ce trai, nu ai unde sa muncesti, sau muncesti si nu ai posibilitatea sa te antreti atunci poti sa-i ceri lui DUMNEZEU ajutorul nu neaparat prin bani, pentru-ca el stie ce-ti lipseste tie, iar daca tu te rogi sa gastigi la loto happy nu vei reusi oricate rugaciuni si oricate pomene vei plati la popa, citeste versetul urmator :EVREI capitolul 13 versetul 5 pagina 1186 o sa gasesti raspunsul corect in orice biblie ai avea.

| LALABENDTABI a răspuns (pentru cristi202):

Nu ie un pacat sa ceri bani daca ceri cu un gand bun sigur Dumnezeu iti da dar mi bide ie sa ne rugam cu toti sa ne dea Dumnezeu inteleptiune

| cristi202 a răspuns (pentru LALABENDTABI):

Frumoasa remarca ta. Eu cer de peste 20 de ani intelepciune, si de multe ori am si primit cind am avut nevoie. Intre timp, am cerut si bani, si i-am primit si pe aceia.happy

| F0resT a răspuns:

Sincer sa iti spun nu este un pacat, doar ca nu iti va da tongue