| Teo a întrebat:

Este adevarat ca este un pacat mare daca te rogi la Dumnezeu sa iti dea bani?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu e pacat deloc. Doar daca ceri ca sa risipesti pe nimicuri. Dar daca ceri pentru ceva ce ai nevoie, e OK. Eu odata m-am rugat pentru o studenta care trebuia sa isi plateasca in doua zile facultatea, altfel ar fi avut probleme acolo, si nu era o suma mica, era vorba de vreo 1200 de euro. Nu reusise nicidecum sa faca rost de bani pina atunci, si era aproape disperata. M-am rugat, si nu ma asteptam la un raspuns prea serios. Insa se pare ca am crezut cu adevarat ca Dumnezeu poate sa ii dea, odata ce a doua zi fata a venit aproape cu lacrimi de bucurie in ochi sa imi spuna ca a primit (nu imprumutat, ci primit!) cei 1200 de euro. Simpla coincidenta? Greu de zis. Eu cred ca Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunea. Deci nu e nimic grav in a-i cere bani, atunci cind chiar ai nevoie. Adica o nevoie reala, ca asa si eu pot avea acum "nevoie" de o masina traznet, sau de o vila incapatoare. Insa nu m-ar mira daca in acest caz Dumnezeu nu mi-ar raspunde la rugaciune.

| LALABENDTABI a răspuns (pentru cristi202):

Nu ie un pacat sa ceri bani daca ceri cu un gand bun sigur Dumnezeu iti da dar mi bide ie sa ne rugam cu toti sa ne dea Dumnezeu inteleptiune

| cristi202 a răspuns (pentru LALABENDTABI):

Frumoasa remarca ta. Eu cer de peste 20 de ani intelepciune, si de multe ori am si primit cind am avut nevoie. Intre timp, am cerut si bani, si i-am primit si pe aceia.happy

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este pacat, dar banii nu trebuie sa fie prioritatea numarul unu.Atitudinea inimii conteaza.

| Esperança a răspuns:

Dumnezeu stie de ce ai tu nevoie si Dumnezeu niciodata nu iti va da mai mult decat ai nevoie pentru ca nu cumva imbogatindu-te sa te alipesti de lucrurile lumesti si sa te indepartezi de la credinta!
Cauta mai intai Imparatia Cerurilor si celelalte lucruri ti se vor da pe de-asupra.

| Raniia a răspuns:

Ce ii ceri lui Dumnezeu sa faca? Sa-ti dea finante? Sa reusesti in cariera? Afla ce ti-a promis in Cuvantul Sau si foloseste aceste promisiuni ca pe niste sageti. Tinteste cu ele asupra problemelor tale.trage si continua sa tragi pana cand Dumnezeu va actiona in numele tau. Exista situatii in viata cand credinta si perseverenta nu numai ca-ti determina victoria, dar si masura in care castigi.

| Angel0 a răspuns:

Nu.

| OOOLEOOO a răspuns:

E ca si cum te-ai ruga la tristete, egoism, etc. Cel bogat nu va fi niciodata credincios, Dar sa ceri cand ai neaparata nevoie bani putini ca sa scapi de belele nu`i pacat cunosc multi care sau rugat si au primit sume de bani big grin

Eu sincer prefer putin timp liber in natura cu familia decat sa primesc bani, Timpul e mai pretios decat bani, dragostea e mai valoroasa decat bani! Bani aduc doar egoism, egoismu alunga iubirea iar fara iubire esti un nimic!

Ce rost are sa castigi lumea intreaga daca iti pierzi prieteni, familia, sufletul?

Infine nu e pacat sa ceri bani, dar pacatul e sa te ingrijorezi ca nu ai bani si nu ai ce manca, ingrijorarea e pacat! daca esti ingrijorat nu crezi ca Dumnezeu te poate ajuta, si daca nu crezi ca te poate ajuta e ca si cum nu ai crede in el happy

Nu te ingrijora pentru bani si mancare, deoarece si pasarile cerului nu muncesc nu au bani si Dumnezeu le hraneste cat e nevoie happy

Pace tie big grin

| PinkPanther a răspuns:

Nu cred ca e pacat, dar chiar daca ar fi, de ce ai face-o? Oricum nu iti da nimic

| Toluk19 a răspuns:

Banul nu are nici o valoare in Fata Lui Dumnezeu!

| danay72 a răspuns:

Nu e un pacat mare, dar e o rugaciune care arata doar interes, nu dorinta sincera de a comunica cu Dumnezeu.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Te-ai gandit ca dumnezeu nu exista sau ca dumnezeu nu e un valet personal al oamenilor?

| Ager a răspuns:

Nu nu este păcat să îi ceri bani lui Dumnezeu. Doar că el nu o să asculte o astfel de rugăciune! Pentru a fi ascultată de El, o rugăciune trebuie să fie făcută conform voinței Sale...
Dar ai putea să te rogi să-ți dea forță de muncă, sau ai putea să te rogi să găsești un loc de muncă...

| Teo explică:

Deci sa inteleg ca este un pacat sa ceri bani lui Dumnezeu.

| protos87 a răspuns:

Scopul vietii crestine este mantuirea. Trebuie sa ne adunam "comoara in cer" pentru tot ceea ce este pe pamant este trecator. Simple iluzii. Nu este pacat in sine sa ceri asta in rugaciune, dar cu ce imi foloseste mie sa cer asta? Doar in cazul in care doresc sa ajut pe cineva. parerea mea.

| Danielcristian a răspuns:

happy Depinde pentru ce vrei sa faci cu bani, daca nu ai cu ce trai, nu ai unde sa muncesti, sau muncesti si nu ai posibilitatea sa te antreti atunci poti sa-i ceri lui DUMNEZEU ajutorul nu neaparat prin bani, pentru-ca el stie ce-ti lipseste tie, iar daca tu te rogi sa gastigi la loto happy nu vei reusi oricate rugaciuni si oricate pomene vei plati la popa, citeste versetul urmator :EVREI capitolul 13 versetul 5 pagina 1186 o sa gasesti raspunsul corect in orice biblie ai avea.

| BogdanS a răspuns:

Stii cum estebig grinumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista. Daca tu crezi ca pe langa viata care ti-a mai trebuie sa-ti dea si bani deja ceri prea multe.Pacat nu este dar cum am zis "nu iti baga in traista".

| Teo explică (pentru BogdanS):

Eu am intrebat de curiozitate pentru ca am auzit pe cineva spunand asta si am vrut sa ma conving.

| marialungu a răspuns:

Este pacat sa ceri bani dar sai folosesti pentru lucruri necurate, daca esti sarac si ai dori bani sa ti iei o paine, Dumnezeu sigur iti va da [ prin cineva, numai vezi ca bate cineva la usa si iti da de 10 ori mai mult de cat ai cerut pentru ca Dumnezeu ne iubeste si noi nu apreciem

| freebiker a răspuns:

Nu cred, pentru ca toata care se inchina lui asta face... cerseste! sa castige la loto, sa aiba sanatate, sa moara vecinu' pletos ca e roacker satanist... etc

| lucifer636 a răspuns:

.

| killmereb a răspuns:

Este pacat sa pui intrebari stupide.

| Teo explică (pentru killmereb):

E pacat sa pui intrebari stupide? cat tia luat sa gandesti acest raspuns? 2 secunde nu mai mult.frate daca nu ai chef sa raspunzi calumea la intrebare nu te mai obosi sa mai raspunzi deloc

| killmereb a răspuns (pentru Teo):

Nu accept provocarea.

| Teo explică (pentru killmereb):

Fratele meu tu esti mai prost decat prevede legea de nu ai inteles ce am vrut sa spun eu prin raspunsul ala. Whateveroh go on

| killmereb a răspuns (pentru Teo):

Nu sunt fratele tau.

| Teo explică (pentru killmereb):

Era o expresie..laso baltaoh go on

| killmereb a răspuns (pentru Teo):

Se scrie "las-o balta". Nu inteleg de ce esti asa agitat.

| Teo explică (pentru killmereb):

Wa vezi-ti de treaba ta si lasa-ma naibii in pace ca te reclam ca spam.

| RazvanAttilaRus a răspuns:

Bineinteles ca e pacat, de la Dumnezeu cerem sanatate, putere de a ne duce crucea zi de zi, nu bani! In Biblie scrie,, Ce este al cezarului dati-i cezarului iar ce e al lui Dumnezeu dati-i lui DUmnezeu.Incearca sa te rogi, iar dupa aceea totul va veni de la sine, intelegi? Sunt lucruri mai imprtante decat banii.,, Cautati intai imparatia cerului si neprihanirea sa, si pe toate celelate le veti avea"! Ocupa-te de partea spirituala, banii nu iti aduc fericirea!winking Bafta

| DianaaStop a răspuns:

Nu e pacat! Daca nu ai poti sa-i ceri cu sinceritate Lui Dumnezeu si el iti va da prin diferite mijloace. trebuie doar as crezi ac daca te rogi staruitor El iti va da. Dar e important si pentru ce folosesti acei bani.

| Berbecu a răspuns:

Esti prost daca te rogi la cineva sa iti dea bani fara sa faci nimic! E pacat ca iti irosesti timpu crezand ca dumnezeu o sa te ajute in viata! Dar pentru cei care nu au puterea de a crede in ei insasi...tre sa creada si ei in cineva...ps: sa te rogi si pentru minewinking

| Micra a răspuns:

Mi se pare funny intrebarea, e ceva de genu ' cum era bancul ala :
Un om se roaga la Dumnezeu sa il faca castigator la loto, azi asa, maine asa, pana cand ii zice Dumnezeu : Cum vrei sa castigi la loto daca tu nici macar nu iti cumperi bilete! rolling on the floor

| SmRpT a răspuns (pentru Micra):

Buna astarolling on the floor)))))))))))

| F0resT a răspuns:

Sincer sa iti spun nu este un pacat, doar ca nu iti va da tongue