| anonim_4396 a întrebat:

E pacat sa ucizi pe cineva care face rau multor persoane sau e o virtute?

12 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Este un pacat pe care ti-l asumi pentru a face un bine altor persoane.

| harciog a răspuns:

A ucide, in ziua de azi, este ceva de moment, in afara cazurilor cu premeditare.Asa ca putem turui aici ca morile hodorogite ca tot degeaba.Cind vin de la munca dau un exemplu, acum nu mai este timp.O zi buna.

| 4b a răspuns:

Indiferent de ce faci tu, tot vor exista persoane care sa faca rau...

| Musique a răspuns:

E păcat și să respiri.

| sousabo a răspuns (pentru Musique):

Depinde ce respiri, sau mai bine zis inspiri happy

| doctorandus a răspuns:

In Biblie zice ca a omori homosexuali prinsi asupra faptului nu e pacat, dimpotriva, credinciosii sunt obligati sa faca asta. Atat ca poate fi infractiune si poti face niste decenii de "facultate" din cauza asta.

| M25M a răspuns:

Din perspectiva religioasa este un pacat, pentru ca se spune ca doar Dumnezeu poata da si lua o viata, insa pe de alta parte eu consider ca este un bine sa elimini(sau sa-l opresti) pe cineva care a facut sau face rau mai multor persoane.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

A ucide e un pacat.
Nu conteaza ca e rau sa bun omul.
Nu ai voie sa il ucizi.
„Nu vă împotriviţi celui ce este rău, ci, dacă cineva îţi dă o palmă peste obrazul drept, întoarce-i-l şi pe celălalt" (Matei 5:39).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici una, nici alta.

| PanaceuUniversal a răspuns:

A ucide un om e pacat, indiferent daca, sau daca nu e un om rau!

Răspuns utilizator avertizat
| speedboy86 a răspuns:

Eu zic ca e pacat.Mai bine dai persoana respectiva pe mana politiei daca chiar vrei sa faci un bine. Orice om are dreptul la viata!