| EmaS a întrebat:

Este posibila o relatie de prietenie intre un ateu si un religios?

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Eu zic ca da.Atata timp cat nici unul din cei doi nu il deranjaza pe celalalt cu propriile convingeri, nu vad de ce nu ar fi posibila.Tu ca si crestin, daca vrei poti s ate rogi pentru el.Dar ca sa fiu on topic.Da se poate.Parerea mea.

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu? Vreti sa discutati doar religie? In cazul acesta, nu. Dar daca aveti si alte preocupari in comun puteti fi foarte buni prieteni.

| m2704 a răspuns:

Evident ca da.Nu trebuie sa discutati doar despre religie toata ziua.

| PurceluAtomic a răspuns:

Normal ca da. Religia este exact la fel ca mancarea. Tu nu ai mai vorbi cu cineva doar pentru ca nu-i plac cartofii?

| VladStef a răspuns:

Religiosul se teme de prietenia cu ateul intrucat risca sa fie batut de Dumnezeu!
mereu religiosul va tinde sa -l cizeleze pe ateu intrucat religia pare a fi la baza vietii, deci nu e ca si cum ai vorbi ndespre o prefeinta muzicala

| EmaS explică (pentru WholeWorldTeam):

Ai dreptate, eu am prieteni ortodocsi, atei, agnostici chiar si evrei. Si ne intelegem foarte bine chiar daca avem opinii diferite, inainte de toate suntem oameni.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Una e să fii prietenos şi cu totul alta e să fii prieten. (1 Corinteni 15:33)

| RAY a răspuns:

Atata timp cat ma amenita cu vreun iad vesnic sau imi spune ca sunt imoral sau ma forteaza sa merg la biserica acelei persoane nu imi poate fi prieten

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, asta am observat. Vorbeam cu cineva si a inceput cu dumnezeu asa, dumnezeu acolo, dumnezeu dincolo, am lasat de la mine, o perioada, apoi gata, ca deja isi lua lumea in cap.

Vezi ca religios e ala care merge toata ziua la biserica, vorbeste toata ziua de dumnezeu, genul fatarnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da.
Atata vreme cat ambii sunt in stare sa accepte credintele celuilalt, nu vad de ce ar fi o problema.
O persoana nu este definita exclusiv de religie, are o multime de alte lucruri care o fac sa fie ceea ce este.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Daca stii cum sta treaba... de ce mai pui asemenea intrebari?

| femeiacocheta a răspuns:

Este posibil orice iti doresti si iti face placere! Nu ai nevoie de validare si nici de acceptul cuiva.

Nu exista reguli sau limite, decat cele pe care ti le autoimpui. In rest, cine poate stii ce este mai bine pentru tine?

| M25M a răspuns:

In grupul meu de prieteni toti sunt credinciosi si ne intelegem bine de vreo 6-7 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca este. In schimb intre un ateu si un fanatic religios, nu. Deci va trebui sa va cautati prieteni numai la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da.dar sa nu discute religie.fiindca e dureros pentru un crestin cand numele Domnului este luat in desert.pana la urma, e destul de dificil, dar nu imposibil.

| martzian a răspuns:

Sigur ca da.

NOname
| NOname a răspuns:

Irefutabil.

| Esperança a răspuns:

Poate amicitie, dar in nici un caz prietenie! Pentru ca prietenie cu lumea este vrajmasie cu Dumnezeu. Nu poti fi prieten cu un om care il batjocoreste pe Dumnezeu, chiar daca nu o face in prezenta ta...Blestemat sa fie omul care se increde in om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu cred că un religios s-ar încurca cu un ateu, dar niciodată să nu spunem niciodată totuşi.
Te pup!

| Weider a răspuns:

Dragostea in primul rand e cea mai importanta, eu pot sa storc ca pe o carpa religiile care are treaba cu dragostea. Dragostea, intelegerea si ajutor reciproc, astea sunt cele mai importante, astea fac sa simta bine omul. Fericirea e doar atunci cand este impartita.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru C0nstantin):

Ca de obicei, raspunzi in afara subiectului!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Te inseli amarnic!

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Ca de obicei pui intrebari la care deja tu ti-ai format singura un raspuns si apreciezi raspunsurile doar de la utilizatori care formuleaza ideii asemanatoare cu ale tale. Legat de raspuns in afar subiectului tu in general esti pe langa subiect. Cand dai vreun raspuns la o intrebare esti ca o placa stricata care repeta acelasi lucru una-ntruna doar de dragul de a scrie si tu un raspuns. 90% din raspunsurile tale nu au nici o legatura cu intrebarea pusa de utilizatori, asa ca pe viitor nu te lega de raspunsurile altora cand tu nu esti in stare sa dai raspunsuri calumea.

| EmaS explică (pentru C0nstantin):

Ca de obicei, cauti cearta.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Ca de obicei, intelegi gresit.

| Thunderstruck a răspuns:

In tara asta sunt extrem de putini atei, ai vrea sa ducem lipsa de prieteni? Majoritatea prietenilor mei sunt crestini, si am destui prieteni adevarati, pentru mine.

| Solsagan a răspuns:

Nu prea.
Pentru că îndoctrinatul nu se va putea abţine să nu îi bage pe gât ateului dogmele sale.

| iurii75 a răspuns:

Poți să fii prieten cu dușmanul prietenului tău cel mai bun? Mi-a plăcut răspunsul lui sviri, în plus ce înțelegi tu prin termenul prieten?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Am un prieten care cred ca e ateu.Mi-a spus ca e ateu dar nu prea stiu ce sa zic, mai raspunde la ora de religie.Deci,este posibil, il pot corecta.