| Inferno a întrebat:

Este pacat sa ucizi un embrion uman fertilizat in vitro?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru u2irish):

Este legal?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru u2irish):

Nu, este vorba de dreptul unui cercetator de a preleva mostre de la un embrion fertilizat pe cale artificiala. Si este legal. prelevarea de celule embrionare, asa zisele celule stem. Nu pot sa definesc termenul de "Legal"pentru ca nu il inteleg. Din punct de vedere biologic nu exista nici-o diferenta intre embrion si copil (Decat diferente ale gradului de dezvoltare), din punct de vedere biologic nu exista nici-o diferenta intre un copil fertilizat natural si un copil fertilizat artificial. Cu toate acestea pentru lege exista diferente. Putem spune decica legea este subiectiva?

| Inferno explică (pentru u2irish):

Stii ce spune legea? Legea spune ca este legal sa ucizi un embrion fertilizat artificial,atat timp cat donorul este informat. Cu alte cuvinte daca tatal accepta ca (,) copilul, ce va rezulta din fertilizare unui ovul cu spermatozoizii sai, sa fie practic ucis, este legal.
Deci "parintele" are voie sa-si ucida copilul (indirect, prin intermediul unor organizatii)

tot legea spune insa ca parintele nu are voie sa-si ucida copilul.
Nu este deci o contradictie?
A, ca in primul caz copilul este fertilizat artificial si in al 2-lea natural este alta problema, teoretic nu exista diferente. Sau si legea a inceput mai nou sa creada in notiunea de suflet?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru u2irish):

Are legatura legea cu moralitatea? Legal inseamna moral? Ilegal inseamna imoral?

| carpediem a răspuns:

E greu de spus. De fapt e pacat sa creezi un embrion in vitro, teoretic se spune ca abia dupa ce se termina stagiile embrionare(morula, blastrula, gastrula) produsul de creatie va capata suflet. Nu stiu unde e granita, e un raspuns cu incarcatura grea, ma depaseste.

Răspuns utilizator avertizat